Božićne bajke za Avganistan
Evropske medije ispunila su ovih dana saopštenja o posetama nemačkog ministra odbrane Tomasa de Mezjera i britanskog premijera Dejvida Kamerona Avganistanu, vojnicima svojih kontigenata. Posete su razume se, nenajavljene, u interesu bezbednosti visokih gostiju. To da su one posvećene predstojećem Božiću ne krije se. Jer vojnicima koji rizikuju svoje živote daleko od kuće prijatno je da čuju od svojih političara reči zahvalnosti i uveravanja u uspeh misije.
Božić, kao što je poznato, ne može bez bajki sa srećnim krajem. Najvrovatnije bodre izjave visokih gostiju neće biti za vojnike zamena takvih bajki. Upravo ovih dana nemački Špigel podsetio je da je pre 10 godina bunedstag doneo odluku da se u Avganistan pošalje nemački vojni kontigent. Vlada je tada uverila poslanike maksimalna brojnost kontigenta neće premašiti 1200 ljudi. Zona odgovornosti – Kabul. Dužina misije – 6 meseci. Ali ispostavilo se drugačije, konstatuje izdanje. Prošlo je već 10 dugih godina. Kroz avganistanski pakao prošlo je skoro 100 000 vojnika. 53 je ostalo tamo zauvek, preko 1800 je teško renjeno ili povređeno. Iz džepova poreskih obveznika za potrebe rata bilo je izvučeno oko 5,5 milijardi evra.
Da li su realne bajkovite ocene situacije u Avganistanu? Pitanje smo postavili Anatoliju Ciganku, profesoru Instituta za političku i vojnu analizu.
U stvari, to uopšte nije tako. NATO gubi kontrolu nad situacijom u Avganistanu. Evo jednog interesantnog momenta. Ako su sovjetske trupe svojevremeno kontrolisale 10-15% teritorije u dnevno vreme, u noćno 4-5%, Amerikanci čak ni u dnevno ne kontrolišu više od 4% teritorije. Nada da će avganistanska armija osiguravati red u zemlji problematična je. Po postojećim podacima skoro četvrtina avganistanskih vojnika stalno je „odbegla“.
Već pomenuti Špigel navodi mišljenje generala haralda Kujata, generalnog inspektora bundesvera 2001. godine. Po njegovim rečima, avganistanska misija bundesvera pratila je jasno izraženi politički cilj. Tačnije da se pokaže solidarnost za SAD. Ovaj cilj, primećuje general, dostignut je. Ali glavni zadatak – postizanje stabilnosti u zemlji i regionu u celini treba proglasiti neuspelim. Presuda haralda Kujata je stroga. Ali božićne bajke nisu popularne među vojnicima. Posebno među onima koji su sad u Avganistanu.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/familymwr/cc-by/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.