Tečno staklo će osigurati protivpožarnu bezbednosti
Naučnici iz sibirskog grada Tomska predlažu da se požari gase staklom. Zajedno s MVS već su izvršena ispitivanja ovog novog efikasnog sredstva u borbi protiv vatre.
Inovacioni proizvod na osnovu tečnog stakla spreman je za praktično uvođenje, kaže profesor Instituta za fiziku visokih tehnologija Tomskog politehničkog univerziteta Vasilije Lotov.
Novo sredstvo za gašenje požara je vodeni rastvor tečnog stakla – drugim rečima – kancelarijski lepak, ili kako se još naziva, silikatni lepak. Kad rastvor dospe u žarište vatre prvo isparava voda, dolazi do izvesnog pada temperature u ovoj zoni. Onda se tečno staklo, izgubivši vodu, pretvara u foliju, pokrivajući površinu koja gori i u slučaju daljeg zagrevanja ona počinje da peni. Usled toga se stvara sloj lake neorganske pene, koja ne gori. Prilikom gašenja požara visoke temperature u poređenju s vodom potrebno je mnogo manje novog sredstva za gašenje požara.
Prva ispitivanja na terenu potvrdila su efikasnost novog sredstva. U toku obuke dve brigade su gasile po četiri objekta zahvaćena vatrom: drvenu kuću, automobilske gume, plehove s lako zapaljivom tečnošću i grane jele. Prva ekipa je koristila rastvor na bazi tečnog stakla, druga je gasila vatru tradicionalno – vodom i penom. Eksperimentatori su izašli na kraj sa svim zadacima minut brže. U slučaju velikih površina vreme gašenja požara se višestruko smanjivalo. Silikatnim staklom mogu se likvidirati požari s povećanim nivoom složenosti, pri čemu je novi sastav ekološki neutralan i ne može da naškodi prirodi, kaže profesor Lotov.
Tečno staklo se dodaje u različite praškove za pranje veša – ono ne šteti čoveku. To je ekološki čist materijal. Prilikom gašenja požara drveće će biti zaliveno rastvorom – to ništa ne smeta. Dobijena laka neorganska pena se može odstraniti ako se ponovo rastvori u vodi, pri čemu se dobija lepak. Ili se može koristiti u građevinarstvu kao materijal za termičku izolaciju.
Novi proizvod tomskih stručnjaka takođe se može koristiti za preventivnu protivpožarnu obradu objekata – na primer, zidova drvenih zgrada, koja se nalaze u blizini žarišta. Osim toga, rastvor će pomoći prilikom gašenja požara na bušotinama nafte i gasa. Smesa će takođe moći da se napuni u male aparate za gašenje požara, koji mogu da stanu u ranac.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.