U Britanii teraju irske Rome
Policajci iz grofovije Eseks nastavljaju s čišćenjem naselja od irskih nomada „pejvija“ Dejl Farm u gradu Bezildonu. Srušili su barikade, koje su stanovnici ovog mesta podigli i uhapsili više od 20 navodno najagresivnijih branilaca kuća i danguba.
Prvo je u Dejl Farmu isključena struja, a rano ujutru 19. oktobra, kad je većina stanara spavala, policajci su napali tabor. Čuvari reda su za tili čas izbacili polusanjive i uplašene ljude na ulicu, ispražnjene kuće su odmah zauzimali sudski izvršitelji. Međutim, po rečima očevidaca, operacija se pretvorila u pravi haos. Stanovnici su počeli da spaljuju nebranjene prikolice, da podižu barikade, da se brane od vlasti lopatama i drugim predmetima koji su im dospeli pod ruku. Policajci su počeli da koriste pendreke i elektrošokere, predveče su dovezli bagere. U gradskoj administraciji kažu da su to izmišljanja blogera. Po tvrdnji predstavnika gradskog saveta Bezildona Stivena, elektrošoker je primenio samo jedan policajac kojeg je napao razjareni Rom. Isto tako je činovnik odbacio sve sumnje u to da vlasti ljude ostavljaju bez kuća:
Pripremili smo smeštaj za sve one kojima je potreban. To je skupa operacija, ali u Velikoj Britaniji je glavni princip da se svi moraju potčinjavati zakonu. Da bi zakoni radili potrebno je da im se potčinjavaju apsolutno svi. To je vrlo jednostavan princip i mislim da je u Rusiji sve uređeno na isti način.
Međutim, pravobranioci navode potpuno drugačija podatke. Evo kako je reči činovnika prokomentarisao Džozef Džons, zvanični predstavnik Saveta Roma, organizacije, koja sad pokušava da izdejstvuje sledeći „pejvi“.
Niko nam nije ponudio prihvatljivu alternativu za smeštaj ljudi. Lokalne vlasti su rekle da su pripremile smeštaj na 400-500 kilometara od Dejl Farma, ali niko ne zna o čemu se radi, tako da gradski savet samo sve dovodi u zabludu.
Po ocenama dobrotvorne organizacije «Dale Farm Solidarity» („Solidarost s Dejl Farmom“) bez krova nad glavom će usled čišćenja ostati oko hiljadu ljudi, uključujući i oko 200 dece. Zajedno sa stambenim problemom konsultant organizacije Pol Dejvis navodi nedostatak medicinske pomoći i najnužnijih predmeta.
Ukupno se iseljavaju 82 porodice. One trenutno trpe veliku oskudicu u hrani i vodi. Nekima je potrebna specijalna medicinska nega, jedna devojčica je na aparatu za veštačko disanje i njen život je u opasnosti pošto je policija isključila struju.
Iseljavanje predstavlja završni akord jednog od najdužih konflikata u istoriji savremene Britanije. Spor u vezi s naseljem trajao je desetak godina. Sedamdesetih godina lokalne vlasti su dozvolile da se 40 porodica naseli na deponiji. Tabor je postepeno rastao zbog došljaka koji su počeli da krše prvobitan plan nastanjivanja. Prvo je gradska vlada glasala za iseljavanje 14 porodica. Stanari su pokušali da ospore ovu odluku na sudu, ali su izgubili. Zatim je u odbranu stanovnika Dejl Frama stao apelacioni sud. Međutim, u martu je gradska vlada ponovo glasala za iseljavanje. Zanimljivo je da je novac za operaciju – po raznim podacima, od 18 do 22 miliona funti sterlinga – iz gradskog budžeta izdvojeno još pre 6 godina. A specijalnih planova za zemlju administracija Bezildona još uvek nema. Kažu da ne planiraju ništa, jer se boje povratka Roma. Međutim, stručnjak Međunarodnog instituta za humanitarno-politička istraživanja Vladimir Brter ističe da uzroke konflikta diktiraju socijalni faktori. Na primer, meštani su se često žalili da se „pejvi“ bave lopovlukom. Stručnjak kaže da je najverovatniji razvoj situacije isto kao u Francuskoj ili Italiji kad su „samoosvajači“ jednostavno deportovani.
Previše neprijateljstva se nakupilo u društvu. Trenutni pogromi u Irskoj su deo opšteg procesa. Nadam se da će organi za čuvanje reda uspeti da kontrolišu situaciju. Međutim, socijalna situacija u Irskoj i drugim zapadnoevropskim zemljama se neće smiriti. I naravno, ovaj problem se ne može rešiti u jednom trenu.
Još uvek nije tačno definisano odakle potiču „pejvi“. Postoji verzija da su to potomci irskih seljaka, koji su izgubili zemlju u XVII veku. Takođe se nazivaju irskim Romima, iako s Ciganima-Romima čiji preci potiču iz Indije ovdašnji nemaju nikakve genetske veze i njihova jedina sličnost je sklonost prema nomadskom životu. Danas u svetu ima najviše 75 hiljada „pejvija“, od kojih većina živiu Irskoj.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
- Povezane teme
- Britanija
- stanovništvo
- prava
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.