BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Gospodin Veliki Novgorod

Gospodin Veliki Novgorod
17.12.2011. god.

Radiokompanija Glas Rusije nastavlja ciklus programa, posvećenih  starim ruskim gradovima, centrima međunarodnog turizma. Danas putujemo u Veliki Novgorod.

S Novgorodom su povezane prve strane pisane istorije Rusije. Grad na reci Volhov se pominje u letopisu, koji datira iz 859. godine. Osnovali su ga Sloveni. Istorijat Novgoroda je povezan sa mnogim legendama. U 12.-13. veku Novgorod se odvojio od Kijeva i postao prestonica zemlje od Baltičkog mora sve do Urala. Grad se pretvorio u boljarsku republiku, knezovi su izgubili nekadašnju vlast.

Novgorod je u to vreme bio veliki, dobro organizovani grad. U centru je bila tvrđava Kremlj, opkoljena kamenim zidinama. Na teritoriji Kremlja su se nalazili Sofijska saborna crkva i dvorac episkopa, blizu Kremlja je bio  trg, gde su se okupljali ljudi na veće, kao i  palate  stranih trgovaca. U predgrađima su se nalazili manastiri.

Za razliku od Suzdalja ili Vladimira, Mongolo-Tatari nisu razorili Novgorod u 13. veku, što je spaslo njegovu originalnu kulturu, koja ima svetski glas. U Novgorodskoj oblasti ima 37 arhitektonskih spomenika, koji su na Spisku objekata Svetske kulturne baštine UNESKO. To su Novgorodski  Kremlj, Granovita palata, spomenih 1000. godišnjice Rusije. Jedan od najpoznatijih spomenika Novgoroda je crkva Spasa Preobraženja u Iljinoj ulici, sagrađena  u drugoj polovini 14. veka. 1378. godine ju je živopisao Teofan Grk. To je jedina od više nego 40 fresaka čuvenog vizantijskog zografa, koja je sačuvana.

Poslednjih godina se razvija hodočasnički turizam. Ovamo dolaze hodočasnici  iz čitavog sveta da bi se poklonili velikim svetinjama. Najpoznatija je relikvija čudotvorna ikona Znamenja Bogorodice u sabornoj crkvi Svete Sofije.  Turizam  se razvija, te se pojavljuju interesantni objekti za posetu. Jedan od njih je povezan s životom i i stvaralaštvom Fjodora Dostojevskog. Njegova kuća je postala muzej. Veoma je popularan  među turistima i  muzej drvenog neimarstva Vitoslavlice. U njemu se nalaze spomenici neimarstva  od drveta – i crkve, i seljačke kuće iz različitih rejona Novgorodske  oblasti, - priča kustos Olga Bevz.

Imamo jedinstvene  građevine – najstarija crkva je protekle godine proslavila svoju 480 godišnjicu. To je crkva Bogorodičinog Rođenja. Turisti uživaju u lepoti njene arhitekture. U svakoj kući se nalazi ekspozicija, koja  prikazuje seljački način života.

Svakog meseca se u Vitoslavlicama održavaju različiti praznici. Kod mladih je poularan svadbeni obred. To  je etnografski  interaktivni folklorni program, koji obuhvata različite elemente svadbenog obreda, karakterističnog za novgorodske seljake krajem 19. veka.  Redovni praznik će biti održan 1. januara, zove se on Bajna Nova godina u Vitoslavlicama. To je putovanje s herojima ruskih bajki.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »