Još jedna pogodba godine
Ove nedelje je zaključen ugovor, koji već nazivaju pogodbom godine. Ruska kompanija Rosneft i američka EksonMobil potpisale su sporazum o strateškom partnerstvu. Koncerni će se zajedno baviti istraživanjem i osvajanjem ruskog arktičkog i crnomorskog epikontinentalnih pojaseva. Rosneft će biti prva rusko kompanija koja će raditi na nalazištima SAD.
EksonMobil će imati pristup razradi nalazišta na ruskom Severu – na tri nalazišta u Karskom moru. Na jugu Rusije će kompanija postati partner Rosnefta u osvajanju tuapsinskog nalazišta u Crnom moru. Sa svoje strane Rosneft računa na učešće u projektima Ekson u Severnoj Americi.
Radi osvajanja zaliha u Crnom i Karskom moru će biti osnovana mešovita preduzeća, čiji će udeli biti 67 odsto za Rosneft i 33 odsto za EksonMobil. U skladu sa time će se voditi radovi na nalazištima američke kompanije, veći deo će imati ona.
U prvoj fazi strani partner namerava da uloži u te projekte u Rusiji 3,2 milijarde dolara. Ukupan obim direktnih ulaganja dve kompanije se procenjuje u 200 do 300 milijardi.
Bez iskustva stranih kompanija doći do ruskih arktičkih energenata bi bilo teško. Verovatno je upravo svojim razradama EksonMobil osvojio deoničare Rosnefta. Kompanija ima 50-godišnje iskustvo rada na epikontinentalnom pojasu, njene platforme u Kanadi su sposobne da izdrže čak i sudar sa velikom santom leda. Od principielne važnosti je za Rusiju dobiti takve tehnologije, jer u tom smeru treba raditi decenijama. Ukupne zalihe Karskog mora iznose oko 5 milijardi tona nafte i 10 triliona kubika gasa. Državne razmere pogodbe je ocenio šef odelenja analitičkih istraživanja kompanije Univer-Kapital Dmitrij Aleksandrov.
I za Rosneft, i za Rusiju je važno zaključivanje takvog sporazuma, kao za državu koja može da potvrdi svoj status države koja ima krupne zalihe resursa i dugoročnog učesnika naftnog tržišta.
Nedavno se pogodbom godine smatrao ugovor o razmeni aktiva između Rosnafta i VR o njihovom zajednčkom osvajanju ruskog arktičkog epikontinentalnog pojasa. Međutim, ruski deoničari TNK-VR, konsorcijum Alfa Akses-Renova (ima 50 odsto akcija) videli su u uslovima sporazuma kršenje svojih interesa, te je pogodba posle suda u Stokholmu konačno propala.
Kasnije su u dijalog s Rosneftom stupili drugi igrači naftogasnog segmenta, između ostalih, Šel i Ševron. Međutim, ispalo je da nijedan predlog nije mogao da se uporedi s uslovima koje je predložila EksonMobil. To je ispričao kurator gorivno-energetskog kompleksa zamenik premijera Rusije Igor Sečin. Prema njegovim rečima, novi sporazum najpotpunije realizuje potencijal obe kompanije. Predsednik EksonMobil Reks Tilerson ga je nazvao istorijskim.
- Izvor
- Golos Rossii, © kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.