BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kurili – zona posebne pažnje

Kurili – zona posebne pažnje
13.10.2011. god.

Zenitno-raketni kompleksi „Buk-M1“ i tenkovski bataljon T-80 poslati su na Kurile. Ministarstvo odbrane pojačava vojnu grupaciju na ostrvima, čiju pripadnost Rusiji Japan pokušava da ospori. Kako ističu u nadleštvu odbrane, Rusija ne namerava da se zaustavi: to je samo prvi deo plana za snabdevanje vojske na Kurilima savremenim naoružanjem i tehnikom.

Komentarišući planove Ministarstva odbrane ruski stručnjaci ističu da se koraci preduzimaju u ispravnom pravcu. Međutim, ono što je do sada učinjeno nije dovoljno. Potreban je kapitalni remont udarnih brodova Tihookeanske flote. Osim toga, treba dopuniti komplet preciznog protivbrodskog oružja i čak vratiti na Kurile avijaciju, smatra vojni analitičar novina „Komsomolska pravda“ Viktor Baranec.

Odbrana Kurila zahteva posebnu vrstu naoružanja. Ne isključujem mogućnost da se na Kurile vrati i naša avijacija. Tamo postoji odličan aerodrom. On je trenutno zapušten, ali nam je strateški neophodan. Mislim da rusko Ministarstvo odbrane neće imati problema s tim da tamo za početak smesti makar eskadrilu lovaca.

Specijalno naoružanje, o kojem stručnjak govori, takođe postoji u planovima Ministarstva odbrane. U najskorijoj budućnosti na Kurilima mogu da se pojave mobilni raketno-topovski kompleksi „Pancir-S1“ i „Buk-M2“. Istovremeno sa snabdevanjem grupacije novim oružjem na ostrvima Kunašir i Iturup počinje izgradnja modernih vojnih gradića s celokupnom infrastrukturom.

Podsetićemo čime je izazvana izuzetna pažnja vojnih lica za ostrva u Ohotskom moru. Japan pretenduje na Iturup, Kunašir, kao i na Šikotan i još nekoliko ostrva Malog Kurilskog niza. Tokio se poziva na rusko-japanski Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine. Pozicija Moskve se sastoji u tome da su južni Kurili ušli u sastav Sovjetskog Saveza nakon Drugog svetskog rata. I suverenitet Rusije – pravne sledbenice SSSR – na ovoj teritoriji ne podleže sumnji. Situaciju otežava činjenica da posle Drugog svetskog rata dve strane nisu potpisale mirovni sporazum, odnosno pravno se još uvek nalaze u stanju rata. I Moskva i Tokio žele da napokon oforme završetak konflikta. Samo što su Japanci „kurilski problem“ pretvorili u glavni uslov za potpisivanje dokumenta. Spor koji se otegao zaoštren je u novembru prošle godine nakon putovanja na Kunašir Dmitrija Medvedeva. Japanska vlada je tada pripretila „negativnim posledicama“ – na šta su u Moskvi s razlogom istakli da je predsednik Rusije slobodan da posećuje svaki region svoje zemlje. A sad su još i Sjedinjene Države koje naglo gube uticaj u Azijsko-Tihookeanskom regionu odlučile da daju svoj „doprinos“ bilateralnom sporu. Prošlog leta, nakon američko-japanskih konsultacija u vezi s pitanjima bezbednosti pojavila se sledeća izjava: Vašington i Tokio će zajednički pokušati da izdejstvuju „potpunu normalizaciju u rusko-japanskim odnosima“ rešavanjem „južnokurilskog pitanja“. Na koji način saveznici nameravaju to da učine – ostaje samo da nagađamo. U svakom slučaju, Moskva ne namerava da ostavi bez ozbiljne zaštite svoju pograničnu teritoriju.

 



  • Izvor
  • Golos Rossii, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »