Prognoza rasta unutrašnjeg bruto proizvoda SAD gora od očekivanja
Međunarodna rejting agencija Mudis pogoršala je prognozu rasta realnog unutrašnjeg bruto proizvoda SAD za drugo polugodište 2011. godine. Sada se pokazatelji ocenjuju sa 2% umesto ranije prognoziranih 3,5%. Za 2012. godinu prognoza rasta ekonomije SAD takođe je smanjena.
Analitičari Mudisa su uvereni da se američka privreda usporava. Verovatnoća drugog talasa recesije u SAD tokom narednih 12 meseci ocenjuje se kao jedan prema tri. Smanjenje prognoze uslovljeno je niskom preduzimačkom i potrošačkom aktivnošću povodom rasta cena hrane i benzina. Objavljena statistika je vrlo loša, ističe analitičar nezavisne analitičke agencije Invest kafe Anton Safonov.
Podaci za SAD su se ispostavili mnogo gori od očekivanja i prvobitnih ocena. Faktički ispada da po rezultatima prvog kvartala obim ekonomije zemlje nije dostigao nivo od pre krize. Pri tome rast ekonomije je vrlo slab, čak je blizak tome da bude negativan.
Ali na aktuelnu odluku Mudisa berzanski dileri nisu obratili pažnju. Naprotiv, dan objavljivanja referata vodeće licitacije SAD su završile u plusu. Na investitore su mnogo veći utisak ostavile pozitivne koporativne vesti. Između ostalog to da Gugl planira da kupi kompaniju Motorola Mobiliti. Posle toga akcije Motorole odmah su dvostruko poskupele. Tačnije prevarivši vest o uporavanju rasta ekonomije, investitori su počeli jednostavno da pažnjivije biraju mesta za čuvanje sredstava.
A državne hartije Ministarstva finansija SAD nisu imale sreće. Strani investitori masovno se oslobađaju američkih državnih obligacija. Prema podacima Ministarstva finansija, u junu obim obligacija koje se nalaze kod stranih poverilaca smanjio se na 18,3 milijarde dolara. Apsolutni rekord! A tek u maju ove godine stranci su kupii američke državne obligacije u vrednosti od 16,4 milijarde dolara. Po mišljenju analitičara, razočaranje investitora povezano je sa diskusijom povodom gornje granice državnog duga. Po svemu sudeći, u julu-avgustu ovaj trend će se samo pogoršati. Što će još više oslabiti američku ekonomiju, samtra Anton Safonov.
Radi se o tome što ekonomija SAD vrlo zavisi od dva faktora. Kao prvo, to je državno stimulisanje. A kao drugo, to su strane investicije. To što strani investitori povlače novac iz ekonomije, vodi ka još većem padu tempa rasta i na kraju krajeva ka pogoršanju ekonomske situacije u zemlji u celini.
Između ostalog, Peking, Tokio i London, koji su glavni poverioci ameirčkog državnog duga, za sada nisu podlegli opštim raspoloženjima i od državnih obligacija SAD se ne oslobađaju. To daje osnovu da se smatra da po njima situacija u američkoj ekonomiji nije tako loša da se sebi i SAD priređuje nova glavobolja
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.