BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Drugosrbijanski i mađarski mediji o temerinskom incidentu

Drugosrbijanski i mađarski mediji o temerinskom incidentu
30.09.2011. god.
Dok na srbskim medijima prvih nedelju dana gotovo i nije bilo vesti o događajima koji su potresli Temerin 11-og septembra , elektronski mediji na mađarskom jeziku nisu oklevali da upravo Srbe označe glavnim krivcima za incidente u ovoj opštini.
 
 
Drugosrbijanski i mađarski mediji o temerinskom incidentu        
 Piše: Jovo Daničić   
 29 septembar 2011




Dok na srbskim medijima prvih nedelju dana gotovo i nije bilo vesti o događajima koji su potresli Temerin 11-og septembra , elektronski mediji na mađarskom jeziku neposredno posle prvih stidljivih srbskih izveštaja nisu oklevali da upravo Srbe označe glavnim akterima i krivcima za incidente u ovoj opštini.
Da bi se već posle drugog za redom premlaćivanja (ovog puta jednog) srbskog dečaka od strane mađarskih ekstremista oglasio i Dojče-vele naravno okrivljujući Srbe i Srbiju:
 
„Najnoviji incidenti u opštini Temerin, a posebno njihova interpretacija, ponovo su u žižu javnosti doveli međunacionalne odnose u Vojvodini. Pet srbskih mladića pretučeno je za vikend u Temerinu prilikom povratka sa zabave. Metalnim štanglama i lancima napalo ih je 15 mađarskih mladića, za koje se pretpostavlja da su članovi ekstremističke organizacije „Omladina 64 županije“.

Politička analitičarka Žužana Serenčeš za Dojče vele kaže da međunacionalne napetosti u Vojvodini rastu kad god se u Srbiji zateže situacija sa Kosovom ili se približavaju izbori: „Kad god su neke napete ili frustrirajuće političke situacije na domaćoj sceni, to se - po sistemu nekih volšebnih spojenih sudova - zapravo očitava u povećanju različitih incidenata, najčešće na nacionalnoj osnovi.“ “
 
Moguće je da postoji nekakva interakcija napetosti povodom Kosova, ali u ovom slučaju je teško poverovati da su mladi mađarski skinhedsi bili preterano uzrujani zbog dešavanja na Kosovu pa su isfrustrirani tim dešavanjima rešili da prebiju neku srpsku decu.
 
Dalje Dojče-vele navodi reči Vladimira Ilića iz centra za razvoj civilnoga društva koji kaže da su istraživanja te nevladine organizacije pokazala da su međunacionalni odnosi u Temerinu ogledalo međunacionalnih odnosa u Vojvodini. „Temerin je lakmus teren za međunacionalne odnose u Vojvodini. To je najdelikatnija od svih 45 opština. Ako je u Temerinu stabilna interetnička situacija - biće svuda“, navodi Ilić.

Ilić ilustruje etničku distancu koja postoji u Temerinu: „Imamo prostornu podelu mesta: jednu trećinu otprilike, gde je dosta rizično govoriti mađarski na javnom mestu, jednu trećinu gde se to uglavnom može, i treću gde se to može spokojno činiti. Etnička distanca postoji i ima mnogo slojeva. Prvo, imamo višedecenijsku etničku distancu između stanovnika mesta Temerin i susednog mesta Bački Jarak. Ta distanca je vidljiva kad se čovek vozi prigradskim autobusima. Sasvim je vidljivo ko s kim komunicira, a ko s kim ne komunicira i ko se kada usteže da sa onima sa kojima komunicira obraća na maternjem jeziku.“
 
Ovom prilikom Ilić je izgleda sasvim propustio da napomene da u svim javnim ustanovama temerinske opštine pri zaposlenju prioritet imaju pripadnici mađarske nacionalne manjine, upravo zbog poznavanja mađarskog jezika koji ćete imati priliku u Temerinu prvi čuti bilo u prodavnici, ambulanti, opštini ili SUP-u .Takođe je Ilić izgleda sasvim zaboravio da nas obavesti da su ovi srspki dečaci baš pretučeni zbog srbskog jezika a ne mađarskog, ne u gradskom prevozu gde su tenzije uvek velike nego na ulici i u parkiću gde ljudi odlaze da se relaksiraju. Nećemo sad da navodimo Ilićeve disertacije u prilog odbrane prava nekakvih crnogorskih vernika, pripadnika navodne CPC, kojih ni u Crnoj Gori nema a kamoli u Srbiji i odbrane prava Jehovinih Svedoka s jedne strane, te njegove odlučne borbe recimo za zaštitu makedonske države u njenim neprikosnovenim pravima da na svojoj teritoriji zabranjuje delovanje Srpske Pravoslavne Crkve, mada to sve spada u delokrug poslova kojima se dotični gospodin Ilić bavi, ali uzmimo da je to sad posve nevažno.
 
