BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Priznajem samo sud mog naroda: Mladić u intervjuu koji je dugo vremena bio zatajen

Priznajem samo sud mog naroda: Mladić u intervjuu koji je dugo vremena bio zatajen
26.08.2011. god.

Ratko Mladić, koji se sada nalazi  u Hagu i suočava sa optužbama za genocid, je uglavnom ćutao, otkako je nedavno uhapšen. Međutim, 1995. godine je dao iskreni intervju u kome objašnjava svoju stranu priče o Srebrenici, a koji RT sada može da otkrije.
Nakon više od 10 godina skrivanja, Mladić danas više liči na bolesnog starca nego na osobu koja je navodno odgovorna za najveća masovna ubistva u Evropi od Drugog svetskog rata.

Godine 1995, samo mesec dana nakon masakra u Srebrenici i tri nedelje nakon što je Haški tribunal podigao krivičnu prijavu protiv Mladića, jedna zapadna televizijska ekipa je  uspela da se sastane sa Generalom za intervju. Ali, uprkos očigledno visokom nivou važnosti i ekskluzivnosti, intervju nikada nije emitovan.

Trake su ostale u Bosni i Hercegovini u privatnim arhivama i tek sada se razgovor javno objavljuje, nakon što je RT uspela da dođe do  materijala.

Prema Tribunalu, masakr u Srebrenici se odnosi na ubistvo više od 8.000 bosanskih muslimana, uglavnom muškaraca i dečaka, u i oko grada Srebrenice u Bosni i Hercegovini 1995.

Ubistva su, navodno, izvršile jedinice Vojske Republike Srpske pod komandom generala Mladića. U aprilu 1993, Ujedinjene nacije su Srebrenicu  proglasile "zaštićenom zonom" pod njihovom zaštitom. Ipak, 400 pripadnika kontingenta holandskih mirovnih snaga nije uspelo  da spreči navodni masakr.

U intervjuu, Ratko Mladić je dao drugačiju sliku tih događaja: „Ja Vas mogu obavestiti da je o Srebrenici potpisan sporazum aprila i maja 1993. godine, gde su one definisane i jasno omeđene kao zaštićene zone u kojima ne može biti niko naoružan sem vojnika UN. Umesto da snage UN razoružaju muslimanske formacije, kako su preuzele obavezu, prema sporazumu koji smo potpisali ja i general Morion, oni su te zaštićene zone pretvorili u terorističke, fundamentalističke baze koje su vršili napade prema našim selima i gradovima. Muslimani iz Srebrenice i Žepe su,  u širem rejonu ta dva mesta,  popalili više od 200 srbskih sela i u više sela masovno pobili narod, izmasakrirali svo srbsko stanovništvo.“

General je takođe detaljno opisao kako su se ponekad bosanski muslimani naoružavali uz pomoć Irana, pod nadzorom kontingenta mirovnih snaga UN.

"Ponekad su čak  koristili helikoptere za vazdušni transport oružja iz Irana i drugih ubojnih sredstava. Takav jedan helikopter smo prije dva-tri meseca oborili u rejonu Žepe ", rekao je on.

Mladić je tvrdio da je, uprkos tome što se znalo o isporukama oružja bosanskim muslimanima i njihovim navodnim napadima na civilno srbsko stanovništvo, on je zadržavao svoje snage: “Muslimani su napali na enklavu Sarajevo, i to je zaštićena zona, mada nije definisana nikakvim sporazumom dviju strana. Oni su u selu Višnjice i selu Banja Lučica masakrirali sve što su uhvatili živo i ubili su nam nekoliko vojnika. I to su napali težišno iz zone isključenja sa planina Igmana i Bjelašnice, sa koje su se povukle snage Vojske Republike Srpske 1993. godine i koje su sa poverenjem predate snagama mira.“

Prema Generalu, do tada,  mehur strpljenja koji je dve godine rastao, u jednom trenutku je samo pukao.

