BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbski junaci bez imena i groba

Srbski junaci bez imena i groba
12.01.2012. god.

Pet godina je Luka Nikolić, bivši potpukovnik JNA, tragao za srbskim vojničkim grobljima u Severnoj Africi. Po završetku Prvog svetskog rata ostalo 3.226 vojnika, od kojih se gotovo polovini ni ime nije znalo.

Deveti januar je datum koji je označio spas i vaskrs srpske vojske u Prvom svetskom ratu. Posle albanske golgote, tog dana 1918, sa krstarice "Viktor Igo", u luci Bizerti u Tunisu, iskrcani su srbski vojnici, među kojima i mnogo ranjenih, iz 10. kadrovskog puka, majora Dragutina Gavrilovića. Većina njih nikada se nije vratila u otadžbinu. u severnoj Africi, po završetku Prvog svetskog rata, ostalo je 3.226 vojnika. Na nadgrobnim obeležjima zabeleženo je samo 1.743 vojnika. Njih 1.483 sahranjeno je bez imena i prezimena. Zanavek ostalo u tuđini.

Da ispravi vekovnu nepravdu i nebrigu države za svoje junake, Luka Nikolić, bivši potpukovnik JNA, pet godina tragao je za srbskim vojničkim grobljima u Africi. Monografija "Srbijo, majko i maćeho", rezultat je njegovog predanog istraživanja o stupanju srpske vojske u Bizertu i njen boravak na obalama severne Afrike (od 1916-1919. godine), odakle su kasnije upućivani na Solunski front. Osim što je potresno svedočanstvo o njihovom lečenju, obuci, svakodnevnom životu, ali i umiranju u tuđini, knjiga je i najkompletniji spisak i šema grobnih mesta sahranjenih srbskih vojnika u Menzel Burgibi, najvećem groblju u severnoj Africi.



- Srbija godinama ignoriše vojnička groblja koja se nalaze van zemlje - kaže za "Novosti" Luka Nikolić. - Verovatno da bi izbegla troškove ekshumacije i prenosa posmrtnih ostataka. Malo je poznato da je samo u Tunisu sahranjeno više od 1.700 srbskih vojnika poginulih u Prvom svetskom ratu. Moja namera bila je da pokažem kolika je naša žrtva u Bizerti, ali i koliki je višedecenijski nemar zaštite naših grobalja i istorijske baštine.

Malo su poznati i detalji boravka srpske vojske u Bizerti, koja je postala najveća srbska sanitetska i nastavna baza. Srbi tamo, kako tvrdi Nikolić, nisu sedeli skrštenih ruku, već su upućivani na lečenje i oporavak. Najviše je bilo iznemoglih, teško ranjenih i bolesnih.

- Više od 4.000 srbskih regruta, među kojima mnogo srednjoškolaca, pozvano je u Bizertu na obuku - kaže Nikolić. - Da nije bilo svih tih snaga koje su se priključile daleko brojnijim američkim, australijskim i vojnicima sa Novog Zelanda, ne bi bio probijen front i ne bismo izašli pred saveznike. U tome je najveća uloga Bizerte, u kojoj su groblja pogažena i oskrnavljena.

Sve do povratka poslednjeg transporta iz Bizerte u Srbiju, preživeli saborci su negovali njihove grobove kao sveta mesta. Kada je poslednji transport sa invalidima iz severne Afrike krenuo u Srbiju, nije ih napuštala nada da će država obeležiti sva ta sveta mesta.

- Rekonstrukcijom Srbskog vojničkog groblja u Menzel Burgibi i restauracijom kapele i grobova u Bizerti, pre 32 godine, prvi put je pokušana zaštita naše baštine u Tunisu. Ali taj poduhvat izveden je brzopleto, bez nadzora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije. Rekonstrukcija je, zapravo, bila nezabeleženo skrnavljenje vojnog groblja od sopstvene države o čemu se i danas ćuti - kaže Nikolić.

VITEZ GEPRAT

Žrtava bi bilo i više da srbskim vojnicima nije pomogao vitez, francuski general Geprat.

- On je svojevoljno naredio da se srbski vojnici umesto u pustinju Saharu, smeste "pod krov", u gradove i bolnice - kaže Nikolić.

NA SVOJU RUKU

Ambasada Srbije u Tunisu nije mnogo pomogla Nikoliću u istraživanju. Naprotiv, nije mu isposlovala čak ni odobrenje za snimanje objekata u Tunisu u kojima je boravila Srbska vojska.

- Tragao sam na svoju ruku, pa me je jednom privela i tuniska policija - kaže Nikolić.

NA PRADEDINOM GROBU

Tragajući za drugim "bezimenim" junacima, otkrio sam grob u kojem je sahranjen i moj pradeda - kaže Nikolić. - Kada sam položio venac i zapalio sveću, osetio sam ponos, ali i obavezu očuvanja sećanja na sve srpske žrtve.

V. Talović,
 

 

 



  • Izvor
  • novosti.rs/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »