BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

U traganju za ekonomskom viagrom

U traganju za ekonomskom viagrom
12.08.2011. god.

Svetska ekonomija danas se našla u zoni turbulencije, ali za sada ništa ne nagoveštava klizanje u novu krizu, smatra ugledni ruski ekonomista Ruslan Grinberg. Uporedo sa tim u intervjuu za Glas Rusije dirktor ekonomskog instituta RAN istakao je da za sada niko nije ponudio recept za lečenje aktualne ekonomske slabosti.

Danas treba priznati da se američki politički sukob između republikanaca i demokrata po pitanju povećanja gornje granice državnog duga otegao. To je dovelo prvo do pada američkog rejtinga i kao posledica do groznice na svetskim berzama.

Ipak ovde su se nadovezali evropski problemi. Pre svega, panika oko državnih dugova u Evropi i odsustvo jasnog programa spasavanja evra. Uporedo sa tim samu činjenicu smanjenja američkog rejtinga ekonomista osuđuje:

To je bezobrazluk što rejting agencije koje su svojevrsno proizvele bankrotstvo finansijskog sektora i slikale dobru sliku, sada su se previše osigurale. I čak demonstriraju smelost, smanjujući rejting SAD, postavljajući više ne peticu, kako su navikli Amerikanci, već četvorku.

Na kraju panika i nesigurnost investitora, konstatuje Grinberg. Kako bi se popravila situacija i obodrila ekonomija, potrebni su državni troškovi. Ali ovde se pojavljuje nov problem: za sada privatni sektor vrlo sporo reaguje na različite državne mere. Zaključak je: treba tražiti balans kako se finansijska turbulencija ne bi pretvorila u novu katastrofu.

Za Rusiju osnovno ostaje pitanje: šta će biti sa ocenama nafte, neće li naglo smanjenje cena udariti po ruskoj ekonomiji. Ruslan Grinberg smatra da nema razloga sa zabrinutost.

Meni se čini da realna ekonomija ispoljava interesovanje za gorivom i sirovinama. U doglednoj perspektivi cena nafte će se stabilno držati na nivou iznad sto dolara. A to je za nas dobro. U tom smislu što će kurs rublje biti stabilan i za budžet i za naše mogućnosti razvoja ekonomije.

Danas se može smelo govoriti da je Rusija spremna za moguće napade na svoju valutu. Druga je stvar plan za budućnost, koja u mnogome zavisi od raspodele dodatnih troškova budžeta. Drugim rečima, Rusiji je važno da nađe zlatnu sredinu između potrebe da štedi i da se razvija. Recept uglednog ruskog ekonomiste zvuči ovako: dodatni troškovi budžeta troše se u razmeri 6:4. Šest za razvoj, a četri ipak za štednju.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »