Rat za tržišta plasmana naoružanja
Prema prognozama eksperata, u godini na izmaku biće postavljeni novi rekordi po obimima isporuka naoružanja na Bliski i Srednji Istok. Arapsko proleće i političke promene i ekonomski problemi vezani sa njim ne samo da su nisu prikočili priliv naoružanja u region, već su mu dali i novi podsticaj. Uglavnom taj tok ide sa Zapada. A spisak kupaca i dalje predvode arapske zemlje Persijskog zaliva. Zanimljiva podudarnost: prema zemljama koje kupuju velike partije zapadnog naoružanja Zapad nema nikakve političke pretenzije. A prema Iranu, ili, na primer, prema Siriji, koji na Zapadu ne kupuju oružje, pretenzija je sve više. Nema li ovde neke veze? Postavili smo ovo pitanje naučnom saradniku IMEMO Vladimiru Sotnjikovu.
SAD traže nova tržišta za plasman svog naoružanja. Iran i Sirija se u takve ne mogu ubrojati. Do nedavno ni Libija nije bila veliki kupac američkog naoružanja. Nova tržišta za plasman traže i zapadnoevropski partneri SAD. Ništa novo u tome nema – osim ekonomske krize koja besni na Zapadu. Američka ekonomija se nalazi u nestabilnom stanju. Ekonomisti smatraju da ako izlazak iz njega postoji, on je negde daleko. Iproizvodnja naoružanja je jedan od onih plovaka koji mogu da omoguće da se ekonomija drži na površini. To se tiče i Evrope, čija ekonomija sada preživljava teškoće.
Sve to možda nije glavni, ali je dosta važan dodatni povod da se zaplaše arapske zemlje Zaliva iranskom opasnošću – i da se podstaknu da sklope nove ugovore za kupovinu naoružanja. Destabilizacija u Siriji koja preti da naruši krhki balans snaga i uticaja u regionu još jedan je povod za takve ugovore. Tačnije, što su gore stajale stvari u regionu, to su bolje tekli poslovi kod zapadnih isporučilaca naoružanja.
Između ostalog, još jedna tačka uvećanja zapadnog izvoza oružja može da postane Libija. Takav zaključak izvode eksperti posle intervjua sa šefom Afričke komande SAD generalnom Karterom Hemom listu USA Tudej. General je izjavio da je Pentagon obećao Tripoliju svoju Pomoć u formiranju nove libijske armije, između ostalog u pogledu njene modernizacije. Između ostalog, saopštio je šef Afričke komande, modernizacija je hitno potrebna Libiji. On nije precizirao samo koji je cilj ove hitne modernizacije. Ko sada preti Libiji a mora? I radi čega je Libijcima upravo sada porebno da troše na to mnogo novca, udaljavajući se od mnogo važnijih zadataka?
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.