BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

NATO oko Srbije

 NATO oko Srbije
26.10.2007. god.

Najveće vežbe NATO-a koje su ikada do sada održane u jednoj državi koja još nije članica NATO-a odvijaju se na prostoru Hrvatske. Manevri pod nazivom  „Noble Midas 07“ simuliraju različite varijante borbe protiv svetskog terorizma, spasavanja talaca i pružanja pomoći civilima. Na vojnim poligonima „Crvena zemlja“ kraj Knina i na Slunju kopnene snage NATO-a izvode bojeva gađanja, dok su u hrvatskim teritorijalnim vodama ratni brodovi zapadne alijanse poremetili uobičajeni posao lokalnih ribara, jer eto niko se nije setio da se zona vežbi javno i proglasi, što se nikada nije događalo u bivšoj nam zajedničkoj državi. Jedan italijanski podoficir već je teže ranjen u nogu, zvanično objašnjenje jeste da mu je pištolj sam opalio tokom vežbe. To, eventualno, svedoči o strahu Italijana od Hrvata, ali i o ozbiljnosti vežbe, jer eto pištolj je bio napunjen. I otkočen.
 
Tri nuklearne podmornice koje učestvuju u manevrima simulacije rata protiv svetskih terorista nisu ulazile u teritorijalne vode Hrvatske, jer je Zagreb prethodno od NATO-a zatražio poštovanje visokih ekoloških standarda, pre svega u zabrani bacanja otpada i svega ostalog sa ratnih i pomoćnih brodova koji borave u hrvatskim teritorijalnim vodama. Kako to nuklearne podmornice simuliraju rat protiv terorista, to verovatno zna samo Džejms Bond, pa je možda i naziv manevara zato „Noble Midas 07“. No, kako Moskva u takav scenario, ipak, ne veruje jedan ruski špijunski brod već je ukotvljen u međunarodnim vodama, ali u neposrednoj blizini područja tih pomorskih vežbi. Možda je to upravo onaj nama poznati brod iz 1999. godine, „Liman“. Da Rusi malo izbliza pogledaju šta rade te nuklearne podmornice protiv potencijalnih obožavalaca i sledbenika Bin Ladena u Jadranu.
Oko toga hoće li istovremena pojava čak tri nuklearne podmornice na malom prostoru kao što je Jadran i vežba „Noble Midas 07“ biti na štetu turističke sezone 2008. godine, Hrvatska će tek proceniti, ali je sigurno da će Zagreb sada, posle svega što je učinio za NATO, uz ulaganje od preko 100 miliona evra u nova oklopna vozila „patrija“ finske proizvodnje, i dobiti pozivnicu za ulazak u njegovo članstvo. Zajedno sa Albanijom i Makedonijom. I to će biti novi krug proširenja zapadne alijanse.
 
Što se tiče Srbije, na našim granicama dobijamo uskoro još tri nove NATO države. Pod uslovom da Kosmet ostane deo Srbije. Zapravo, sudbina Kosmeta odrediće i odnos Srbije prema NATO-u. Ukoliko SAD i NATO pomognu Srbiji da Kosmet ostane u pravnoformalnim granicama Srbije, građani Srbije verovatno neće biti protiv ulaska države u zapadnu alijansu. No, ukoliko SAD i NATO podrže jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosmeta, odnos većine građana Srbije prema NATO-u verovatno neće biti pozitivan. No, ono što je u svemu tome činjenica jeste da za ulazak u NATO postoje tri vrste uslova: politički, ekonomski i vojni. Politički su naša saradnja sa Međunarodnim sudom u Hagu, sloboda medija i prava nacionalnih manjina i, naravno, Kosmet. Vojni su uslovi u vezi sa dostizanjem standarda NATO-a u obuci, obrazovanju i usavršavanju pripadnika oružanih snaga Srbije, ali i sa potpunom depolitizacijom Vojske Srbije.
 

