Sednica GS UN
Na sednici GS UN, koja počinje svoj rad, u okviru diskusije je istupanje lidera Palestine Mahmuda Abasa. On namerava da se obrati međunarodnoj zajednici s molbom da prizna nezavisnost svoje zemlje. Sama ta molba izazvala je pravu političku i diplomatsku buru u kuloarima Skupštine.
Problem stvaranja nezavisne države Palestina postoji već oko 60 godina. Još na početku svog postojanja UN su 1947. godine usvojile odluku koja je predviđala stvaranje dve države – arapske i jevrejske na bivšoj podmandatnoj teritoriji Palestine. Logika događaja je vodila ratovima 1947.-1949., 1967. i 1973. godine. U svakom od tih ratova je pobeđivao Izrael. Najosetniji za arapski svet je bio rat iz 1967. godine kada je Izrael okupirao znatan deo teritorija, na kojima se pretpostavljalo stvoriti arapsku državu Palestina. Međunarodna zajednica je u većini osudila okupaciju arapskih teritorija i više puta potvrđivala pravo Palestinaca na svoju otadžbinu.
Krajem 1980-ih godina se činilo da postoji izlaz. Međutim, ni Izrael, ni Palestina nisu našli zajednički jezik. Zahtev Palestinaca o priznanju granica od pre 1967. godine ne nailazi na razumevanje u Izraelu. Osim toga, Izraelci aktivno grade naselja na tim teritorijama. Poslednjih godina je upravo taj problem postao kamen spoticanja u odnosima dva naroda.
Međunarodna zajednica stalno preduzima pokušaje da stimuliše dijalog. Radi toga je bio stvoren kvartet bliskoistočnih posrednika u sastavu Rusije, SAD, EU i UN. Međutim, ni u samom kvartetu ne vlada jedinstvo stavova.
U toj situaciji Palestinci su se odlučili da se obrate UN-u da ih priznaju punopravnom članicom te organizacije, što automatski znači priznanje njihove nezavisnosti. Rusija namerava da podrži Palestince. Kako je rekao šef MIP RF Sergej Lavrov, obrativši se UN-u, Palestinci žele da još jednom istaknu akutnost zadatka što skorijeg pregovornog regulisanja svog problema na međunarodno-pravnoj osnovi. Međutim, kako je istakao ministar, dolazak u UN nije alternativa pregovora.
Sergej Lavrov će govoriti danas o tome s šefom Palestinske autonomije Mahmudom Abasom u okviru sednice GS UN.
Međutim, ako Rusija ne vidi ništa strašno u glasanju u UN-u, SAD čine sve radi toga da bi ga blokirale. Ako se pitanje bude razmatralo u SB UN, oni će dati veto. Međutim, postoji alternativa koja traje godinu dana. Pod uslovom da će pregovorni proces biti obnovljen i određen datum proglašenja Palestine, onda će pitanje biti stavljeno u dnevni red, ali odloženo. Inače to odgovara i Palestincima. Mahmud Abas će imati veće mogućnosti za manevrisanje.
Niko ne očekuje čudo od glasanja u UN-u. Problemi će ostati. Međutim, pregovori i želja za razumevanjem su jedini izlaz iz teške situacije u bliskoistočnom regulisanju.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.