BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako zaštititi male pešake

Kako zaštititi male pešake
20.12.2011. god.
Broj žrtava saobraćajnih nesreća u Srbiji daleko je veći nego prošle godine. Iako skoro sve opštine u Srbiji dobijaju novac od kazni, slabo se ulaže u nove trotoare, obeležavanje škola i postavljanje zaštitnih ograda, što ugrožava naročito decu.

Broj žrtava saobraćajnih nesreća u Srbiji daleko je veći nego prošle godine. Iako skoro sve opštine u Srbiji dobijaju novac od kazni, slabo se ulaže u nove trotoare, obeležavanje škola i postavljanje zaštitnih ograda, što ugrožava naročito decu.

U Srbiji je, za 10 meseci ove godine, u više od 35.000 saobraćajnih nesreća poginulo 595 osoba. To je daleko veći broj žrtava nego prošle godine, pa stručnjaci upozoravaju da je krajnje vreme za široku akciju.

Iako je, prema statističkim podacima, Srbija među bezbednijim zemljama u Evropi sa manje od 100 poginulih na milion stanovnika, kada se pogledaju brojevi, efekti novog Zakona o bezbednosti saobraćaja blede.

Osim statistike i velikih kazni, niko iz lokalne samouprave ili putarskih firmi nije se uključio u zaštitu mališana.

Skoro sve opštine u Srbiji dobijaju novac od kazni, ali se trotoari slabo prave, škole se ne obeležavaju, a zaštitne ograde se ne postavljaju. Novac, umesto za unapređenje saobraćaja, ide za plate opštinskih činovnika.

"Sigurno je da se zone škola i predškolskih ustanova moraju posebno obeležiti i obezbediti fizičkim preprekama, kako bi se smanjile brzine i sprečile mogućnosti nastanka nesreća sa teškim posledicama", smatra Boris Antić sa Saobraćajnog fakulteta.

Psiholozi koji rade u Agenciji za bezbednost saobraćaja kažu da deca, ma koliko bila ozbiljna, i u mlađem uzrastu moraju imati roditeljski nadzor i edukaciju o opasnostima koje vrebaju u saobraćaju.

"Od sedme godine deca su u stanju da usvoje neke veštine i da počnu da ih primenjuju, ali sve do 10-11. godine nisu u stanju da te veštine primene u svakoj situaciji, posebno onda kada su sa vršnjacima. Tada im pažnja opada i nisu pažljivi kada prelaze ulicu", kaže psiholog Nina Dragutinović Jovanović.

Primenom novih tehnologija u izradi saobraćajnica postižu se pozitivni rezultati. Tako, na primer, gde god je bilo novca da se umesto raskrsnice organizuje kružni tok u Srbiji, na tim mestima broj saobraćajnih udesa pao je 50 odsto, a niko nije poginuo otkako postoji kružni tok.

Zašto to ne bude pravilo i kraj škola i zone gde đaci prelaze ulicu, pitanje je koje upućuju stručnjaci sa Saobraćajnog fakulteta.





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »