Strasti zbog referenduma
Moguće je da će se uskoro na karti Evrope pojaviti nova država. Ovog puta se ne radi o Balkanu ili španskim provincijama. Škotska – sastavni deo Ujedinjene kraljevine Belike Britanije i Severne Irske namerava da sprovede referendum i napusti pokroviteljstvo britanske krune.
Uoči nove godine škotski premijer-nacionalista Aleks Selmond je samo pretio mogućnošću sprovođenja referenduma za pet godina. Međutim, proces se ubrzao bukvalno naočigled svih. I već je objavljen datum glasanja – jesen 2014. godine. U odgovor na odluku Škotlanđana premijer-ministar Britanije Dejvid Kemeron je izjavio: pokušaji da se sprovede glasanje za odvajanje severnog dela Kraljevine su nezakoniti. Istorija međusobnih odnosa dva dela kraljevine – Engleske i Škotske, koreni se u dubokom srednjem veku. To je uvek bilo suparništvo zbog dominacije na ostrvu. London je pobedio u ovom nadmetanju i od 1707. godine Škotska – zemlja ljubičastog vresa i zlatnog viskija je konačno izgubila svoju nezavisnost potpisavši sporazum s Engleskom. Međutim, separatistička raspoloženja su ovde uvek postojala. Pritom su krajem 20. veka ova raspoloženja ojačala. 1990. godine Škotska je obnovila svoj lokalni parlament, počela je da vodi nezavisniju socijalnu politiku od Londona, a prošle godine su većinu mesta na izborima dobili škotski nacionalisti. Odredivši datum referenduma Aleks Selmond je odmah objavio da je spreman da pregovara s premijerom Velike Britanije o ovom pitanju. Dejvid Kemeron je prihvatio predlog, ali je podsetio: odluka o sprovođenju referenduma u bilo kom delu Ujedinjene Kraljevine po zakonu može biti doneta samo u Vestminsteru.
Svom dušom verujem u budućnost jedinstvene Velike Britanije. Verujem u to da smo jači kad smo jedinstveni, a ne podeljeni na delove. Naravno, treba da poštujemo izbor Škotlanđana, koji su na poslednjim izborima glasali za svoje nacionaliste, ali treba jasno shvatiti koliko je legalno s tačke gledišta zakona sprovođenje referenduma o nezavisnosti. Hajde da organizujemo debate, ali da sačuvamo celovitost naše zemlje, izjavio je premijer Kemeron na susretu u domu zajednica britanskog parlamenta.
Ukoliko Škotska zaista sprovede referendum i odvoji se od Ujedinjene Kraljevine, to će izazvati ozbiljna pitanja. Između ostalog, o raspodeli spoljašnjeg duga Velike Britanije, o mestu nove države u Evropskoj uniji, kao i o budućnosti britanskih podmornica baziranih na zapadnoj obali Škotske. Međutim, ono što je glavno – pojaviće se naftno pitanje. Britanskim naftnim platformama prošarano je celo more pored istočnog priobalja Škotske. U vezi s ovim škotski nacionalisti nemaju nikakvih sumnji. Naftu iz Severnog mora nameravaju da zadrže kako bi nova nezavisna zemlja mogla mirno da živi.
Na sednicama britanskog parlamenta lider opozicije Ed Milibend je izjavio da će odluka Škotske o dobijanju nezavisnosti naneti ozbiljan udarac ekonomiji Velike Britanije.
Odluka koju donosimo sad, biće sudbonosna. I ako donesemo nepravilnu odluku, s tim će morati da žive naša deca i unuci, izjavio je predsednik britanskih laburista.
Međutim, političari u Vestminsteru se izgleda ipak nadaju da stvar neće doći do pravog odvajanja. Kako je objasnio premijer-ministar Dejvid Kemeron, škotski nacionalisti vole da raspravljaju o nazavisnosti, ali pravi razgovor u suštini izbegavaju. S ovim se slažu i lokalne škotske stranke koje lidere partija nacionalista nazivaju pravim populistima. Opozicija je čak zahtevala od vlade da ne čeka godinama, već da odmah sprovede referendum. Jednostavno je objašnjenje zbog čega: iako bi mnogi stanovnici Škotske voleli da budu nezavisni od Londona, nije izabrano najbolje vreme za to. Nezaposlenost u ovom regionu je trenutno visoka i Škoti odlaze u britansku prestonicu da bi nešto zaradili. I kad bi se referendum sad održao, većina stanovništva bi glasala protiv sticanja nezavisnosti, a to bi predstavljalo pravi poraz vladajuće stranke nacionalista. Međutim, zasad su čak i takve prognoze preuranjene. Kako podseća britanska štampa, ako engleski i škotski političari ne budu mogli da se dogovore, sudbinu referenduma će rešavati Vrhovni sud Velike Britanije.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/James.Stringer/cc-by-nc/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.