Palestina u OUN: biti ili ne biti
Savet bezbednosti OUN je predao molbu Palestine za stupanje u Organizaciju Ujedinjenih Nacija Komitetu za prijem novih članova. Prva sednica Komiteta u vezi s ovim pitanjem biće održana već u petak. Međutim, ne može se unapred reći koliko vremena će biti potrebno za usaglašavanje pozicija.
Do sada se stvar odvijala bez posebnih prepreka. 23. septembra predsednik Palestinske nacionalne administracije (PNA) Mahmud Abas je predao Generalnom sekretaru OUN Ban Ki-Munu zvaničnu molbu s predlogom za priznavanje nezavisnosti Palestine i dobijanje punopravnog članstva u Organizaciji. Istog dana Generalni sekretar je uputio molbu Savetu bezbednosti. Savet bezbednosti je jednoglasno odlučio da se ona preda Komitetu za prijem novih članova. Sad predstavnici svih 15 zemalja učesnica Saveta bezbednosti treba da sačine nacrt rezolucije u kojoj će se sadržati preporuke da prihvatanje ili odbijanje palestinskog zahteva. Zvanično se za razmatranje pitanja Komitetu daje najviše 35 dana. Međutim, ovog puta može biti potrebno više vremena, upozorile su zapadne diplomate. Govori stručnjak za Bliski Istok Instituta za svetske probleme pri Univerzitetu Nju-Jorka Ben Mir.
SAD mogu jednostavno da kažu: potrebno nam je više informacija kako bismo detaljno proučili pitanje. Na primer, kakva je opšta ideja, kuda sve to može da dovede i tako dalje. To može trajati nekoliko nedelja, čak i meseci. Tako će SAD dobiti na vremenu.
Palestinci se ipak nadaju da će brže dobiti odgovor. U suprotnom slučaju donećemo drugu odluku, istakla je zvanični predstavnik Palestine pri EU Lejla Šahid.
Nećemo zauvek čekati. Ako osetimo da pokušavaju da odugovlače primoravajući nas da čekamo obratićemo se Generalnoj skupštini, gde već imamo većinu.
Bez pristanka Saveta bezbednosti Palestina može da dobije status ne punopravnog člana OUN, već posmatrača, što će joj dozvoliti da učestvuje na međunarodnim forumima i da podnosi tužbe Međunarodnom krivičnom sudu. Zbog toga – u običnom glasanju – molbu treba da odobre dve trećine učesnika Generalne skupštine. Palestina ima ovakvu podršku – na svetu njenu nezavisnost priznaje 131 zemlja, uključujući i Rusiju.
Uostalom, po mišljenju većine stručnjaka status posmatrača je maksimum što Palestina sad može da dobije. Čak i u slučaju najpovoljnijeg razvoja događaja po Palestince – ako Komitet za prijem brzo i složno pripremi preporuku za Savet bezbednosti da odobri Abasovu molbu – prilikom glasanja na Savetu SAD će iskoristiti svoje pravo veta. Govori politikolog Georgije Mirski.
(…)
Nipošto ne može proći varijanta da Palestina bude primljena u svojstvu punopravnog člana OUN. Ako sad ne sakupe dovoljan broj glasova zbog članova Saveta bezbednosti koji nisu stalni to će predstavljati veliko olakšanje za Ameriku: ona neće morati da stavlja veto koji će izazvati novi talas antiamerikanizma u celom islamskom svetu. Ali za Palestince neće biti razlike. S vetom ili bez veta, oni neće biti prihvaćeni kao punopravni članovi. Tada će predati pitanje Generalnoj skupštini. I tu će proći kao posmatrač.
Međutim, stalni predstavnik Izraela pri OUN je već izjavio da će samo direktni pregovori s Izraelom omogućiti Palestincima da dobiju sopstvenu državu. Ako se pitanje tako postavlja – Palestina neće ni videti nezavisnost, smatra stručnjak Instituta za proučavanje Istoka RAN Boris Dolgov.
Izrael sprečava proglašavanje Palestine za punopravnog plana OUN. Pošto će u ovom slučaju pitanje odmah biti upućeno Izraelu zbog toga što je okupirao deo teritorije Palestine, koja je odlukom OUN iz novembra 1947. godine bila predviđena za stvaranje Palestinske države. A po statutu OUN država koja okupira deo teritorije druge države može i treba da bude podvrgnuta sankcijama. Prirodno, tako nešto ni Izrael, ni reći ćemo otvoreno, Sjedinjene Države neće dozvoliti.
Praktično, pregovori između Izraela i Palestine se vode preko 20 godina. Ipak, je proces zapravo stao na mrtvoj tački. Poslednji put je Palestina istupila iz pregovora pre godinu dana kad su vlasti jevrejske države ukinule moratorijum na izgradnju naselja na spornim teritorijama. Pre nedelju dana je „četvorka“ posrednika za regulisanje pitanja Bliskog Istoka u sastavu OUN, EU, Rusije i SAD dostavila plan za obnavljanje pregovora. Po njemu prvi susret strana na najvišem nivou treba da se održi u toku meseca, zatim u roku od tri meseca treba da budu regulisani svi teritorijalni sporovi. Palestinci su odgovorili da će razmisliti o ovom predlogu. Izrael se složio s planom „kvarteta“, ali je odmah objavio vest o izgradnji novih zgrada u Istočnom Jerusalimu koji Palestinci smatraju svojom budućom prestonicom. Samim tim se ideja o direktnim pregovorima seče u korenu, smatraju stručnjaci.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.