BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Libija posle Gadafija

Libija posle Gadafija
23.10.2011. god.

Protekli četvrtak, 20.  oktobar će u svetskoj istoriji biti dan, kada je ubijen Moamer Gadafi.  Međutim, smrt pukovnika, svrgnutog od strane mesne opozicije uz podršku Zapada, kod mnogih je izazvala šok. Sve više međunarodnih organizacija i zemalja traži nezavisnu istragu. U samoj Libiji slave pobedu. Gadafijevo telo uz kršenje običaja sve do sada nije sahranjeno. Što više, nove vlasti su ga istakle radi izložbe u trgovinskom centru Misurate. Eksperti su uvereni da bez obzira na radost novih libijskih vladara, posle smrti Gadafija mir u zemlju neće doći. Međutim, NATO izjavljuje o završetku pobedonosne libijske operacije.

Vojna operacija NATO-a u Libiji 31. oktobra će  biti završena. Čudno je, ali, kako uveravaju u alijansi, slučajno je odluka o završetku kampanje bila doneta odmah posle smrti Gadafija. Prema rečima generalnog sekretara NATO-a Andersa Fog Rasmusena, operacija Ujedinjeni zaštitnik u Libiji  imala je sjajni uspeh.

Istovremeno s likovanjem u alijansi Rusija je predložila SB UN da ukine zonu bez letova nad Libijom. O tome je saopštio stalni predstavnik RF pri UN Vitalij Čurkin. To su samo prvi koraci svetske zajednice na putu stabilizacije situacije i obnavljanja Libije. Predsednik RF Dmitrij Medvedev je jedan od prvih reagovao na  zarobljeništvo i smrt Gadafija, izrazio je nadu da će nove vlasti Libije uspeti da uspostave mir u zemlji.

Računamo da će u Libiji nastati mir. Svi ko danas upravlja državom će konačno usaglasiti  konfiguraciju vlasti, te će Libija biti  savremena demokratska država. U protivnom slučaju svi napori, preduzeti u poslednje vreme, nemaju smisla.

Inače, od novih vlasti Libije već danas čekaju objašnjenje u vezi sa okolnostima smrti Gadafija. Videofilmovi gde je on snimljen ranjen, još živi, kada ga vuku ulicom, tuku i vređaju ustanici, šokirali su čak i protivnike Gadafija. Još više pitanja izazivaju okolnosti njegovih zarobljavanja i smrti. Već je poznato da je konvoj kola s bivšim liderom Džamahirije bio napadnut od strane aviona NATO-a. Postavlja se pitanje:  s kojim je pravom napadnut kopnjeni mirovni konvoj? Šta se desilo posle zarobljavanja pukovnika? Da li je on poginuo slučajno prilikom puškaranja ili neko ga je namerno ubio? Sve to mora da bude detaljno istraženo, - izjavio je  u intervjuu Glasu Rusije i dvema drugim radiostanicama ministar inostranih poslova RF Sergej Lavrov.

Međunarodno pravo glasi da tokom oružanih konflikata deluju međunarodna humanitarna pravila. U tim konvencijama se striktno  kaže da čim je učesnik  oružanog konflikta zarobljen, prema njemu  se moraju primenjivati posebne procedure, uključujući pružanje pomoći. Njega se kategorično ne sme ubiti. Uprava Vrhovnog komesara UN za ljudska prava je izjavila da je  neophodno sprovesti istragu svih okolnosti njegove smrti. Mediji su saopštili, i NATO to ne poriče, da je konvoj napala avijacija te alijanse. Međutim, snage NATO-a imaju od SB UN mandat obezbeđivanja  režima zone bez letova nad Libijom. Napad na kopnene mete, uključujući konvoj, nema  veze sa zonom bez letova. Dakle,  akcije NATO-a nas interesuju sa međunarodno-pravnog gledišta.

U vreme juriša na Sirt, gde se krio Gadafi, poginuli su njegov sin Muatasem i bivši šef Ministarstva odbrane Abu Bakra Junis. Ekspert Instituta strateških istraživanja Aždar Kurtov pretpostavlja da će se novi vladari Libije postepeno  otarasiti svih bivših pristalica Gadafija.

Današnji metežnici,  koji su dobili naziv revolucionara, oslanjaju se na moć SAD i njihovih saveznika u NATO-u. Svi poslednji događaji na Bliskom i Srednjem Istoku svedoče da su Amerikanci naučili da koriste fenomen izdaje. Tako je bilo u Iraku, kada su slali sms-poruke visokim iračkim vojnim licima, preteći  masakrom njihovih porodica. To se praktikuje i u Avganistanu, ti se metodi koriste i u Libiji.

Posle likvidacije Gadafija, koga su i Zapad i PNS Libije  predstavljali kao glavnog zločinca i osnovni problem Libije, nove vlasti zemlje će morati da  pokažu šta one ustvari vrede. Da li su one sposobne da normalizuju situaciju, pomire plemena beduina, obnove infrastrukturu.

Inače eksperti  smatraju da će vojne akcije u Libiji biti završene. PNS praktično kontroliše čitavu zemlju. Međutim, nisu isključeni partizanski ispadi. Ostaju i etničke protivrečnosti, koje prete zemlji raspadom. Osim toga nerešeno je i pitanje učešća u ratu protiv Gadafija ekstremista Al-Kaide. Ako se oni dočepaju vlasti, i još gore, vojnih skladišta načičkane oružjem Libije, nije isključeno da će NATO morati da se vrati.

 



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »