BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Slaba obrazovna struktura u Srbiji

Slaba obrazovna struktura u Srbiji
14.11.2011. god.
Svaki treći građanin Srbije ima tek osnovnu školu, veliki broj mladih prekine školovanje od 18-24 godine, rekao Božidar Đelić, otvarajući konferenciju "Obrazvanje za novo vreme". Potpredsednik Vlade izjavio da bi takva obrazovna strukrura otežala državi funkiconisanje u EU.

 

Svaki treći građanin Srbije ima tek osnovnu školu, veliki broj mladih prekine školovanje od 18-24 godine, rekao Božidar Đelić, otvarajući konferenciju "Obrazvanje za novo vreme". Potpredsednik Vlade izjavio da bi takva obrazovna strukrura otežala državi funkiconisanje u EU.

U Srbiji skoro trećina građana ima nedovršenu ili samo završenu osnovnu školu, dok samo svaki peti stanovnik starosti od 31-35 godina ima fakultet, izjavio je potpredsednik Vlade Božidar Đelić i upozorio da takva struktura onemogućava da zemlja bude produktivan i funkcionalan deo Evropske unije.

Bozzza.jpg
Cilj Vlade obnavljanje dijaloga

Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je da je cilj Vlade obnavljanje dijaloga sa Prištinom da bi se ispunio taj, jasno postavljen uslov za kandidaturu Srbije za prijem u EU.

"Najbitnije da se radi na onim veoma jasno postavljenim uslovima, a to je da za dobijanje statusa kandidata do kraja ove godine obnovimo dijalog sa Prištinom. To je sada cilj naše zemlje", rekao je Đelić novinarima nakon skupa o obrazovanju u Palati Srbija.

Đelić je napomenuo da ne treba spekulisati o tome da li će Srbija dobiti status kandidata i rekao da će to bi jasno narednih nedelja.

"Ove nedelje imaćemo susrete i sa britanskim i francuskim državnim vrhom", istakao je Đelić.

Prosek u EU je jedna trećina stanovnika starih od 31-34 godine sa visokim obrazovanjem i cilj projekta koji je pripremila Vlada je da do 2020. godine takav procenat bude i u Srbiji, istakao je Đelić na otvaranju konferencije "Obrazovanje za novo vreme".

On je naročito zabrinjavajućom ocenio činjenicu da u Srbiji jedna trećina mladih u dobi od 18-24 godine prekine školovanje koje je započelo, dok se u zemljama EU to desi u 15 odsto slučajeva.

Cilj projekta "Srbija 2020" je da do kraja decenije Srbija u toj oblasti spadne na evropski prosek, precizirao je Đelić.

On je dodao da je cilj i da ima manje od 25 odsto petnaestogodišnjaka koji su, prema evropskim merilima, na nedovoljnom nivou funkcionalne pismenosti.

Prema rečima Đelića, u poboljšanju sistema obrazovanja treba iskoristiti evropske fondove, jer je u budžetu EU za period od 2014. do 2020. godine obrazovanje dobilo 36 milijardi evra više, nego u prethodnom periodu.

"Obrazovanje je srce našeg puta ka EU", konstatovao je Đelić, naglašavajući da se samo dobrim obrazovnim sistemom može stvoriti radna snaga, koja će moći da funkcioniše na nivo u EU.

Đelić je podsetio da je obrazovni sistem u Srbiji dosta unapređen u odnosu na ono što je bilo pre jedne decenije, i da su sada plate učitelja u osnovnim školama već sedam-osam godina iznad republičkog proseka, iako su i dalje male.

Kako je istakao, problem je u niskom bruto domaćem proizvodu Srbije, koji je trenutno 30 milijardi evra, i zato su nedovoljna izdvajanja za određene oblasti problem ne samo prosvete, nego i svakog drugog dela društva.





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »