BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija je protiv podele Antarktika na osnovu jednostranih teritorijalnih pretenzija

Rusija je protiv podele Antarktika na osnovu jednostranih teritorijalnih pretenzija
04.11.2007. god.

Rusija se izjašnjava protiv podele Antarktika na osnovu jednostranih teritorijalnih pretenzija i ne priznaje ih – stoji u izjavi ruskog spoljnopolitičkog resora. Izjava je data u vezi sa namerom vlade Velike Britanije da položi svoje suvereno pravo na teritoriju Antarktika površine milion kvadratnih kilometara.

Velika Britanija nije jedina zemlja koja pokušava da dobije deo Antarktika. Razlozi antarktičnih strasti su očigledni. U nedrima 6. kontinenta nalaze se ogromne zalihe olova, zlata i, možda, dijamanata, kamenog uglja, bakra, te, što je glavno, fantastične rezerve nafte. Recimo, Ministarstvlo energetike SAD procenjuje ih na oko 50 milijardi barela. S obzirom na buduću energetsku krizu koji analitičari odavno nagoveštavaju, interesovanje za antarktička bogatstva neprekidno raste. Međutim, 6. kontinent je neprikosnoveni region – podseća predsednik Ruske asocijacije za međunarodno pravo Anatolij Kolotkin.

«Postoji ugovor iz 1959.godine ćije su potpisnice Velika britanija, Rusija, SAD, ukupno 43 države. To je jedinstvena pojava pošto potvrđuje dogovor između država o tome kako Antarktik treba da se štiti, kako da se sprečava remećenje ekološke ravnoteže, itd. Pri tome, u 4. članu dokumenta piše da, dok je Ugovor na snazi, nikakve radnje ne mogu da budu osnov za najavu ikakvih pretenzija na teritoriju Antarktika. To jest, radnje Velike Britanije protivpravne su sa gledišta međunarodnog prava».

Niz eksperata smatra da su radnje Londona njegov odgovor na događaje koji se odigravaju na drugom polu Zemljine kugle, u Arktiku. Podsećamo vas da je nedavno Rusija organizovala nekoliko ekspedicija koje su našle nove dokaze da naša zemlja sa puno prava pretenduje na znatan deo arktičkog epikontinentalnog pojasa. Moskva je počerla da priprerma dokumente za slanje u UN, dok druge zemlje koje takođe pretenduju na arktički epikontinentalni pojas užurbano organizuju svoje ekspedicije u istu svrhu. Sasvim je moguće da su događaji u Arktiku dali povod da se pogdegde seti i Antarktika. Ali stvar je u tome što je Antarktik zaštićen ne samo Ugovorom iz 1959. godine, već i mnogim drugim dokumentima, uključujući i one o zaštiti prirode. Na 6. kontinentu mogu da se vrše samo naučnoistraživački radovi i nema nikakvih bitnih razloga iz kojih bi trebalo da se uništi sistem ugovora koji štite ovaj deo planete.



  • Izvor
  • Glas Rusije
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »