Drevni Tver – suparnik Moskve
Radio Glas Rusije nastavlja ciklus o drevnim ruskim gradovim, centrima međunarodnog turizma. Naša naredna maršruta je Tver na gornjem toku Volge.
Prvi put se Tver spominje u istorijskim izvorima 1164.godine. Od starog kremlja u gradu nije ostalo ništa, na njegovom mestu se nalazi gradski park, koji postoji još od 18.veka. Na ulazu u park je spomenik velikom tverskom knezu Mihailu. U njegovo vreme je Tverska kneževina postala najjača u severoistočnoj Rusiji, i u toku dva veka – 14-15. – grad je bio suparnik Moskvi za pravo glavnog grada feudalne Rusije. Suparnik je bio nećak Mihaila - Jurij Moskovski. Sa velikom tatarskom vojskom Jurij je napao tverskog kneza, ali bio pobeđen. Žena Jurija - Končaka, krštena Agafja, sestra tatarskog hana, je bila zarobljena i uskoro je preminula. Govorilo se da ju je Mihail otrovao nekakvim travama. Mihail je krenuo na sud u Ordu i žrtvovao svoj život za Tversku kneževinu. Rat Moskve i Tvera je trajao skoro 25 godina. I tek 1485.godine Tverska kneževina je ušla u sastav Moskovske države.
Belokamenij Spaso-Preobraženski sabor izgrađen za vreme vladavine Mihaila Tverskog pola veka posle napada Batija, se nalazi u centru kremlja na Sabornom trgu. Taj hram u kojem se pokoje tverski kneževi i episkopi su 1935. godine srušili. Danas počinju radovi na podizanju katedrale, govori saradnik Tverskog istorijsko-arhitektonskog i literarnog muzeja Nadežda Kozlova.
„Tver su nazivali domom svetog Spasa upravo zbog sabora. To je bio duhovni centar. Mi bismo veoma želeli da se ponovo podigne taj hram i pored velikog koštanja. Jer gradili su ga u teška vremena.“
Oblik grada se mnogo promenio u 18.veku. Posle velikog požara 1773.godine Jekaterina Druga je poslala u grad svoje arhitekte. 1777.godine prema projektu Matveja Kazakova je izgrađen Putevoj Dvorac u stilu klasicizma - glavna odlika grada. On je bio namenjen za odmor carske porodice na putu iz Peterburga u Moskvu. A u gradskoj bašti na obali reke se može videti spomenik Puškinu. Obično je Puškin otsedao u hotelu Galjani – dvospratnom zdanju u duhu klasicizma.
Povodom istinitosti postojanja tog zdanja su vođene ozbiljne diskusije. Ali postoje odgovori na sva pitanja, govori Nadežda Kozlova.
„Prema arhivskim dokumentama je uspelo da se utvrdi da mi pokazujemo turistima pravo zdanje hotela Galjani. Pronašli smo dnevnik ćerke jednog trgovca. U njemu je ona pisala da su trčali da vide Puškina, koji je sedeo na prizemlju i jeo urmu.“
Poseta Tvera neće biti potpuna bez degustacije tverskog piva „Afanasij“. Ime tverskog trgovca Afanasija Nikitina koji je otkrio Indiju 25 godina pre Vasko da Game je postao glavni brend grada. U bilo kojem baru, restoranu se može naručiti krigla čuvenog piva u bilo kojoj varijanti – svetlo, tamno, jako, lako. A gurmani mogu naručiti svemoguća ruska i evropska jela.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: ru.wikipedia.org/ Ghirla /cc-by-sa 3.0/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.