BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Dvanaest autograma za baronesu

21.12.2011. god.

Kako je saopštio nemački Frankfurter Algemajne Cajtung, 12 ministara inostranih poslova zemalja EU uputili su na račun potpredsednika Evropske komisije i vrhovnog predstavnika EU za međunarodne poslove Ketrin Ešton kolektivno pismo. U njemu se sadrži vrlo neprijatna kritika delatnosti Službe za spoljnu delatnost EU na čijem čelu je baronesa i iznose se predlozi za njeno usavršavanje.

Krajem decembra Ketrin Ešton treba da predstavi izveštaj o radu jedinstvene evropske diplomatske službe za prvu godinu postojanja. Ipak, ističe izdanje, nezadovoljstvo niza članova EU delatnošću date strukture ispostavilo je tako jako da su oni rešili da zatraže reforme diplomatske službe već sada, čak bez obzira na nezavršen proces njenog formiranja. Pri tome, kako podvlači Frankfurter Algemajne Cajtung, autori pisma kritikuju čak više rukovodstvo EU, nego samu boronesu i njenu tim, i smtraju da Evropska komisija zauzima u pogledu nove strukture „neprijateljski stav“ i pokušava da je „potčini sebi“.

Nezadovoljstvo ministara izaziva i kršenje ranije usaglašenih kvota za zamenu slobodnih dužnosti. Ukupan broj saradnika Službe spoljne delatnosti prema utvrđenoj strukturi, određen je cifrom od približno 7000 ljudi. Najmanje trećina spoljnopolitičkog tima baronese treba da bude sastavljena od diplomata iz zemalja članica EU. Ipak, kako pišu autori pisma, Evropska komisija upućuje u diplomatska predstavništva po nekad neke svoje struturne jedinice u punom sastavu, pri tome čuvajući prethodnu platu činovnika. „Nacionalne“ diplomate dobijaju mnogo manje.

Konačno, autori pisma govore o odsustvu jasne spoljne politike o nizu pravaca u EU. Da li je ona postala primetnija pojavom jedinstvene diplomatske službe? Aleksandar Hramčihin, zamenik direktora Instituta za političku i vojnu analizu, na primer, takvu promenu ne vidi.

Nemoguće je na ovo pitanje odgovoriti jasno, Kao prvo, iz Evrope potiče vrlo mnogo buke koja je uslovljena krizom u zoni evra i pojedinim zemljama. U tom kontekstu spoljnopolitičke inicijative se gube. Osim toga, da bi se čuo glas resora Ešton, EU trebalo bi da ima jedinstvenu i jasnu spoljnu politiku. A nje nema. Kada EU bude imala realne organe vlasti sa pravim ovlašćenjima, kojima će preći ovlašćenja nacionalnih vlada, tada će i biti jedinstvene politike, između ostalog spoljne.

Kako je podsetio nedavno Internet-portal EUAktiv sa štabom u Briselu, u sovnovu formiranja evropske diplomatske službe položen je princip: Jedno lice, jedan telefon, jedan glas. Danas se problem EU sastoji u tome što ona, po izrazu eksperta iz Evropskog instituta Nikolaja Kavešnikova, ima previše šefova. U horu rukovodećih glasova, i to pretežno muških, glas baronese Ketrin Ešton za sada zvuči prilično slabo. Ostaje da se nadamo da će mu autogrami 12 srditih ministara možda dodati snage.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/TPCOM/cc-by-nc/ vostok.rs
  • Povezane teme
  • EU


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »