Aleksandar Skrjabin: kompozitor i filozof
Idem da kažem ljudima da su jaki i moćni. Tako je definisao svoj životni i stvaralački program veliki ruski kompozitor Aleksandar Skrjabin. 7. januara se navršava 140. godišnjica rođenja tog jedinstvenog genija muzike, koji je tokom čitavog života težio da ovaploti konačnu ideju stvaralaštva.
Među onima, koji su ga smatrali ludakom i božanstvenim genijem 1903. godine prilikom premijere njegove simfonije zamalo nije izbio konflikt. Polovina auditorijuma je vatreno aplaudirala, dok je druga polovina glasno tražila da bi autora oterali sa pozornice. Krajni avangardizam mladog kompozitora i pijaniste, koji je ranije očarao publiku i kritičare prefinjenim kompozicijama u duhu Šopena, iznenadio je mnoge. Skandal nije nimalo smetao autoru. Već tada je on osetio da je on Mesija, koji će pružiti čovečanstvu novo otkriće, preobraziti svojom umetnošću Vasionu. Takvo je mišlenje bilo u duhu tog vremena: vetar «nečuvenih promena i neviđenih meteža», koje je doneo 20. vek, prihvatili su poezija, slikarstvo, muzika, filozofija. Između ostalog, u nedavno izdatoj antologiji «Ruska filozofija prve polovine 20. veka» među takvim imenima kao što su Berđajev, Florenski, Solovjov pominje se i Skrajabin. To je potpuno logično, mada se inače njegovim filozofskim mislima niko ozbiljno nije bavio, - komentariše u intervjuu Glasu Rusije direktni potomak i imenjak kompozitora, predsednik fonda njegovog imena Aleksandar Skrjabin.
Tokom više godina istraživači su predstavljali Skrajabina kao mistika. Međutim, to nije tako. U biblioteci kompozitora se nalaze dela drevnih i savremenih filozofa. On je proučavao stvaralaštvo Šopengauera, Nicšea. Poput Dostojevskog, on je izjavljivao o ulozi umetnosti, koja preobražava svet. Skrajbin je stvorio sopstvenu filozofsku koncepciju. Verovatno se može kazati da je ona dosta naivna, jer je on pre svega bio kompozitor, zato upravo u muzici treba tražiti ovaploćenje njegovih filozofskih ideja.
Zar ljudski jezik u svim njegovim oblicima, uključujući muziku, nije jezik svesti? Međutim, samo muzika izražava više nego bilo koji drugi oblik, - tvrdio je Skrjabin i kao dokaz demonstrirao na klaviru muzičku tehniku izražavanja filozofskih pojmova. Tome je Skrjabin podredio i fantastične akorde, i sasvim nove za to vreme likove, emocije, koje je izražavala njegova muzika, nežnu, sanjivu setu, zalet, ekstazu… U tu trijadu se inače uklapa osnovni filozofski siže Skrjabina: razvoj i stasanje Duha – od sputanosti sve do samopouzdanja. Takva je ideja i jedne od njegovih najpoznatijih kompozicija – Poeme ekstaze.
Pravu moć je on postigao u svoim muzičkim eksperimentima. Doduše, nije on stigao sve da završi. Neostvarena ja ostala ideja spajanja muzičke partiture i boja u simfonijskoj poemi Prometej, koja je imala za Skrjabina principielni značaj: imajući takozvani obojeni sluh, on je stvorio strogi sistem, prema kojem su zvuci odgovarali bojama i svetlosti. Što više, Skrjabin je konstruisao primitivni aparat – raznobojne sijalice, smeštene kružno. Čak i taj aparat, koji je osvetljavao izvedbu Prometeja u stanu kompozitora, ostavio je ogroman utisak na slušaoce.
On je umro, kada je bio star 43 godine. Ideje tog najneobičnijeg genija muzike mnogima ne daju mira, već je bilo više pokušaja da završe ono čemu je težio Skrjabin. Međutim, u suštini u muzici Skrjabin nema sledbenike, - tvrdi potomak tog kompozitora.
Kao i u proteklom veku, i danas Skrajbin ostaje negde u dalekoj budućnosti…
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- muzika
- godišnjica
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.