„Na takav njihov napad mi smo odgovorili kontraofanzivom na tom prostoru i maksimalno vodeći računa da ne dođe do civilnih žrtava, niti da neko bude povređen od pripadnika UNPROFOR-a, i pored toga što je avijacija NATO pakta bez ikakvog razloga dejstvovala protiv nas, čak i po civilnim ciljevima u rejonu i Srebrenice i Žepe.  Uspešno smo završili tu operaciju prema Srebrenici i Žepi i uz pomoć snaga holandskog bataljona, prisutnih predstavnika međunarodne zajednice u Srebrenici, i uz prisustvo snaga UNPROFOR-a iz nekoliko zemalja u Žepi.“

Mladić je takođe istakao da su oni koji su se predali isporučeni, ili u vreme intervjua, neke su još uvek planirali da predaju Međunarodnom crvenom krstu. A oni koji su poginuli su bili sahranjeni prema muslimanskim običajima.
U intervjuu se prešlo na jedan od najvažnijih aspekata - masovne grobnice. Kasnije, nekoliko lokacija sa hiljadama mrtvih tela je pronađeno u i oko Srebrenice. To su tela bosanskih muslimana za koje se smatralo da su, među velikim brojem izbeglica, selektivno odabrani i pogubljeni od strane Mladićevih snaga. U intervjuu, General žestoko negira optužbe da je došlo do pogubljenja.

„Samo što je poginulo u borbi, to je moralo iz higijenskih razloga da se skloni na odgovarajuća mesta i da se sahrani dok ne budu razmenjeni posmrtni ostaci sa drugom stranom,“ tvrdio je.

S obzirom da je Mladićeva priča bila potpuno drugačija od one koju je izneo Haški tribunal i većina zapadnih medija, dopisnik je pitao kako se General  osećao nakon što je označen kao ratni zločinac.

Mladić je ostao miran i rekao da delimično prati haški slučaj protiv njega, ali je tvrdio da se ne oseća da je potrebno da se brani.

„I nikakve sudove sem suda moga naroda, niti priznajem, niti mi treba odbrana jer to su idiotske floskule nastale iz onih centara koji su produkovali laži preko kojekakvih pablikriješena i sličnih organizacija, koje su na ovom prostoru napravile takav haos da međunarodna zajednica, ne zna ili ne vidi ili neće da vidi izlaz iz ovoga svega,“ on je insistirao.

"Moj narod nikada nije bio okupatorski", bila je jedna od glavnih ideja koju je, tokom celog razgovora,  iznosio i ponavljao Ratko Mladić. General je tvrdio da je isključivo štitio svoj narod, dok je Zapad, pa čak i Iran, slao oružje i "visoko-kvalitetne stručnjake" da naoružavaju njegove neprijatelje.

„Nažalost, zbog loše slike koja je pomoću pojedinih medija stvorena o Srbima i srbskome narodu u celini, obezbeđen je neravnopravan tretman i pristrasnost dela međunarodne zajednice i svrstavanje na hrvatsko-muslimansku stranu koji su počeli ovaj krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije,“ rekao je Mladić.

Trenutno, tužioci u Haškom tribunalu razmišljaju o razdvajanju postupka protiv Ratka Mladića na dva dela - Srebrenica u jednom posebnom suđenju, a drugi ratni zločini za koje je bivši General optužen u drugom. Međutim nejasno je kakvo je zapravo Mladićevo zdravstveno stanje. Svaka informacija o tome je objavljena samo uz njegovu prethodnu saglasnost. Prema njegovim rođacima, on pati od posledica moždanog udara i da je imao nekoliko srčanih napada. Nedavno je Mladić operisao  bruh, a čak se na sebe odnosi kao na "veoma bolesnog čoveka". Glavni tužilac Tribunala, Serž Bramerc, otvoreno je izjavio da bi zdravstveno stanje optuženog moglo da se pogorša, što bi moglo uticati na sposobnost Tribunala da završi suđenje.

 



  • Izvor
  • RT TV/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »