Mitropolit Filip
Sveti Filip, Mitropolit Moskovski, u svetovnom životu Fjodor, poticao je iz čuvenog bojarskog roda Količev, koji je zauzimao ugledno mesto u Bojarskoj dumi na dvoru moskovskih gospodara. Ali, bez obzira na blizinu svoje porodične vlasti, Fjodor je odabrao put sveštenika.
On je napustio Moskvu i posle izvesnog vremena se našao u čuvenom Solovjetskom manastiru na Belom moru, čiji je kasnije iguman postao. Upravo solovjetskom igumanu Filipu bilo je ponuđeno da primi sveštenički čin mitropolita. Pre nego što je pristao, Filip je postavio kao uslov uništavanje represija careve družine koje su u to vreme vršene. Car nije pristao. Crkveni herarsi su na Ivanovu naredbu uspeli da nagovore Filipa da ustupi caru. Iz tog razloga Filip nije tražio od cara u raspusti družinu, mada se zalagao pred Ivanom za one koji su u nemilosti, trudeći se da svojim poukama ublaži svirepost gospodara. Prvi otvoreni sukob mitropolita sa carem desio se 22. marta 1568. godine u Uspenskom saboru u Kremlju.
Ivan je zajedno sa družinom došao na bogosluženje u crnim odorama i visokim monaškim kapama, a posle liturgije prišao je Filipu da traži blagoslov. Mitropolit se napravio da ne primećuje cara, i tek posle molbi bojara da blagoslovi Ivana, obratio mu se s poukom. Narednog dana započela su nova kažnjavanja. Na samog Filipa, po svedočenju istoričara karamzina, car se nije odlučio da podigne ruku zbog svenarodnog poštovanja koje je imao. Ali, kako bi danas rekli, protiv Filipa su pokušali da sakupe kompromitirajuće podatke. U novembru 1568. godine u Uspenskom saboru održan je crkveni sud. Verovatno su protiv Filipa bile podignute tipične za to vreme optužbe za vradžbine, kao i propuste crkvenog karaktera učinjene na dužnsoti solovjetskog igumana. 8. novembra 1568. godine ljubimac cara Fjodor Basmanov za vreme službe u crkvi Uspenja u Kremlju objavio je mitropolitu da ga lišavaju svešteničkog čina. Po ukazu cara noge mitropolita su bile okovane u drvene đonove, ruke su okovali u gvožđe. Istoričar Kostomarov saopštava da mu je car, pogubivši njegovog nećaka, poslao glavu u kožnoj vreći.
Ubrzo je Filip bio izgnan u udaljeni Otroč Uspenski manastir u Tveri,a Ivan Četvrti je pogubio još niz Količevih. Za vreme novgorodskog pohoda 1569. godien car je uputio u manastir Filipu jednog od svojih saradnika koji je ugušio svetog Filipa.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: ru.wikipedia.org/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.