Put reformi Bašara Asada
Predsednik Bašar Asad upozorio je druge države na mešanje u politički život Sirije. U intervjuu za državnu televiziju on je izjavio da je zemlja izbila na put reformi i da joj ne treba smetati. Uz to, kako saopštavaju strani mediji, sirijska armija i policija postepeno počinju da uzimaju situaciju u zemlji pod kontrolu.
Po rečima Bašara Asada, već u decembru ove godine u Siriji biće održani lokalni izbori, u februaru parlamentarni. U narednoj godini moguća je čak i izmena ustava zemlje, između ostalog osmog člana, koji ostavlja rukovodeću ulogu vladajućoj stranci Baas. Tako Asada predlaže da se borba sa opozicijom prenese u kompetentan, ustavni sukob i da se prekinu vojni sukobi. A mešanje drugih zemalja u taj konflikt će povući za sobom samo njegovu eskalaciju. Na zahtev da da ostavku, koji su već izrazile SAD, Velika Britanija, Nemačka i Francuska, sirijski predsednik je dogovorio da neće obraćati na njih pažnju. U isto vreme, kako ističu eksperti, Asad ne želi da se svađa sa Zapadom. Glavni cilj njegovih izjava je da da pokaže svoju samostalnost, kako ne bi izgubio autoritet u Siriji, smatra stariji naučni saradnik Centra za međunarodnu bezbednost IMEMO i odeljenja za Bliski i Srednji Istok Instituta za orijentalistiku RAN Vladimir Sotnikov.
Sada je postalo očigledno da se događaji u Siriji razlikuju od onog što se dešavalo u drugim arapskim zemljama. I glavna osobenost sirijskog scenarija je u tome kako se ponašaju vlasti. Asad deluje strožije i uverenije od mnogih drugih lidera i paralelno sa tim nudi reforme. Zato on ima više šanse da očuva presedničku dužnost i da razreši situaciju u zemlji, ističe Vladimir Sotnikov.
Sirija ima svoju specifiku: za razliku od Tunisa ili Egipta, gde se Hosni Mubarak nije rešio da guši tenkovima opoziciju, Asad se odlučio na odlučnije mere i uzeo u obzir iskustvo svojih neuspešnih prethodnika. I on ima mnogo više podrške među drugim zemljama, pre svega arapskim, nego isti taj Egipat, Tunis. Sirija se izdvaja svojim neordinarnim prilazom od strane vladajućih krugova u pogledu istupanja opozcije.
Da podsetimo da anitvladina istupanja u Siriji traju od marta. 17. avgusta Bašar Asad je obećao državnom sekretaru UN Ban Ki Munu da će prekinuti sve vojne operacije i da više neće rasterivati silom mitinge opozicije. Ipak 20. avgusta se desio novi sukob među vladinim trupama i demonstrantima. Savet UN za ljudska prava narednih sati, kako se očekuje, razmotriće nacrt rezolucije koja osuđuje vlasti Sirije. Takođe se planira formiranje međunarodne komisije za istragu kršenja ljudskih prava u zemlji.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.