Zastrašujući predlog zakona koji omogućava zadržavanje i pritvaranje Amerikanaca na neodređeno vreme, ispitivanje i mučenje bez suda i istrage, usvojen je u Senatu uz ogromnu većinu od 93% zakonodavaca.
Samo je sedam članova Senata SAD u četvrtak glasalo protiv Zakona o nacionalnoj odbrani (National Defense Authorization Act), uprkos upozorenjima Američkog saveza za zaštitu građanskih sloboda (ACLU) i zainteresovanih građana širom zemlje, da će usvajanje ovog zakona imati pogubne posledice za građanska prava i slobode svakog čoveka u Americi.
Prema pomenutom predlogu zakona, Amerikanci mogu biti pritvoreni od strane američke vojske, zbog „veze s terorizmom“, i utamničeni bez suda i istrage na neodređeno vreme. Osim toga, jedan amandman u tekstu predloga zakona odobrava mučenje davljenjem, a takođe i druge oblike mučenja, koji su trenutno van zakona.
„Ovaj predlog zakona je istorijska pretnja američkim građanima“, rekao je za Associated Press Kristofer Anders iz ACLU.
Najrevnosnije pristalice zakona smatraju da istorija zahteva da Amerikanci žrtvuju svoju slobodu zarad lične bezbednosti. Senator Lindzi Grejem (Lindsey Graham), pristalica zakona, govoreći o važećim zakonima koji štite Amerikance, kaže da oni nisu dovoljno strogi. Biće bolje, – kaže senator, – ako bilo kom čoveku, osumnjičenom za terorizam, „ne čitaju njegova prava i ne dodeljuju mu advokata.“
Grejem je dodao, da se sa osumnjičenim za terorizam „mora u vojnim zatvorima postupati humano; oni će tamo biti ispitivani zašto su se priključili Al Kaidi, i šta su planirali da učine svima nama“. Međutim, same odredbe zakona ne izgledaju tako humano. Mučenje davljenjem, lišavanje sna i druge metode, stavljene van zakona „Zakonom protiv mučenja“ 2005, biće pridodate super-tajnom spisku dozvoljenih metoda ispitivanja, čija se primena preporučuje i prema osumnjičenim Amerikancima i prema strancima.
Republikanski senator Keli Ajot (Kelly Ayotte) je prošle nedelje izjavio da „teroristi ne moraju unapred biti upoznati sa svim našim metodama ispitivanja“. A Senator Džo Liberman (Joe Lieberman) je u toku debate ove nedelje rekao: „Kada član Al Kaide, ili neke druge slične terorističke grupe… ja hoću da on bude ustrašen onim što će mu se dogoditi u američkom zatvoru“.
„Hoću da im bude nepoznato šta će, zapravo, biti s njima“, – dodao je senator i bivši kandidat za predsednika. – „I ne samo da će im biti nepoznata njihova užasna budućnost, već neće znati ni svoja prava, jer neće imati nikakva prava“.
„Potrebna nam je vlast da zatvorimo pojedina lica u vojni zatvor – zato im ne čitamo Mirandina prava“, dodaje Keli.
Mada su se zakonodavci udružili, masovno podržavši usvajanje tog zakona za borbu protiv terorizma, on se, takođe, lako može primeniti na bilo koga, u ovom slučaju i na američke građane, samo „pod sumnjom za povezanost s terorizmom“.