"Krov sveta“ očekuje naučnike
„Krov sveta“ – Pamir je ponovo postao centar istraživanja u oblasti atomske fizike. Pre 40 godina na istoku Tadžikistana je otvorena naučna stanica „Pamir-Čakaltaj“ gde su do 1992. godine vršeni ozbiljni naučni eksperimenti. Ipak niz političkih zbivanja – raspad SSSR, građanski rat u Tadžikistanu – zaustavio je rad naučnika. Tek pre dve godine su ruski i tadžikistanski fizičari uspeli da ponovo udahnu život u napušteni poligon.
1972. godine na Pamiru u najvišim planinskim Murgabskim predelima Tadžikistana je otvoren ogroman poligon za izučavanje elementarnih čestica. Eksperimentalnu stanicu su opremili najvećom u ta vremena rentgen-emulzivnom kamerom, koja je fiksirala rezultate eksperimenata. Pored toga, upravo ovde, još pre pojave u Evropi Velikog hadronskog kolajdera bavili su se pitanjem nastanka Vasione. Istina, za razliku od Švajcarske, u kojoj rade sa ranije poznatim pokazateljima energije, na Pamiru se radi sa visokom energijom u prirodnim uslovima, govori naučni sekretar Akademije nauka Tadžikistana Hakim Ahmedov:
„Danas se može dobiti energija elementarnih čestica do 10-12 elektronvolta. A iz kosmosa te čestice se kreću sa većom brzinom i imaju veću energiju u visini. Što je veća visina, to je više energije.“
Za 20 godina neaktivnosti „Pamir-Čakaltaj“ se pretvorio u poligon. Stanica se mora ponovo izgraditi da bi odgovarala potrebama današnjice. Mora se kupiti nova tehnika. Atmosferski uslovi na Pamiru omogućavaju da se vrše eksperimenti u astrofizici i astronomiji. Osim toga, dodaje predsednik Akademije nauka Tadžikistana Mamadšo Ilolov, „Pamir-Čakaltaj“ može da bude početak za nekoliko novih naučnih pravaca.
Na osnovi izučavanja kosmičkih meteoroloških uslova ovde se mogu vršiti prognoze promene klime. Tu postoji i veliki potencijal za razvoj astrobiologije, kosmičke energetike. Ilolov je siguran da će se u planinama Pamira najbližih godina roditi nova nauka.
Tadžikistan i Rusija su osnivači ovog centra. Ali bilateralnom sporazumu se mogu pridružiti i druge zemlje. U sovjetska vremena u eksperimentima su učestvovali naučnici iz osam zemalja sveta: Brazila, Poljske, Japana, Bolivije... Upravo Boliviji poligon ima da zahvali za svoj naziv – u planinama Čakaltaja se nalazi slična stanica. Danas o želji da se priključe istraživanjima na Pamiru izjavljuju Kazahstan, Belorusija i Poljska.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Tadžikistan
- istraživanje
- kosmos
- klima
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.