Špirić oborio vladu u Sarajevu
Predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine (BiH) Nikola Špirić saopštio je novinarima u Sarajevu da je Predsedništvu BiH ponudio ostavku na ovu funkciju.
Prema Zakonu o Savetu ministara BiH ostavka premijera znači i pad cele Vlade, pa će sadašnji članovi Saveta ministara BiH od četvrtka svoje dužnosti obavljati samo u tehničkom mandatu dok se ne izabere nova vlada.
Predsedavajući Predsedništva Željko Komšić potvrdio je pismo ostavke Nikole Špirića i najavio da će na skorašnjoj sednici razmotriti novosituaciju i shodno ustavnim ovlastima i zakonskim odredbama doneti odgovarajuće odluke o daljim merama.
"Predsjedništvu BiH sam uputio ostavku i zatražio da u skladu sa zakonom provedu proceduru, a time i ministrima u Savetu ministara i obavestio ih da smo od danas u tehničkom mandatu dok se ne izaberu novi predsjedavajući i novi Savjet ministara", izjavio je na vanrednoj konferenciji za novinare u Sarajevu Špirić.
Špirić je naveo da je BiH i dalje poligon za projekte izvan nje i u tom kontekstu tumači i poslednje odluke visokog predstavnika.
"Na ovaj način želeo sam dati doprinos smirivanju situacije u BiH i svoj čin smatram najoodgovornijim ponašanjem predsjedavajućeg u trenutnoj situaciji. Ovo nije kapric ili izazivanje. Između dva zla da učestvujem ili ne učestvujem u vlasti biram da ne učestvujem u vlasti, ako je to za dobro Bosne i Hercegovine. Verujem da smo u 21. veku došli u takvu fazu demokratije da niko neće biti odvođen na prisilni rad, što je bilo u našoj i ne tako slavnoj prošlosti", navodi Špirić.
On naglašava i da Bosnom i Hercegovinom suvereno vladaju stranci te da misil da to nije dobro ni za zemlju ni za njene građane.
Upravni odbor Saveta za provođenje mira u BiH (PIC) podržao je u sredu sve mere visokog predstavnika Miroslava Lajčaka, nakon čega je predsedavajući Saveta ministara BiH Nikola Špirić rekao da je njegova ostavka neminovnost.
Špirić je na sednici Saveta za implementaciju mira u BiH najavio mogućnost podnošenja ostavke na ovu funkciju i naglasio da je najnovijom odlukom visoki predstavnik Miroslav Lajčak "samo dodatno razvlastio predsedavajućeg Saveta ministara". On je ranije rekao da je "besmisleno" da ostane na ovoj funkciji pošto nema ničiju podršku.
Lajčak je izjavio da i on lično i članovi PIC-a izražavaju posebno razočarenje Špirićevom ponuđenom ostavkom, koja bi u ovom političkom trenutku, kako je rekao, bila neozbiljna i neodgovorna.
U Deklaraciji nakon dvodnevnog sastanka Upravni odbor PIC-a saopštio je da "podržava odluke i predložene mere visokog predstavnika, koje su u potpunosti u skladu s njegovim mandatom i Ustavom BiH", s tim da je Ruska Federacija je izrazila izdvojeno mišljenje u pogledu mera visokog predstavnika i zabrinutost zbog posledica koje one ostavljaju.
Koštunica: Trebalo je da Lajčak podnese ostavku
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ocenio je da je Miroslav Lajčak "odgovoran za nastalu krizu u Bosni i Hercegovini" i da bi bilo najprirodnije da je "podneo ostavku umesto što svojim merama dalje utiče na produbljivanje krize". "Vlada Srbije u potpunosti podržava sve institucije Republike Srpske u njihovom principijelnom stavu da se mora poštovati Dejtonski sporazum", navodi se u saopštenju Koštunice.
Prema njegovim rečima, Srbija kao potpisnik i garant Dejtonskog sporazuma ima puno pravo da insistira da se taj međunarodni sporazum dosledno sprovodi i da se ne može kršiti na štetu srpskog naroda. "Pokušaj rušenja Dejtonskog sporazuma može imati nesagledive posledice i zato je sada neophodno da međunarodna zajednica ispravi greške koje su proizvele ozbiljnu krizu u Bosni i Hercegovini", navodi se u izjavi Koštunice.