Dojče-vele naravno završava svoje info-spinovanje zaključkom o potrebi zabrane svih ekstremista i Dinko Gruhonjić koji je inače potpisnik ovog teksta na sajtu Dojče –vele ne propušta da napomene (kao uostalom i drugi mediji na srbskom jeziku, po čemu se može reći da to i nije zapravo originalno njegova ideja) o razvaljivanju mađarskog kulturnog centra u Novom Sadu. Time želi da stvori sliku u javnosti da ove događaje, u kojima stradaju Srbi, protumači sistemom reciprociteta kao delovanje s jedne strane mađarskih ekstremista u Temerinu a s druge strane srbskih u Novom Sadu. Međutim nigde se ne navodi ko stoji iza vandalizma u Novom Sadu, to prosto mogu biti narkomani možda čak i mađarske nacionalnosti, mada znamo iz filma «Lepa sela lepo gore» da su narkomani posebna nacija.
Takođe smo imali priliku na još jednom mediju ( e-novine) koji piše srbski (istina uvek latinicu ) čuti kako su fašisti u Vojvodini obična manguparija. Ne znam da li pisac toga naslova posle najnovijeg incidenta i dalje to isto misli. Moguće je da ni prvi put to nije mislio ali je bilo sasvim «korektno» staviti takav naslov i amortizovati mogući srbski gnev za sve NDŽO nebuloze i vojvođanerske ujdurme koje su ga zadesile posle «oslobađanja» od Slobe. Bojan Bendar koji kaže da su fašisti koji deluju na prostoru Vojvodine obična manguparija predsednika opštine Temerin nazvao je krajnje neukusno neobaveštenim dok medijski mrak oko dešavanja u Temerinu objašnjava «kosovskom farsom», ni jednom rečju u tekstu ne objašnjava zašto su fašisti u Vojvodini obična manguparija, to se valjda samo po sebi podrazumeva.
 
Kao što rekoh mediji na mađarskom jeziku (onom koji je ubuduće, ako se stavri budu razvijale na ovakav način, obavezan u Temerinu, a možda i šire) nisu mnogo čekali da upravo Srbe označe problematičnima u Temerinu( a i koga bi drugog kad se zna da su Srbi bed gaj).
                      
Tako recimo Robert Olah (inače temerinac) potpredsednik mađarskog pokreta nade (MRM) (i prijatelj na fejsbuku sa nekima od osumnjičenih za protekle dve tuče) osuđuje sve oblike nasilja, a takođe apeluje na vlasti da postupa nepristrasno u najnovijem incidentu i kazne odgovorne. Ali i traži da vlasti ispitaju i odgovornost medija koje po njemu neprecizno i neistinito izveštavaju. Čitaocu medija na srbskom koji je imao priliku da čuje kako su fašisti u Vojvodini obična manguparija može da zvuči čudno i neuobičajeno ovaj zahtev za odgovornost medija ali ako prelistamo VajdašagMA možemo se uveriti da čitaoci mađarskih elektronskih novina nemaju iste informacije kao oni koji čitaju novine na srbskom. Naime kako VajdašagMa kaže: "Juče oko 16 časova dogodio se još jedan incident, u kojem je povređen još jedan srednjoškolac. Prema nezvaničnim informacijama portala „Vajdašág Ma” (Vojvodina danas), u parku u Temerinu srednjoškolac srpske nacionalnosti provocirao je na nacionalnalnoj osnovi takođe srednjoškolca mađarske nacionalnosti koji je sedeo na klupi, na šta je on uzvratio i njihova rasprava se završila tučom, u koju se uključio i drug mađarskog mladića. Svi učesnici su prošli sa manjim povredama. Učesnici tuče mađarske nacionalnosti demantovali su navode da su oni pripadnici ekstremističke grupe „64 županije”.
 Policija u Temerinu zbog jučerašnjeg incidenta i ranijih incidenata privela je sinoć na saslušanje svakog mladića koji se nalazio u centru mesta i ispraznila je sve lokale u centru.”
 
