BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Garantovana stabilnost

Garantovana stabilnost
27.09.2011. god.

Problem 2012, koji je obuzimao poslednjih godinu dana umove politikologa i novinara, prošlog vikenda je, čini se, rešen. Odluka Vladimira Putina da se vrati na dužnost šefa države, a Dmitrija Medvedeva da stane na čelo stranke na parlamentarnim izborima, u centru je pažnje kako ruskih, tako i zapadnih eksperata. Neki od njih, istina, smatraju da intriga i dalje postoji: sve će se rešiti tek posle martovskih izbora za predsednika. Ipak čak oni koji komnetarišu rezultate kongresa Jedinstvene Rusije u negativnom ključu, ističu: povratak Putina u predsedničku fotelju znači u prvom redu stabilnost, kako unutrašnju, tako i u spoljnoj politici Rusije.

Rasplet je postao neočekivan čak za najbliže okruženje tandema. Kako je priznao novinarima potpredsednik vlade Igor Šuvalov, niko u vladi nije znao za takav scenario. Istovremeno neki mediji citiraju neimenovani izvor u kremljovskoj administraciji koji uverava: dogovor o povratku Putina u Kremlj bio je davnašnji, a pojava Medvedeva na čelu stranačkog spiska — improvizacija. Jer prvobitno čitava parlamentarna kampanja Jedinstvene Rusije se pravila za Putina kao lidera spiska. Rukovodioci stranke Boris Grizlov i Sergej Neverov više puta su javno izražavali uverenje da će upravo on da je povede na izbore za Državnu dumu. Ali negde sredinom avgusta predsednik i premijer su se konačno dogovorili o budućoj raspodeli uloga — to je mišljenje mnogi činovika, biznismena i funkcionera bliskih Kremlju i vladi.

Neki politikolozi tvrde da su upravo takav obrt očekivali i da se u ruskoj politici ništa neće promeniti. Drugi, među njima i predsednik Fonda Politika, Vjačeslav Nikonov, uvereni su da rusko političko polje očekuje preformatiranje.

Naravno, element određenosti u ruskoj politici osetno se uvećava. Rukovodeći tandem će istupiti kao ona snaga koja će pomoći Jedinstvenoj Rusiji, čini mi se, da dobije predstojeće izbore u Državnu dumu, a zatim i predsedničke izbore. Element određenosti je unet. Istovremeno ova odluka će izazvati prilično ozbiljnu reakciju u opozicionim krugovima, gde se kritički odnose prema Vladimiru Putinu, i na Zapadu, gde se takođe prema premijeru Rusije odnose suzdržano.

Zapadni analitičari, sa jedne strane, potvrdili su mišljenje ruskog eksperta, sa druge, istakli pozitivne strane mogućeg Putinovog mandata. Po mišljenju britanske štampe, odluka premijera Rusije da se vrati na predsedničku dužnost može da pogorša odnose sa Zapadom, pre svega sa Vašingtonom. Ranije su zapadni lideri teško nalazili zajednički jezik sa Vladimirom Putinom, i sada će ponovo morati da imaju posla sa njim, primećuje britanski Bi-bi-si. Složenim novinari vide i odnose Moskve i Berlina — pošto je valda Angele Merkel već raspoložena da podrži Medvedeva i njegove inicijative za modernizaciju. Između ostalog sama Merkel je izjavila da je Nemačka spremna da radi sa svakim ruskim liderom, pošto su zemlje vezane strateškim partnerstvom. Pa i američki Njujork Tajms smatra da u trećem mandatu od državnika Putina može da ispadne dobar reformator.

Pluseve u povratku Vladimira Putina u predsedničku fotelju našli su i analitičari londonskog Fajnenšl Tajmsa. Glavni pozitivni momenat za tržišta, po njihovom mišljenju, jeste stabilnost u ruskoj politici. Istog mišljenja se pridržava i predsednik Evropskog centra za geopolitičku analizu Mateuš Piskorski.

Kandidatura Vladimira Putina u situaciji svetske finansijske i ekonomske krize vrlo je efikasan način suprotstavljanja nestabilnosti. To je garancija da će svi znati šta se može očekivati od ruske politike. Tim pre što su se u poslednje vreme razmatrale razne varijante, između ostalog varijante odsustva političke stabilnosti u Rusiji. I to je sve vrlo plašilo. Tako da odluka Putina da se kandiduje za predsednika uliva uverenje da će ubuduće Rusija voditi stabilnu finansijsku, ekonomsku i spoljnu politiku.

Postoji još jedan faktor koji će u slučaju pobede Jedinstvene Rusije na parlamentarnim izborima i Vladimira Putina na predsedničkim osigurati stabilno funkcionisanje aparata vlasti. Sa jedne strane, i predsednik Medvedev i premijer Putina na kongresu govorili su o tome da vladu očekuju ozbiljne promene. Ipak ključne figure ipak neće morati ponovo da se ”povlače u senku”, ističe potpredsednik Centra za političke tehnologije Aleksej Makarkin.

Računaće se na iskusne, proverene figure. Možda će neko doći iz administracije vlade u predsedničke strukture. Kada je 2008. godne Putin prelazio iz Kremlja u vladu, za njim je otišao čitav niz činovnika, koji su radili u predsedničkoj administraciji — mada treba reći, ni iz daleka ne svi. Zato mislim da će ovde takođe obnova biti delimična, ali značajna.

Dok većina analitičara razmišlja o budućem rasporedu figura na ruskoj političkoj sceni kao o rešenoj stvari, neki smatraju da intriga još nije završena. Po rečiam direktora ruskog Centra za političke informacije Alekseja Muhina, situacija je određena u tom pogledu da Medvedev neće biti predsednik. A oko Putina, smatra politikolog, za sada nije jasno — sve će rešiti samo predsednički izbori.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »