Pad dolara zaustavio eksploziju cena
Pad dolara pomogao je poslednjih meseci srpskoj privredi da zadrži glavu iznad vode. Sirova nafta, kojoj poslednjih meseci na svetskoj berzi cena stalno skače, dostigla je juče rekord od oko 89,9 dolara za barel, ali nije izazvala osetno poskupljenje. Da dolar nije padao, umesto poskupljenja goriva u proseku od oko 2,80 dinara, ono bi od danas na pumpama bilo skuplje barem za šest do 10 dinara.
Ovakva situacija najviše pogoduje uvoznicima nafte, a na naše pitanje koliko im je razlika u ceni između skupe nafte i jeftinog dolara donela profita, kažu - i ne baš puno. Da li je baš tako?
Primera radi, s ovakvim odnosom cena na jednom uvozu uralske nafte koju Srbija prerađuje, od oko 20.000 tona, kupovanoj po ceni od skoro 90 dolara, uz transportne i zavisne troškove, kao i premiju koja po barelu iznosi još oko 3,5 dolara (ukupno plaćena oko 13,6 miliona dolara), uvoznik u Srbiji može da zaradi oko 350.000 dolara. Malo ili mnogo?
Uvoznici kažu da svaka zarada manja od tri odsto od prometa ne može da se nazove ekstrazaradom, a takve s ovakim odnosom cena nema.
Oni smatraju da je zabluda ako se misli da je u ovom času cena goriva na domaći pumpama daleko iznad realne, zato što se nafta kupovala pre tri ili šest meseci kada je bila nešto jeftinija, a prodaje kao da je kupovana obavljena juče.
Računica pokazuje da bi već danas, pošto gorivo na pumpama poskupi, mogla da se radi nova kalkulacija, koja bi pokazala da bi benzini i dizeli trebalo da budu još skuplji za oko tri do četiri dinara. I to samo zato što je najnovije poskupljenje rađeno po ceni urala od 84,39 dolara uz kurs dolara od 53,96 dinara. Danas je nafta još skuplja, a dolar nije u međuvremenu išao naniže.
Nafta se, potvrđuju i u NIS-u, mahom kupuje mesec za mesec. Upravo da bi se izbegli veliki rizici, jer je posao s crnim zlatom čista kocka. I ukoliko bi danas neko kupio naftu za narednih šest meseci, ko mu može garantovati da će ona i dalje imati tendenciju rasta i to toliku da bi mu se posao isplatio, pitaju u NIS-u.
Čak i kada se nafta kupuje šest meseci unapred, kao što to čini srpska naftna industrija, raspisujući tender, roba se uglavnom plaća po ceni koja je danas na berzi, osim ako neko nije u trenutku kupovine „iskeširao” sav novac.
Uvoznici i prerađivači kažu da je mnogo njih prošle godine upravo zbog visokog kursa dolara samo na jednom manjem uvozu od oko 20.000 tona izgubilo i po milion dolara.
Pošto nafta nastavlja da raste, što će se za dve nedelje, kada sledi novo poskupljenje po važećoj Uredbi o cenama derivata, reflektovati i na cene u maloprodaji, država bi mogla da ublaži inflaciju smanjivanjem zahvatanja u ceni goriva.
Sada država na svaki litar benzina sebi uzima 32,62 dinara, a na dizelima 17,35 dinara, plus porez na dodatu vrednost od 18 odsto.
Novi svetski rekord barela
Nafta sa uralskih, američkih i severnoatlantskih nalazišta sve skuplja
Cene lake američke i severnoatlantske nafte potukle su juče nominalno sve dosadašnje rekorde. Nakon privremenog pojevtinjenja u ponedeljak, barel teksaškog crnog zlata na berzi u Njujorku juče je poskupeo za čitava tri dolara i dostigao cenu od 97 dolara. Severnoatlantska nafta je peti dan zaredom, ponovo poskupela na berzi u Londonu, dostigavši cenu od 92,65 dolara za barel. Najave velike oluje u blizini norveških nalazišta u Severnom moru i novi nagoveštaji da uoči oštre zime na severnoj hemisferi, najveći svetski potrošač SAD raspolaže veoma tankim zalihama, bili su glavni okidači jučerašnjeg skoka cena.
Istovremeno, na drugoj strani sveta, barel uralske nafte prati vrtoglavi uzlazni trend. Cijena uralskog barela, kojim se ne trguje na globalnim berzama po istom principu kao sa teksaskom i severnoatlatnskom naftom, u septembru i oktobru iznosila je 76,89 dolara, skoro 24 dolara više nego u isto vreme lane.
Geopolitički faktor, uporne havarije u rafinerijama širom sveta, slabljenje američkog dolara i upliv berzanskih spekulanata na tržište sirovina, navode se i među ruskim i zapadnjačkim analitičarima kao glavni uzrok ćudljivog kretanja cene nafte širom sveta.
- Izvor
- Politika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.