Lideri šest vodećih stranaka u BiH, gotovo 15 mjeseci nakon izbora, postigli su dogovor o formiranju Savjeta ministara i politički dogovor o usaglašavanju tekstova zakona o popisu stanovništva i o sistemu državne pomoći, važnim za stisanje statusa kandidata u evropskoj uniji.
Prema ocjenama, uprkos činjnici da se na dogovor čekalo više od godinu dana, najvažnije je što su se veoma važna pitanja po prvi put od Dejtona dogovorila bez miješanja stranaca, čime je BiH na svojevrstan način položila ispit zrelosti i pokazala da je OHR vrijeme isteklo.
Lideri su juče postigli i dogovor o budžetu, na osnovu kojeg će biti omogućeno privremeno finansiranje u prva tri mjeseca naredne godine, rečeno je poslije sastanka. Srbima je u Savjetu ministara pripalo Ministarstvo finansija, spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i civilnih poslova, dok je Republika Srbska dobila ukupno četiri ministarska mjesta, ali će jedno dobiti predstavnik bošnjačkog naroda. Hrvatima je pripalo mjesto predsjedavajućeg Savjeta ministara, Ministarstva pravde i ljudskih prava i izbjeglica. Bošnjacima je pripalo Ministarstvo spoljnih poslova, bezbjednosti, odbrane i transporta i komunikacija. Mjesto direktora Agencija za istrage i zaštitu i Regulatorne agencije za komunikaciju pripalo je Srbima, mjesto direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Hrvatima, uz dogovor da druge dvije najvažnije pozicije u Upravi pripadnu Srbima, a mjesto direktora Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH pripalo je Bošnjacima.
Srbima pripadaju mjesta zamjenika ministara u Ministarstvu spoljnih poslova, pravde, za ljudska prava i izbjeglice i odbrane. Hrvatima su pripala zamjenička mjesta u Ministarstvu bezbjednosti, transporta i komunikacija i odbrane, a Bošnjacima u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, finansija i civilnih poslova.
Predsjednik SNSD, Milorad Dodik, izrazio je zadovoljstvo što je dogovor postignut bez, kako je on rekao, intervencije stranaca. On je dodao da je na sastanku lidera šest političkih stranaka prevladala atmosfera kompromisa i da niko nije dobio sve što je tražio.
Dodik je istakao da je Republike Srbska dobila direktorske pozicije u Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) BiH i Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK) kao kompenzaciju za Ministarstvo spoljnih poslova BiH.
On je istakao da od tri ministarska mjesta dva pripadaju SNSD, a jedno SDS, te da će ove stranke dijeliti i direktorske pozicije u SIPA i RAK.
- Ključni dogovori o zakonima iz evropskog paketa koji će omogućiti aplikaciju za kandidatski status u EU su postignuti, što je najvažnije - istakao je Dodik.
Lider SDS, Mladen Bosić, rekao je da je postignut bazični dogovor u Federaciji BiH, te da Republika Srbska nije ništa izgubila ustupcima.
Lider SDP BiH, Zlatko Lagumdžija, ocijenio je da je postignuta odgovarajuća saradnja sa HDZ.
On je istakao da će jedno zamjeničko ministarsko mjesto iz reda hrvatskog naroda predložiti SDP, što će pokazati da ovo nije samo stranka bošnjačkog naroda.
Lider HDZ BiH, Dragan Čović, najavio je da bi već danas trebalo da izađu s imenom novog predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.
- Zlatko Lagumdžija je predlagao da ja budem mandatar za predsjedavajućeg Savjeta ministara - rekao je Čović.
Iako se još uvijek ne može pouzdano reći ko će sjesti u koju fotelju, prema nekim informacijama, SNSD bi na sadašnjoj poziciji trebalo da zadrži Sredoja Novića, na mjestu ministra civilnih poslova, i Mladena Zirojevića, na poziciji ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa. Treći srbski ministar mogao bi biti Mladen Bosić, koji bi trebao da dobije mjesto u Ministarstvu finansija i trezora BiH. Iako se spekulisalo da bi mjesto predsjedavajućeg Savjeta ministara moglo pripasti Čoviću, postoje opcije da u tu fotelju zasjedne Vjekoslav Bevanda, dok bi Ministarstvo pravde BiH pripalo Borjani Krišto. U toj kombinatorici Lagumdžiji bi mogli pripasti spoljni poslovi, dok bi Sadik Ahmetović eventualno mogao ostati na poziciji ministra bezbjednosti BiH, što bi se vodilo kao četvrta pozicija iz RS, budući da je Ahmetović iz Srebrenice.
Sastanku u Sarajevu, čiji je domaćin bio predsjednik Stranke demokratske akcije, Sulejman Tihić, prisustvovao je lider SNSD, Milorad Dodik, SDS, Mladen Bosić, HDZ BiH, Dragan Čović, HDZ 1990, Božo Ljubić, i lider SDP, Zlatko Lagumdžija.
M. KREMENOVIĆ
Briše se član 48. iz popisa
Politički dogovor o usaglašavanju teksta zakona o popisu stanovništva podrazumijeva da ostaje tekst usvojen u Predstavničkom domu s tim da se briše kontroverzni član 48.
- Saglasni smo da se budžet institucija i međunarodnih obaveza postigne do kraja 2011. godine na nivou ostvarenja u tekućoj godini - kazao je Sulejman Tihić.
HDZ 1990 bi mogla u opoziciju
Lider HDZ 1990, Božo Ljubić, najavio je da će povući potpis sa sporazuma o Savjetu ministara BiH ukoliko se u bilateralnim razgovorima tokom narednih dana ne budu usaglasile određene nejasnoće, te da će ta stranka otići u opoziciju.
- Bez obzira na tu činjenicu BiH je dobila novi savjet ministara i otvoren joj je evropski put - rekao je Ljubić.
Lider SDA, Sulejman Tihić, rekao je da će u bošnjačkoj kvoti jedno ministarsko mjesto pripasti pripadnicima iz reda ostalih, a jedno Bošnjaku iz Republike Srpske.