BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbija podržava Dejton i neće dozvoliti preglasavanje

Srbija podržava Dejton i neće dozvoliti preglasavanje
31.10.2007. god.

BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je juče FoNetu da je ambasadorima pet zapadnih zemalja, povodom demarša koji su uložili njegovom ministarstvu, ponovio principijelni stav Srbije da podržava Dejtonski sporazum i prihvata sve što je prihvatljivo za sva tri naroda u Bosni i Hercegovini (BiH).

 
SAD, Velika Britanija, Francuska, Njemačka i Italija su preko svojih ambasada u Srbiji uručile demarš Vladi Srbije zbog stavova koje su zvaničnici Srbije iznosili povodom pokušaja međunarodnog predstavnika u BiH da promijeni neke odredbe Ustava BiH.

"To je jedan prinicipijelni stav koji neće biti promenjen. Dokle god je nešto neprihvatljivo za bilo koji od tri naroda u BiH, Srbija kao potpisnik i garant Dejtonskog sporazuma neće podržati bilo kakvu izolaciju, bilo kakvo preglasavanje, bilo kojeg od tri konstitutivna naroda u BiH", naglasio Jeremić.

Što se tiče priče o diplomatskoj izolaciji, Jeremić je ocijenio da je to u ovom trenutku pretjerano oštra formulacija.

Jeremić je rekao da je demarš koji je dobio povodom izjava premijera Vojislava Koštunice i drugih funkcionera Vlade na račun visokog predstavnika Miroslava Lajčaka, bio "dosta oštar", ali je dodao da ne bi u ovom trenutku od toga pravio preveliko pitanje.

Jeremić je ponovio da je odgovorio principijelnim stavom Srbije da se zalaže za cjelovitost BiH, poštovanje Dejtonskog sporazuma i da se zalaže za mir i stabilnost u svim državama regiona.

"Srbija se zalaže za poštovanje međunarodnog principa suverenosti u BiH, Srbiji i bilo gde u svetu. To sam preneo ambasadorima i mislim da su ambasadori primili taj stav s jasnim razumevanjem", rekao je Jeremić.

"Ako je za neke zemlje sporno što zvaničnici Vlade Srbije, u insistiranju na poštovanju Dejtonskog sporazuma i Rezolucije 1244, oba ova međunarodna dokumenta spominju u istoj rečenici, a ne u dve odvojene rečenice, mi odbacujemo takav prigovor", izjavio je ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Popović.

Prema njegovim riječima, Vlada Srbije snažno podržava premijera Milorada Dodika i sve institucije Republike Srpske da sačuvaju položaj RS u skladu s Dejtonskim sporazumom.

"Srbija je garant Dejtonskog sporazuma i Vlada Srbije odlučno insistira na poštovanju i tog sporazuma i Rezolucije 1244. Bilo bi veoma opasno kada bi politikom sile i nametanjem rešenja bilo pokušano rušenje Rezolucije 1244 i Dejtonskog sporazuma", ocijenio je Popović.

Popović je dodao da je obaveza Miroslava Lajčaka da dosljedno poštuje Dejtonski sporazum i volju naroda RS, koji je na slobodnim izborima izabrao svoju demokratsku vlast.

Bivši diplomata Vlade u Beogradu i član Foruma za međunarodne odnose Ministarstva spoljnih poslova Srbije Dušan Lazić ocijenio je, analizirajući za B92 najnoviji porotest pet zapadnih vlada Beogradu, da je demarš posebno važan zbog uticaja zemalja koje su ga uložile.

"Ovaj demarš znači da Srbija na neki način opet ulazi u sukob s međunarodnom zajednicom. A posledice takvog jednog raskoraka mogu da dovedu do međunarodne izolacije naše zemlje", ocenio je Dušan Lazić.

Demarš zbog povezivanja RS i Kosova


Diplomate u Beogradu objašnjavaju da je razlog za demarš Britanije, SAD, Francuske i Njemačke Srbiji utisak vlada tih zemalja da dio vlasti u Srbiji namjerava da na vezi budućnosti Republike Srpske i Kosova gradi politiku zemlje, prenio je BBC.

Diplomate u Beogradu, dodaje BBC, ističu da se u njihovim vladama kao loši signali razumiju nastojanja da se sudbina RS poveže s određivanjem statusa Kosova, a da to dalje vodi u dilemu hoće li Srbija odustati od evrointegracija, kao što je to nedavno uradila s članstvom u NATO.

"Dobri poznavaoci diplomatske prakse i istorije kažu da ne pamte takav demarš uložen Vladi u Beogradu", navodi BBC.

BBC ističe da je najžešće reakcije u zapadnim vladama izazvala nedavna izjava premijera Srbije Vojislava Koštunice.



  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije su dronovima napale Voronješku oblast prema nekim izveštajima, u Olhovačkom okrugu gori skladište municije.


Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da svi predlozi treba da uzmu u obzir „stvarno stanje stvari na terenu“

Francuski lider Emanuel Makron izrazio je želju da „nastavi dijalog“ sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom


Ukrajina ne bi mogla da izvede smrtonosni napad na Krim bez učešća SAD, izjavio je ruski izaslanik Anatolij Antonov

Benjamin Netanjahu tvrdi da Vašington nije promenio svoj stav uprkos apelima na svim nivoima


Ruske trupe su izvršile udare na ukrajinske industrijske objekte u Odesi: verovatno je pogodak bio u oblasti fabrike teških dizalica Krajan. Zauzvrat, OSU su ponovo napale teritoriju Rostovske oblasti...


Ostale novosti iz rubrike »