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar đelić izjavio je da Vlada Srbije insistira na poštovanju svih međunarodnih sporazuma, uključujući Dejtonski sporazum i Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN.
đelić je na konferenciji za novinare posle sednice Vlade Srbije rekao da zvanični Beograd istovremeno poštuje teritorijalni integritet suseda, jer se na taj brani i teritorijalni integritet Srbije.
Ministar trgovine i usluga Predrag Bubalo je, tim povodom, dodao, da ako neko ne poštuje dejtonske principe, "prirodno je očekivati da ta osoba podnese ostavku". "Mi u potpunosti podržavamo rukovodstvo Republike Srpske koje se vrlo principijelno bori za poštovanje Dejtonskog sporazuma", kazao je Bubalo.
Visoki predstavnik Miroslav Lajčak doneo je 19. oktobra izmene i dopune Zakona o Savetu ministara BiH i od Parlamentarne skupštine BiH zatražio da izmeni Poslovnik o radu oba njena doma, a političke lidere pozvao da uspostave strukturirani mehanizam radi bolje koordinacije reformskih procesa. Glavne promene odnose se na pravilo kvoruma na sednicama Saveta ministara BiH, tako da ovaj organ može održati sednicu kad god je prisutna većina njegovih članova.
Špirić je ranije danas izjavio da je RS deo BiH i da je kao takvu treba prihvatiti, ali da se iz Sarajeva šalju poruke kao da RS nije potrebna. On je dodao da "inat politika" ne može biti saveznik države BiH i pozvao da se zajednički traži "formula iskoraka za BiH". "Ovo što je uradio visoki predstavnik nije formula uspeha", izjavio je Špirić za treći Dnevnik državne televizije BiH.
Špirić je istakao da u BiH postoje "unutrašnji i spoljni neprijatelji", ali i da "međunarodna zajednica nije bezgrešna". Komentarišući medijske navode da se Stranka nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), čiji je on član, u poslednje vreme podelila u dve frakcije, Špirić je rekao da to nije tačno i da "SNSD nikada nije bila jača". "Milorad Dodik je prijatelj BiH, ali nisam siguran da su drugi prijatelji Miloradu", zaključio je Špirić.
Lajčak: Koštunica da poštuje moj autoritet
Miroslav Lajčak izjavio je da "poštuje autoritet i mandat predsednika Vlade Srbije Vojislava Koštunice", ali da isto tako očekuje "od Koštunice da poštuje autoritet i mandat visokog predstavnika za BiH".
"Želeo bih da mu skrenem pažnju na juče iskazanu čvrstu odlučnost međunarodne zajednice da ne dozvoli bilo kakav pokušaj potkopavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, bilo iznutra ili van zemlje", izjavio je agenciji Beta Lajčak, komentarišući izjavu srpskog premijera prema kojoj je "visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak odgovoran za nastalu krizu u BiH".
Lajčak je ocenio je da je odluka predsedavajućeg Saveta ministara BiH da podnese ostavku njegovo pravo i izbor, ali da to nije odgovoran potez. "To neće smiriti sadašnju političku situaciju, ali očekujem od Saveta ministara BiH da u potpunosti funkcioniše u svom tehničkom mandatu", rekao je Lajčak.
Lajčak je podsetio da ostavka predsedavajućeg Saveta ministara BiH znači da je vlada BiH u tehničkom mandatu i da Savet ministara i dalje ima odgovornost da osigura nastavak funkcionisanja uprave. "Zakon o Savetu ministara predviđa ovakvu mogućnost i građani BiH nemaju razloga za zabrinutost", naveo je Lajčak i dodao da je paradoks što je Špirić podneo ostavku zbog mera koje imaju za cilj da rad Saveta ministara BiH učine efikasnijim.
Član Predsedništva BiH Haris Silajdžić je izrazio nadu da će prevladati umerenost i saradnja na svim nivoima vlasti. "U tom smislu, pozitivno je što su zemlje članice Saveta za implementaciju mira, generalni sekretar UN, te NATO jasno istakli da neće dozvoliti zaoštravanje bezbednosne situacije u BiH", navodi se u saopštenju iz Silajdžićevog kabineta povodom ponuđene ostavke Nikole Špirića.
