Ne gutajte šaku lekova
Kombinacija dvanaest vrsta lekova koje je jedna sedamdesetosmogodišnja žena iz Beograda svakodnevno pila mogla je da je košta života. Komšije su je pronašle kako u besvesnom stanju leži na podu u svom stanu. Onesvestila se zato što joj je prokrvario čir na želucu pod dejstvom lekova koji iritiraju sluzokožu želuca.
Žena se lečila od visokog pritiska, koronarne bolesti, srčane insuficijencije i osteoartritisa, a imala je i jaku prehladu. Za svaku od ovih bolesti lekari su joj prepisali terapiju, a nekoliko lekova je uzimala i na svoju ruku.
"Otrovni koktel" lekova između kojih je moguća opasna interakcija izaziva neželjena dejstva, ponekad opasnija od bolesti od kojih se pacijent leči. Kod ove žene čir je raskrvario zbog kombinacije lekova koji iritiraju stomak, a posebno ibuprofena i aspirina. Po izlasku iz bolnice pomenuti lekovi striktno su joj zabranjeni, a morala je da se konsultuje sa specijalistima o izmenama terapije kako bi se izbegla neželjena dejstava.
- Primećujem da naši pacijenti, uglavnom stariji ljudi, piju previše lekova. Smatram da u tome ne treba preterivati i da lekari moraju biti posebno oprezni kad prepisuju terapiju, posebno ako pacijent ide kod više lekara. Tako, recimo, pojedine vrste lekova mogu da pospešuju dejstvo drugih. Na primer, lekovi za smirenje pospešuju dejstvo lekova za epilepsiju. Lekari posebno moraju da vode računa o tome - objašnjava dr Dragana Nalić, direktor Doma zdravlja Voždovac.
Ona kaže da se često dešava da se pacijenti obraćaju lekaru zbog određenog zdravstvenog problema iako već piju lekove koje je neki drugi lekar odredio a često i komšinica preporučila.
- Moja je obaveza kao lekara da odredim pacijentu terapiju koja je adekvatna za njegov zdravstveni problem, ali moram da vodim računa da ne bude u koliziji s lekovima koje već koristi. Dešavalo mi se da pacijent donese lekove koje pije i da se ispostavi da on koristi dva ista leka, samo od različitih proizvođača, koje su mu prepisali različiti lekari. Tu lekari moraju biti veoma obazrivi. Dakle, pacijent se ne može lečiti samo od onog zbog čega je tog trenutka došao kod nas - upozorava dr Nalić.
Sunčica Devori-Velimirović iz Farmaceutskog jezgra kaže da se ovaj problem javlja svuda u svetu i da se u razvijenim zemljama, zbog dobre uređenosti i evidencije u sistemu lečenja, ovakve stvari lakše primete, a neprijatnosti izbegnu.
- U svetu danas postoji čitav pokret koji se bori za veću odgovornost farmaceuta, odnosno da farmaceut ima mogućnost da ispravlja terapiju lekara. Kod nas je drugačije. Ukoliko lekaru promakne da upozori pacijenta na moguće neželjene posledice leka, ili s kojim lekovima propisana terapija ne sme da se kombinuje, tu informaciju neće dobiti ni od farmaceuta, jer ne postoji informacioni sistem i baza podataka o tome koje lekove pacijent već koristi. Privatne apoteke čak nemaju zakonsku obavezu da evidentiraju pacijenta koji uzima lekove- kaže naša sagovornica, i dodaje da je jedino rešenje da pacijenti prilikom posete lekaru obavezno ponesu spisak lekova koji koriste.
Smrtonosni kokteli
U Americi stariji pacijenti uzimaju oko 40 odsto lekova koji se izdaju na recept, odnosno dvostruko više nego mlađi odrasli pacijenti. Kod njih su takođe dvostruko češće neželjene reakcije zbog kombinacije različitih lekova nego kod mlađih pacijenata. Preterana upotreba lekova uzrok je u više od 28 odsto slučajeva prijema u bolnicu, a u stručnim krugovima vlada mišljenje da je ova pojava među prvih pet vodećih uzroka smrtnosti u ovoj zemlji. Posebno je bitna i opasna kombinacija lekova s preparatima koji redukuju bubrežnu funkciju. Na taj način se u isto vreme sprečava izlučivanje drugih lekova iz organizma. Sposobnost srca da pumpa krv s godinama slabi, kao i apsorpcija u crevima, slabi i sposobnost jetre da razgrađuje toksine koji se deponuju u njoj, takođe je oslabljena i funkcija bubrega koji pomažu u izlučivanju raznih toksina.
- Izvor
- Blic
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.