BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nešto ekstra

Nešto ekstra
27.10.2007. god.

Rijetko je ko mogao pretpostavi da će poslije nepune četiri godine „BMW-ov" mali terenac „X3" postati toliko popularan i tražen i da će praktično udariti temelje novoj SAV (Sport Activity Vehicle) klasi. Više od 260.000 vozila prodatih širom svijeta i poziciji broj jedan po prodaji na matičnom njemačkom tržištu, brojke su vrijedne poštovanja. Ipak, „BMW" je odlučio da lovorike ostavi po strani i konkurenciji zada još jedan udarac redizajniranim znatno osavremenjenim modelom „X3". Taj model smo, upravo, imali na našem testu i ovo je priča o njemu.
Kada vas neko pita da li se poslije nekoliko hiljada izmjena radi o osvježenom starom ili potpuno novom modelu, ništa drugo vam ne preostaje već da diplomatski slegnete ramenima i izbjegnete direktan odgovor. A odgovor bi bio prilično jednostavan. Spolja stari, iznutra novi. Naravno, riječ je o redovnim osvježenjima i njegovanju modela koja je kod svakog ozbiljnog proizvođača kontinuirani proces. Na upoznavanju sa osvježenim „X3" modelom shvatili smo da ne treba postavljati pitanje da li se radi o starom ili potpuno novom modelu. „BMW" ga bez kompleksa definiše kao nov, a ne treba pretjerano sumnjati da ga Bavarci tako nazivaju zato što su se previše veselili na „Oktobarfestu". „X3" ulazi u drugo poglavlje života sa malo estetskih i dosta funkcionalnih izmjena. Ne treba zaboraviti da „X3" će u istoriji „BMW-a" ostati upisan kao model koji je uspostavio SAV koncepciju i to je definicija koja precizno karakteriše drugi terenac koji je izašao iz projektnog biroa u Minhenu.
Nakon što su sa „H5" pokazali da umiju da naprave terenac, „BMW-ovi" stratezi su krenuli u sličan, ali zanačajno različit pravac. Klasa definisana kao „SAV" nije značila niti smanjeni „H5" niti povišenu karavan verziju „serije 3", već je „X3" zamišljen kao multitalentovan karavan velikog unutrašnjeg prostora, ali u dužini od 4,4 metra. Permanentan pogon na sva četiri tačka, koji ne zanemaruje performanse i famoznu dinamiku „BMW-a", još uvijek je dovoljan sportski imidž. Istovremeno vanterenske sposobnosti ovog vozila su kao kod punokrvnog terenca.
To što je „X3" prethodio modelu „H5", u neku ruku je značilo veliko iskustvo, ali i ne automatizam po kojem bi nastao manji model. Stoga i ne čudi podatak da je „xDrive" sistem pogona, razvijen za „X3", pa tek primjenjen na većem i starijem „H5". Ta činjenica sasvim dovoljno govori s kakvom se ozbiljnošću krenulo u razvoj „X3". A koliko je bitan u svom segmentu dodatno potvrđuje estetsko osvježenje i uvođenje novina nakon nepune četiri godine. Novi, po nama, ipak samo osvježeni „X3" će se prepoznati po prednjim i zadnjim branicima i u većem procentu obojenom karoserijom. Tako je uveden i novi sistem boja grila hladnjaka motora koji ga ujedno obilježava. Novi "X3" je sada agresivnniji sa notom elegancije koja prevladava. Kada ste iza trokrakog upravljača, novine kod ovog modela, osjećaj je baš onakav kakav očekuje svaki kupac „BMW-a" - pravi „BMW-ovski". Izraženo profilisana sjedišta, sa dobrom podrškom tijelu i debeo obruč upravljača stvoren za svaku ruku, maniri su „BMW". Ono što odmah skrene pažnju je ručica menjača koja uz blagu zaobljenost drži duh prošlosti i ne mijenja se, kao i jednostavnost spojena sa elegancijom. Centralna konzola nije natrpana i svi dugmići su pregledni i na dohvat ruke. Instrument tabla je po tradiciji jednostavna i pregledna, a kada se okrene ključ na sve strane zasijaju razne lampice. U drumskoj vožnji „X3" je upravo onakav kako je definisan. U gradu okretan, zbog kompaktnih dimenzija, na otvorenom putu veoma brz i voznih karakteristika ravnih putničkom automobilu, a manuelni šestostepeni prenos je na visini zadatka. Šesti stepen nije puki overdrajv koji poboljšava ekonomičnost, nego stepen prenosa potreban za maksimalne brzine. Za pogon „X3" odabrana je „BMW-ova" „xDrive" koncepcija. Snaga se prenosi na sva četiri tačka, stalno, i to u odnosu 40:60 (prednji:zadnji) prilikom „normalnih" uslova vožnje. Kažemo „normalnih", jer je „xDrive" u stanju da u bilo kom trenutku izvrši preraspodjelu snage među osovinama putem višelamelaste spojnice, čak do odnosa 100:0 i obratno. Sistem je u stanju i da odreaguje u slučaju gubitka stabilnosti, u sklopu Dynamic Stability Control programa, kada usled podupravljanja ili preupravljanja preusmjerava snagu na zadnju, odnosno prednju osovinu eliminišući opasnost gubitka kontrole nad vozilom. Pored standardnih ABS i ASC funkcija, „X3" je opremljen i Hill Descent Control sistemom, dinamičkom kontrolom kočenja DBC. Sistem automatski poveća silu kočenja do maksimalne vrijednosti u kritičnim situacijama, kao i kontrolom kočenja u krivinama pod nazivom Cornering Brake Control (sprečava pojavu preupravljanja) čak i prilikom snažnijeg kočenja tokom savladavanja krivine. Takođe, prvi put na modelu „X3" primjenjen je sistem dinamičke kontrole trakcije (DTC) na pogonskim točkovima u cilju ostvarivanja optimalne trakcije na bilo kojoj podlozi.
Dakle, uz novi, povećani „H5", moguže je da „X3" konačno izgubi konkurenciju u sopstvenoj kući i pokupi zaslužene lovorike.

Zasluge „xDrive"

Sistem „xDrive" je zaslužan za sposobnosti „X3". Sistem omogućava permanentnom pogonu raspodjelu snage u odnosu 40:60 odsto između zadnje i prednje osovine, a u nekim slučajevima i do 100 procenata. Da bi sve funkcionisalo tu su senzori DSC sistema dinamičke kontrole stabilnosti, koja usaglašava rad oslanjanja i pogona prilagođavajući ga uslovima vožnje. Međutim, novina u „X3" je jednostavno dugme pod oznakom DTC. Dinamička kontrola proklizavanja dodatno podiže dinamiku vožnje i vanterenske mogućnosti. Djelimično se omogućava proklizavanje točkova, što je neophodno pri rastresitom snijegu ili blatu. DTC dozvoljava i lagana klizanja kroz krivine i uživanje u sportskoj vožnji.

Za skijaše

Da se pri konstruisanju „X3" mislilo na sve pokazuje i detalj kao što je vreća za smještaj skija. Na naslanjaču zadnjeg sjedišta, na mjestu naslanjača za ruke, nalazi se udubljenje koje je zatvoreno plastikom. Sklanjanjem plastike montira se kutija sa vrećom za skije. Skijaši tako ne moraju da kupuju specijalne držače za skije jer je „BMW" sve obezbijedio.

(Ne)praktično

Rezervni točak manjih dimenzija smješten je pozadi, ispod poda. Ovakvo rješenje je veoma praktično jer se unutra, u podu prtljažnika, u udubljenju koje je predviđeno za rezervni točak, tradicionalno nalazi akumulator i kompletan alat kao i sistem za spuštanje rezevnog tačka. Tako je dobijeno na prostoru. Međutim, nepraktičan je kada su vremenski uslovi loši i automobil prljav. Tada računajte da će te se isprljati dok izvadite rezervni točak i smjestite probušenu gumu.

Podmetač


Koliko vam se puta desilo da na putu doživite gumi defekt. Prvo što potražite je malo veći kamen da podmetnete ispod tačka i tako obezbijedite vozilo da kojim slučajem ne krene dok je na dizalici. Imajući ovaj problem u vidu stručnjaci „BMW" su kao dio serijske opreme „X3" uvrstili podmetač ili kako je vozači nazivaju „kajlu" i tako postao jedini proizvođač koji ovu „sitnicu koja život znači" nudi kao seriski dio opreme uz prateći alat.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »