Uticaj krize na Kinu
Zbog krize u Americi i Evropi potražnja za kineskim proizvodima na najnižem nivou u poslednjih 30 meseci. Kao neminovnost se nameće otpuštanje radnika u Kini, što govori o povezanosti globalne ekonomije.
Četvrtina kineskog nacionalnog dohotka dolazi od izvoza za koji radi i 60 odsto radnika u Kini. Kada Amerikanci i Evropljani gube posao i kupuju samo ono što je neophodno, strada i Žije Jun. Njegova fabrika je 10 hiljada kilometara od Amerike, ali za tržište Amerike fabrika proizvodi maske za "ajpod".
"Ako u naredna dve meseca ne bude bolje, otpustićemo sve radnike i zaustaviti proizvodnju. Ovako više neće moći. Neke fabrike su zatvorene, a neki vlasnici već rasprodaju i mašine", kaže Žije Jun, vlasnik fabrike.
Potražnja za kineskim proizvodima je na najnižem nivou u poslednjih 30 meseci, a trgovinski suficit sa Evropom pao je za deset odsto.
Vlada u Pekingu smanjila je obaveznu rezervu bankama kako bi se jeftinijim kreditima pomoglo privredi.
"Opšta ekonomska situacije je vrlo komplikovana. Vlada mora sve da odmeri i oprezno da deluje. Ovo su male promene ni približne onima iz 2008. godine", kaže ekonomski analitičar Cu Ćaolei.
Ćaolei je rekla da su tadašnje radikalne reforme izazvale mnoge neželjene efekte kao što je nekontrolisan rast tržišta nekretnina i kolebanje berzi.
Ekonomisti vlade, koja je tek uspela da stabilizuje visoku inflaciju, tvrde da razloga za paniku nema jer je, uprkos padu industrijske proizvodnje, privredni rast i dalje jedan od najvećih na svetu.
"Novembarski pad indeksa potražnje potvrđuje da je kineski privredni rast na stalnoj putanji pada ali se sada stabilizovao na devet odsto. Prognoza za ovu godinu bila je 9,2 odsto", kaže Cai Đin iz komiteta za logistiku i kupovinu.
Ekonomisti upozoravaju da će se Kina uskoro suočiti sa novim izazovom. Ako se smanji izvoz, privreda će morati više da se oslanja na domaću potrošnju.
Zato su potrebne veće plate kineskim radnicima, a veće plate znače nove troškove za poslodavce od kojih neki već sele proizvodnju u zemlje sa još jeftinijom radnom snagom poput Indije i Vijetnama.
- Izvor
- RTS
- Povezane teme
- Kina
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.