Američka nuklearna podmornica klase SSN
sa nuklearnim bojevim glavama pod oznakom:
USS Memphis (SSN 691)
Tu je i ključna dilema koju još niko nije otvorio: da li Srbija u procesu Partnerstvo za mir treba da nastupa kao neka vojna sila na prostoru bivše SFRJ, ili kao stabilna i dinamična ekonomija i demokratija? Ni vlada, ni parlament još nisu otvorili parlamentarnu raspravu o tome treba li nacionalnu bezbednost u 21. veku temeljiti na jakoj armiji, na snažnoj ekonomiji, ili na članstvu u NATO-u. A odgovor na to pitanje jeste i novi koncep dugoročne razvojne strategije Srbije. U skupštini još nema ni rasprave o tome treba li Srbija kao nezavisna država da vodi neutralnu, ili neku vrstu nesvrstane politike, ili treba da bude čvrsto vezana za prozapadnu poziciju. Jer, šta učiniti ako naši zvaničnici kažu da su tri ugaona kamena naše spoljne politike Vašington, Brisel i Moskva, a pri tome nam prvi „kamen“ javno i jasno poručuje da zaboravimo na Kosmet, dok „drugi kamen“ to isto čini suptilnije.
Kako biti neutralan, ili nesvrstan, ne biti u članstvu NATO-a, a pored svega puštati trupe NATO-a da preko zemlje Srbije idu na Kosmet, ili se vraćaju sa njega? Srbija danas, barem formalno, nije zemlja sa ograničenim suverenitetom, ali posmatraču sa strane to je nešto teže i dokazati.
Za razliku od Hrvatske, koja je prvo modernizovala i ojačala svoju vojsku, Srbija više ulaže u ekonomiju, a vojsku ostavlja da „preživljava“. Za razliku od Hrvatske, koja nema teritorijalne probleme, Srbija ima Kosmet. Za razliku od Hrvatske, Srbija nije sasvim jasno istakla poredak svojih razvojnih prioriteta.
 
Srpska vojna doktrina, ako uopšte i postoji, ni u jednom trenutku ne predviđa angažovanje rezervista u nekoj bici presudnoj za ishod nekog rata. Zašto? Zato što rezervista, jednostavno, i neće biti. Jer, odnos prema armiji u Srbiji je još uvek površan. Nedostaje oprema, novo naoružanje, potrebno vreme za obuku vojnika, a i novac za tu obuku; starešine se ne plaćaju za prekovremeni rad, a nema ni jesenjih vojnih vežbi.
Zapravo, voleo bih kada bi neko mogao da mi odgovori koji duh danas vlada u srpskoj vojsci: duh nekadašnjih „solunaca”, nekadašnjih partizana, ili četnika, NATO-a, Rusa, ili duh patriotizma? Patriotizma? Šta je to danas u Srbiji?
 
Lazanski ubijeđen da Vašington minira pregovore o Kosmetu
 
Nezavisnost uz Božić, kad EU bude odmarala

 
Na osnovu odluka koje Vašington šalje, Amerika će priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije, ubijeđen je vojni analitičar Miroslav Lazanski.
 
- Albancima pogoduje da proglase nezavisnost uz Božić, do 15. januara - mišljenja je Lazanski, jer tada se predstavnici EU odmaraju i ne bi bilo reakcija.
- Vašington minira pregovore sugerišući Albancima da poslije 10. decembra proglase nezavisnost - kazao je Lazanski za "Dan," napominjući da je bitno šta će uraditi Evropska unija (EU).
 
Istakao je da se boji ponavljanja početka 1992. godine kada je EU, tek stvorena poslije Mastrikta, u ime jedinstva požurila sa Njemačkom da prizna raspad Jugoslavije i secesiju sjevernih republika, iako je i tada u EU bilo država koje su se tome protivile.
Slična formulacija, prije nekoliko dana, čula u Briselu. Rečeno je da će za Srbiju odluka o Kosovu i Metohiji biti teška i bolna i da je EU svesna svih problema koje će proizvesti eventualna kosovska nezavisnost, ali Evropa mora čuvati jedinstvo.
 
Prema njegovim riječima, dolazi do paradoksalne situacije da je za EU najvažnije jedinstvo, a nevažno kršenje Povelje UN.
- Jedinstvo EU postalo je svrha njenog postojanja. Srbija po drugi put plaća cijenu njenog jedinstva - ocijenio je Lazanski, dodajući da ono što "Amerikanci kaubojski poručuju Srbiji, Evropljani isto kažu nešto suptilnije".
Rusija ostaje uzdanica Srbije, jer neće dozvoliti proglašenje kosovske nezavisnosti u Savjetu bezbjednosti UN.
- Ruski stav je čvrst i temelji se na poštovanju međunarodnog prava - naglasio je Lazanski.
 
Druga uniforma: Komentarišući pojavljivanje ANA na kosovskim medijima on je objasnio da je ANA isto što i Kosovski zaštitni korpus (KZK) i da samo mijenja uniforme, a ima ih na pretek.



  • Izvor
  • Srpska politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »