Sudski procesi za zločine nad Srbima u Bih
SARAJEVO - Pred Sudom BiH vodi se samo jedan sudski postupak za zločine koji su počinjeni nad Srbima!
Šefika Alića, koji se odnedavno brani sa slobode, Tužilaštvo BiH smatra odgovornim jer je, kao pomoćnik komandanta za bezbjednost u bataljonu "Hamze " 505. bužimske brigade u sastavu Petog korpusa takozvane Armije BiH, propustio da istraži ubistvo četiri ratna zarobljenika, pripadnike Vojske Republike Srpske Krajine, tokom akcije "Oluja " 1995. godine.
Sud BiH potvrdio je 19. oktobra optužnicu u predmetu Suada Kapića, zvanog Hodža, koja ga tereti za zločin protiv ratnih zarobljenika.
Prema navodima optužnice, kao pripadnik 3. bataljona 517. cazinske brigade 5. Korpusa takozvane Armije BiH, u okviru vojne operacije "Sana 95" u septembru 1995. godine, Suad Kapić je postupao suprotno pravilima Međunarodnog humanitarnog prava.
Sud je takođe donio rješenje o produženju pritvora "Hodži" koji "može da traje najduže do 19. oktobra 2010. godine ili do nove odluke".
Iz Tužilaštva BiH nismo dobili konkretan odgovor na pitanja dokle se stiglo sa istragama za zločine počinjene nad Srbima i kada će konačno biti podignute optužnice u brojnim predmetima koji odavno čekaju na konačan ishod.
- Tužilaštvo svaki ratni zločin tretira kao ratni zločin i ne klasifikuje žrtve po nacionalnosti. Tužilaštvo BiH primilo je mnogo izvještaja o ratnim zločinima nad žrtvama svih nacionalnosti - rekli su nam u ovoj instituciji.
Našu konstataciju da su podignute optužnice uglavnom usmjerene protiv lica srpske nacionalnosti, u Tužilaštvu su ocijenili kao netačnu.
- Prostim uvidom u predmete u kojima su do sada podignute optužnice, možete se uvjeriti da se oni vode protiv osumnjičenih počinilaca različitih nacionalnosti - saopšteno je iz Tužilaštva.
Advokat Jovo Đukanović, koji je u više navrata pred Sudom BiH branio Srbe optužene za ratne zločine, vjeruje da će svi koji su počini ova krivična djela, izaći pred lice pravde.
- To što se trenutno najviše sudskih procesa vodi protiv Srba govori da su ti predmeti prije pripremljeni. Međutim, to ne znači da sutra neće biti pokrenut postupak i protiv ostalih koji su počinili ratni zločin - rekao nam je Đukanović i dodao "da ne zna da li iz političkih ili nekih drugih razloga " još nisu završene istrage i podignute optužnice protiv počinilaca ratnih zločina nad Srbima širom BiH.
Njegov kolega, advokat Slavko Ašćerić, koji pred Sudom BiH brani Slobodana Jakovljevića u predmetu Kravica, te Marka Radića i ostale za zločine u logoru Vojno kod Mostara, kao ključni problem zašto do sada nije podignuto više optužnica za zločine nad Srbima navodi pasivnost srpskih vlasti koje "nisu radile ono što je trebalo".
- Srpski predstavnici nisu odrađivali svoj posao. Samo uzmite primjer Srebrenice. Koliko je tamo Srba stradalo od 1992. do 1995. godine. Niko ništa nije uradio na podnošenju dokaza, a to je bilo u njihovoj nadležnosti. Tek sada se javljaju - naveo je Ašćerić i dodao da niko ništa nije uradio ni po pitanju stradanja Srba u Sarajevu.
- Šta je uradila Komisija za Sarajevo? Ništa. Za godinu i po, koliko rade, nisu otkrili nijedno djelo. Srpska strana sve nešto prikriva, a ova druga to vješto koristi. Oni trebaju i mogu raditi jer imaju svjedoke i dokaze. Više rade boračke organizacije i porodice zarobljenih i nestalih nego cijela politička struktura Republike Srpske - rekao je advokat Ašćerić.
Konačni epilog
U Republici Srpskoj prikupljeno je mnogo dokaza o stradanjima srpskog naroda širom BiH tokom proteklog rata koji su proslijeđeni pravosudnim organima u zemlji, ali i Haškom tribunalu.
Pitanje, na koje nemamo odgovor, je kada će se istražioci ratnih zločina početi ozbiljnije baviti ovim predmetima. Brojne porodice nastradalih i nestalih Srba, kao i cijela javnost Republike Srpske već gubi strpljenje u očekivanju konačnog epiloga. Tvrdnju druge strane da su Srbi bili agresori, a oni nedužne žrtve može "anulirati" samo istina do koje se, između ostalog, dolazi i pravednim i nepristrasnim sudskim procesima.
Predmeti
Optužnice Tužilaštva BiH u najvećoj mjeri usmjerene protiv bivših pripadnika Policije i Vojske Republike Srpske.
To potvrđuje i podatak da je na optuženičkoj klupi 25 Srba, kojima se sudi u sedam predmeta.
Inače, u Sudu BiH vodi se 12 procesa protiv 33 lica osumnjičena za ratni zločin.
- Izvor
- Glas Srpske
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.