Kako su Srbi postali Albanci? (Video)
Oko 30 000 Srba danas živi u Albaniji, ali većina njih ne nosi srbska imena i prezimena, već albanska. Danas ćete u Skadru sresti Srbina koji se zove Gezim Gjoka, Bledar Belja ili Pavao Jakoja. Ta imena im stoje u svim zvaničnim dokumentima, a u krugu porodice i prijatelja Gezim Gjoka je Zoran Đoković ,Bledar Belja je Marko Bašanović a Pavao Jakoja Pavle
Brajović.
Proces albanizacije odnosno asimilacije Srba započeo je još za vreme albanskog kralja Zogua koji je Srbima najpre ukinuo sve škole na maternjem jeziku, a potom izbrisao i onaj nastavak IĆ iz prezimena.
Ono što je započeo kralj Zogu nastavio je Enver Hodža koji je 1966. godine Srbima, ali i svim drugim nealbancima ukinuo pravo na veru, naciju i svaki kontakt sa maticom.
Srbi su tada ostali i bez srbskih imena, a prezimena, koja su već izgubila nastavak IĆ su morala biti zamenjena albanskim. Država je odredila spisak imena koje su Srbi mogli da daju svojoj deci. Neka od tih imena bila su nesuvisla kao npr. dritaja što znači prozor ili druri što na albanskom znači drvo. I to je trajalo sve do 2000. godine kada su Srbi ponovo dobili pravo da svojoj deci daju imena kakva žele, odnosno srbska, ali ne i
prezimena.
Većina Srba i Crnogoraca u Albaniji danas želi da vrati srbska imena i prezimena u lične karte i pasoše, ali im država, zbog pravne sigurnosti, dozvoljava da vrate samo jedno od to dvoje.
Srbi nastoje da povrate i nacionalnost jer im u matičnim knjigama rođenih i dalje stoji da su Albanci,a ne Srbi...
Srbski jezik, koji se decenijama nije smeo govoriti javno, sada se ponovo čuje na ulicama Skadra, Tirane i Fiere, ali i u prostorijama Srbsko-crnogorskog udruženja Morača-Rozafa u Skadru, gde se od 2008. godine, uz pomoć srbskog ministarstva za dijasporu, organizuje kurs srbskog jezika za decu i odrasle.
Vreme straha i torture Srbi iz Albanije su prebrodili, ali ne i vreme iskušenja i traganja za sopstvenim identitetom, koji je urušavan više od sedam decenija.
Branko Stanković je istraživao kako je danas biti Srbin u Albaniji, a odgovor na to pitanje saznaćete u novom izdanju Kvadrature kruga.
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.