Da li mediji na srbskom namerno zataškavaju da je srbski mladić provocirao i time «zasluženo» dobio batine pri čemu niko ozbiljnije nije povređen, sem što je njemu slomljen nos i ruka te je završio u bolnici , kao što su u početku zataškavali da se uopšte i desio incident na nacionalnoj osnovi u Temerinu 11.09.2011. ostaje na nadležnima da utvrde.
 
Još se iz medija na mađarskom može zaključiti da se u Srbiji vodi antimađarska kampanja, da su incidenti na nacionalnoj osnovi mnogo češći nego što to vojvođanske vlasti priznaju, da je vojvođanska vlada nemoćna i da se svi incidenti koriste u predizborne svrhe. Naravno sve ovo nije daleko od istine ali koja je verovatnoća da će čitaoci medija na srbskom saznati za ove informacije?
 
I na kraju da čujemo reči predsednika opštine Temerin Andraša Gustonja, koje ni malo ne deluju ohrabrujuće a koje je povodom slučaja najnovijeg premlaćivanja srbskog mladića u opštini Temerin, saopštio na opštinskom portalu: "Policija iz Temerina, poslednjih dana i iz Novog Sada, je danonoćno na ulicama, uspešno privodi vinovnike, imamo puno poverenje da će i pravosudni organi efikasno delovati, ali izgleda da je sve to malo da se nepromišljeno pušten duh vrati u bocu. Dovoljno je samo da bacimo pogled na komentare koji prate izveštaje iz Temerina. Organi reda i pravosudni organi mogu samo represivno delovati, a nesretna dešavanja treba sprečiti. Ogromna je odgovornost političkih činilaca u ovom slučaju. Za četvrtak sam sazvao sastanak predstavnika svih političkih partija koja deluju na teritoriji opštine Temerin, da zajedno dignemo glas protiv svih oblika nasilja. Ali možda ni to neće biti dovoljno ako svi mi, kao roditelji, ne smognemo snage da popričamo sa svojom decom, sa svojim unucima i ne budemo uspeli da ih ubedimo da svojim delovanjem ugrožavaju opstanak svoje sredine. Ne kao predsednik opštine, već kao roditelj apelujem na sve ostale roditelje, da odvojimo tih sat-dva, da objasnimo svojim potomcima, da nasilje može proizvesti samo nasilje, da se malo upoznamo sa tim kad, s kim i kuda idu, dok stvarno ne bude kasno za sve nas. Nadam se da ćemo u ovom teškom poslu, i kao lokalni čelnici i kao roditelji, imati punu podršku i pokrajinskih i republičkih vlasti."
                      
Reči predsednika temerinske opštine su, ako ne neposredna a ono posredna, potvrda da pristrasno izveštavanje s jedne strane i neblagovremeno reagovanje i ignorisanje teških incidenata na nacionalnoj osnovi s druge strane, ima za rezultat eskaliranje nasilja, proizvodnju uznemirenosti, strahova i napetosti, što je idelan teren za, u pogodnom trenutku paljenje vatre, ukoliko to nekom odgovara. Da bi se to sprečilo potrebno je da srbska strana otvoreno zastupa interese svojih građana Srba kao (što strani mediji zastupaju interese Mađara). Umesto što zataškava takve incidente bolje bi bilo da ih obelodanjuje i rešava, odgovorne hapsi a ekstremnu neonacističku organizaciju «64 županije» zabrani kao što je uostalom ona zabranjena i u svojoj matičnoj Mađarskoj državi. U suprotnom se može stvoriti lažna slika da Srbiji odgovara postojanje jedne ovakve neonacističke organizacije da bi produbljivala tenzije u severnoj srbskoj pokrajini.
 
Izvor: Vidovdan.org
 




Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Pristalice Kijeva savetovale su ga da ne razgovara o tom pitanju tokom pregovora sa Rusijom 2022. godine, otkrio je David Arahamia


Ukrajinske formacije su dronovima napale Voronješku oblast prema nekim izveštajima, u Olhovačkom okrugu gori skladište municije.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da svi predlozi treba da uzmu u obzir „stvarno stanje stvari na terenu“


Francuski lider Emanuel Makron izrazio je želju da „nastavi dijalog“ sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom

Ukrajina ne bi mogla da izvede smrtonosni napad na Krim bez učešća SAD, izjavio je ruski izaslanik Anatolij Antonov


Benjamin Netanjahu tvrdi da Vašington nije promenio svoj stav uprkos apelima na svim nivoima


Ostale novosti iz rubrike »