Pariz u čast kralju Petru
Kralju Petru Prvom Karađorđeviću postavljena je spomen-ploča u Parizu, u aveniji koja nosi njegovo ime. Otkrivanje ploče je od interesa za francusko-srpsko prijateljstvo, Srbiju, Francusku, ali i Evropu, jer Srbija predstavlja deo Evrope, rekao gradonačelnik Osmog arondismana u Parizu Fransoa Lebel.
Stotinu godina posle prve zvanične posete Francuskoj, kralju Petru Prvom Karađorđeviću postavljena je spomen-ploča u Parizu, u aveniji koja nosi njegovo ime. Spomen-ploča, izlivena u bronzi, delo je vajara Ljubiše Mančića.
Žena Aleksandra Karađorđevića, Pavlovog sina, Barbara Karađorđević kaže da je ona došla u ime porodice, jer je njen muž bolestan i dodaje da im postavljanje ploče veoma znači.
Gradonačelnik Osmog arondismana u Parizu, koji je omogućio postavljanje spomen-ploče, ne zaboravlja da se kralj Petar borio u Francusko-pruskom ratu na strani Francuske, kao i to što je za vreme svoje vladavine unapredio odnose dve zemlje.
"Već nekoliko godina, Pariz je želeo da oda počast kralju Petru, prijatelju iz Srbije, kralju demokratije i važnoj ličnosti te zemlje. Mislim da je otkrivanje ploče od interesa za francusko-srpsko prijateljstvo, Srbiju, Francusku, ali i Evropu, jer Srbija predstavlja deo Evrope", rekao je gradonačelnik Osmog arondismana u Parizu Fransoa Lebel.
Obnavljamo stara prijateljstva na tradicionalnim osnovama, bez obzira na iskušenja, poručuje ambasador Srbije na svečanom prijemu u rezidenciji. Veruje da će Beograd biti oslonac Francuske na Balkanu, a ona podrška Srbiji na trnovitom evropskom putu.
"Niko vas neće ceniti ako vi ne cenite svoju tradiciju i ako u vama ne prepoznaje spremnost da cenite sopstvenu kulturu i sopstveno nasleđe. Zamislite kakva je konkurencija za postavljanje tabli u Parizu, gde su živele i stvarale hiljade čuvenih ljudi", rekao je ambasador Srbije u Francuskoj Dušan Bataković.
Kralj Petar bio je francuski đak, veći deo života proveo je izgnanstvu, a za kratko vreme vladanja u Srbiji uveo je temelje demokratije. Pošlo mu je za rukom ono što mnogim srpskim vladarima nije – rodio se i umro prirodnom smrću u Beogradu. U Parizu je, posle spomenika i avenije, dobio i spomen-ploču.
- Izvor
- RTS
- Povezane teme
- Kralj Petr
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.