Nafta: potražnja opada, rizik raste
Nivo isporuke nafte od strane 12 zemalja OPEK na svetsko tržište u sledećih pola godine neće biti ponovo razmotreno. Ova odluka je doneta na sednici Konferencije kartela u Beču. Ministri su, istina, povećali kvotu eksploatacije do 30 miliona barela dnevno. Međutim, ovo je malo manje od realnog obima, koji će dospevati na naftno tržište iz zemalja OPEK.
160. sednica Konferencije OPEK je takođe odlučila da mali porast svetskih potreba za sirovom naftom koji se očekuje 2012. godine bude pokriven pre svega od strane nezavisnih proizvođača. U ovu grupu zemalja se pre svega svrstavaju Rusija, Norveška i Kazahstan.
Međutim, u sredu je tržište reagovalo na formalno razmatranje kvote OPEK padom cena nafte. Januarski fjučersi su se prodavali ispod običnog za četiri i po – pet procenata. Od početka godine prosečna cena sirove nafte je porasla 16 procenata i do jučerašnjeg pada je iznosila malo preko 110 dolara po barelu.
Međutim, stručnjaci prognoziraju da će sledeće godine barel koštati 150 dolara zbog krize na Bliskom Istoku i pretnje Irana da će zatvoriti Ormuski zaliv. Mišljenje analitičara „TKB Kapital“ Aleksandra Kovaljova.
Konflikt je zasad na rečima, ali ako pređe u užarenu fazu i ako zaliv realno izvesno vreme bude zatvoren, sve je moguće. Odnosno, istovremeni porast cena može dostići kote od 150 dolara, pa čak i više. Teško je reći šta će dalje biti, ali se ovog scenarija mnogi plaše na tržištu. Ovakav bum cena će baciti svetsku ekonomiju u recesiju. Nakon što kao posledica toga, padnu cene nafte. Trejderi više vole da se osiguraju od takvog scenarija sad, dok se relativno jeftino može kupiti nafta s isporukom, od recimo, pola godine kasnije.
Međutim, postoji i druga prognoza cena nafte – 50 dolara. Ona je povezana s tim što analitičari ne očekuju izlazak velikih ekonomija evropskih zemalja iz recesije. Osim toga, one su povukle naniže i Kinu. Ne samo to, po prognozama OPEK do leta 2012. godine Libija će obnoviti eksploataciju nafte. Irak će uvesti nove izvozne terminale. To je dodatno 2 miliona barela dnevno. Aktivno raste proizvodnja naftonosnog peska u kanadi i SAD. Tako da ponuda raste, a potražnja teško da će se povećati. Međutim, ovo neće uticati na vrednost barela nafte, smatra glavni ekonomista kompanije „Finam Menadžment“ Aleksandar Osin:
Rejting tržišnih prognoza odražava rizik kratkoročne volatilnosti. Ipak, od početka finansijske krize 2008. godine potražnja nafte je opala svega za dva odsto. Pritom su cene uz porast svetske novčane baze za 1030 procenata svejedno obnovljene. Cene nafte će rasti i sledeće godine – za 0,5-1,5 procenata mesečno.
Bez obzira na moguću korekciju cena nafte, one će ostati na relativno visokom nivou. Budžet Rusije za iduću godinu je smanjen, polazeći od cene od 100 dolara po barelu. To treba da obezbedi dovoljan priliv u ruski budžet i podršku rublje.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.