Bošnjačka ,b>Stranka demokratske akcije (SDA) smatra da Predsedništvo BiH ne treba da prihvati ostavku predsedavajućeg Saveta ministara BiH Nikole Špirića, ocenjujući da za takav čin ne postoje nikakvi razlozi. SDA je ocenila da ostavka predsedvajućeg Saveta ministara samo produbljuje ionako tešku političku situaciju u BiH, a da poslednje odluke Miroslava Lajčaka, koje su dobile podršku Veća za implementaciju mira, ne mogu biti razlog za podnošenje ostavke.
Potpredsednik Federacije BiH Mirsad Kebo očekuje da će se Špirić, respektujući podršku Predsedništva BiH, ipak vratiti na funkciju predsedavajućeg Saveta ministara.
"Verujem da će se Špirić, respektujući podršku Predsedništva BiH, vratiti i nastaviti svoj posao vršenja ustavne funkcije i time otkloniti sve proceduralne, ustavne i pravne probleme, koji bi nastali ostavkom predsjedavajućeg, jer je on i mandatar", izjavio je Kebo za Federalnu novinsku agenciju (FENA). Potpredsednik FBiH je naglasio da je u razgovoru sa Špirićem kazao da podnošenje ostavke nije rešenje i da je najbolje da nastavi posao predsedavajućeg.
Predsednik Socijaldemokratske partije BiH Zlatko Lagumdžija ocenio je da ostavka Nikole Špirića predstavlja za njega jedini častan izlaz. "Ovo je prva prava ostavka predsedavajućeg Saveta ministara BiH još od rata koja je urađena jasno po Ustavu i Zakonu", naveo je Lagumdžija. Zakonski posmatrano, rekao je on, Špirić je podneo ostavku Predsedništvu BiH bez obrazloženja, na što je imao pravo, i obavestio ih, kako je to praksa u demokratskim zemljama, da su on i njegovi ministri u tehničkom mandatu do potvrde novog Saveta ministara. Lagumdžija poručuje da su sada na potezu pre svega lideri vladajućih stranaka i Predsedništvo BiH.
Predsedavajući Kluba poslanika SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Momčilo Novaković ocenio je da ostavkom predsedavajućeg Saveta ministara Nikole Špirića zemlja može ući u ozbiljnu političku krizu, iako je Zakonom o Savetu ministara definisano da do izbora novog, postojeće obavlja svoju funkciju u punom kapacitetu. On je kazao da je Špirić u obrazloženju svoje ostavke jasno naglasio razloge za to, a pre svega potpuno odsustvo podrške kako unutar svoje stranke tako i Narodne skupštine, Predsedništva i drugih.
Predsednik Partije demokratskog progres Mladen Ivanić smatra da je ponuđena ostavka bila evidentna već juče, nakon njegovog izlaganja u Savetu za provođenje mira kada je jasno rekao da u uslovima u kojima BiH danas funkcioniše ne može preuzeti odgovornost za njen dalji razvoj. "Predsjedništvo BiH treba hladne glave da razmisli i razmotri šta se događa. Ako je svim učesnicima stalo do smirivanja prilika, mislim da tu ima još rješenja", rekao je Ivanić za Srnu.
Lider PDP-a je ocenio da je smirivanje prilika u BiH sada neminovno, jer su svi dobili potrebne podrške, svi su sačuvali svoj autoritet i vrijeme je da se počne razgovarati o suštini odluka koje su donesene, a ne o njihovoj formi. "Ukoliko bude razuma, mislim da stanje može biti sređeno, ali ako se i dalje ostane na isključivostima, a tu mislim i na predstavnike međunarodnih institucija, onda se bojim da rešenja neće biti i da ulazimo u jednu vrlo tešku situaciju", poručio je Ivanić.
Ministar pravde BiH Bariša Čolak rekao je da će BiH izgubiti značajno vreme za napredak ka evropskim integracijama, bez obzira na to šta će se desiti sa Savjetom ministara BiH nakon ostavke predsjedavajućeg Nikole Špirića. U izjavi Srni, Čolak je napomnuo da je pored svega optimista i da će se sadašna situacija uskoro preovladati.
- Izvor
- Mondo
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.