STO: finiš maratona
Rusija se učlanila u STO. 18-godišnji pregovori su završeni potpisivanjem u Ženevi protokola o priključenju STO. Dramske promene u vezi sa time ne treba očekivati, - uveravaju građane Rusije eksperti. Zakonodavstvo zemlje je već davno usklađeno s normama te trgovinske organizacije.
Pregovore za učlanjivanje u STO Moskva vodi već od 1993. godine. Taj se proces stalno usporavao ne samo iz ekonomskih, već i iz političkih razloga. Da bi se priključio toj organizaciji kandidat je morao da ima podršku svih njenih članica. Koristeći taj uslov, kočili su učlanjivanje Rusije njeni partneri iz Istočne Evrope – Poljska, Gruzija. Njihovi motivi nisu imali odnose s ekonomijom. Na kraju krajeva su nesuglasice savladane. Šta pruža Rusiji učlanjivanje u STO, šta tu ima više - prednosti ili mana? Kako ističu eksperti, većina mana je savladana tokom pregovora. Međutim, za zemlju će ekonomski život prema normama STO biti izazov, - smatra analitičar Više škole ekonomije Leonid Poljakov.
Sama činjnica mora da se tretira dvostruko. S jedne strane, kao licenca da smo punovredna tržišna ekonomija. S druge strane, za nas je to ozbijljni izazov, jer za 5 do 10 godina - ako se naša ekonomija ne diverzifikuje, ako osnovne industrijske grane ne postignu nivo, koji bi omogućio a da se ne boje konkurencije jeftinijih i kvalitetnih proizvoda – učlanjivanje u STO može da bude veoma nepovoljno.
Istvremeno ustupci, koje je dobila Rusija, veoma su znatni. Između ostalog, moguće je sačuvati, a čak i povećati na 9 milijardi državnu podršku poljoprivrede. Postepeno će se smanjivati obim državnog finansiranja, u toku 5 do 7 godina. Kako je istakao u intervjuu Glasu Rusije glavni pregovarač ruske delegacije Maksim Medvedkov, Rusija faktički živi u pravnom sistemu STO već oko 8 godina. Još 2004.-2005. godine su usklađeni s zahtevima te organizacije Carinski kodeks, zakoni o tehničkom regulisanju, o državnom regulisanju spoljne trgovinske delatnosti i još više od 300 pravnih akata.
Uoči potpisivanja protokola SAD su izjavile da neće primenivati sporazum prema Rusiji, jer u SAD-u sve do sada deluje amandman Džeksona–Venika, koji može da ukine samo kongres. Podsetimo, on je usvojen u oktobru 1974. godine na poziv jevrejskih zajednica SAD da izvrše pritisak na SSSR u cilju ukidanja zabrana za emigraciju. Bez obzira na obećanja već nekoliko američkih predsednika da će ukinuti zastareli dokument, on je još uvek na snazi. Rusija je u petak odgovorila simetrično – ona takođe neće koristiti principe STO prema SAD-u.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/World Trade Organization/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.