BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbija Kosovu nudi status Hongkonga

Srbija Kosovu nudi status Hongkonga
06.11.2007. god.

Premijer i predsednik Srbije Vojislav Koštunica i Boris Tadić na današnjoj rundi pregovora o Kosovu u Beču predložili su model Hongkonga kao moguće rešenje za kosovsku krizu. Ovo je u dosadašnjem pregovaračkom procesu najkonstruktivniji potez srpskih vlasti koji može ozbiljno ugroziti do sada izvesnu opciju unilateralnog priznavanja nezavisnosti Kosova.

Prvenstveno zato jer su srpske vlasti praktično predložile model o kojem se u međunarodnoj zajednici i ranije ozbiljno razmišljalo. Pitanje je samo da li se zakasnilo sa ovakvom inicijativom.
„Blic“ je u septembru pisao da je model Hongkonga opcija koja se ozbiljno razmatra u međunarodnoj zajednici i da je ovo rešenje blisko i najznačajnijem pregovaraču u trojci predstavniku EU Volfgangu Išingeru. Izvor „Blica“ blizak Kontakt grupi pojasnio je tada da se ovakvim rešenjem premošćavaju razlike u stavovima Beograda i Prištine jer su u hongkoškom modelu sadržani stavovi obe strane.
Na pregovorima između Beograda i Prištine predsednik Srbije Boris Tadić založio se da razgovori treba da se koncentrišu oko osnovnog principa - kako ubrzati napredak ka Evropi i izdvojio model Hongkonga kao moguće rešenje u razgovorima o Kosovu. Tadić je rekao da želi da izdvoji model Hongkonga koji bi mogao pažljivo da se razmotri i koji nudi rešenja za neke od izazova sa kojima se suočavaju pregovarači u razgovorima o Kosovu.
- Takođe, nijedna strana nema slobodu da preduzme unilateralne poteze u vezi sa ustavnim ili suvernim pitanjima - rekao je Tadić. On je dodao da se ovakvim rešenjem međunarodno priznate granice ne menjaju i ostaju zaštićene kroz saradnju sa medunarodnom zajednicom, a razvoj bezbednosnih snaga jasno se ograničava samo na lokalno delovanje radi obezbeđivanja reda i mira.
Premijer Vlade Srbije Vojislav Koštunica preneo je da je državni tim čvrsto uveren da „ne postoji ozbiljan razlog zašto u daljem pregovaračkom procesu ne bismo paralelno uporedili predlog Srbije o suštinskoj autonomiji sa sporazumnim rešenjem ostvarenim u analognom slučaju Hongkonga“.
- Naš argument, o kojem bismo želeli da razgovaramo, glasi da model Hongkonga, za koji niko ne može osporiti da se pokazao kao uspešan, održiv, stabilan i funkcionalan, dokazuje da je naš predlog o suštinskoj autonomiji u istoj meri životan i da obezbeđuje stabilno i održivo rešenje statusa pokrajine - naglasio je Koštunica.
Inače, model Hongkonga nije i konačni status Kosova, već je prelazno i vremenski ograničeno rešenje najverovatnije na period od dvadesetak godina, a nezvanično se navodi - do 2020. godine.



  • Izvor
  • Blic
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ostale novosti iz rubrike »