BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Hapšenje Timošenko otežalo je odnose Kijeva sa svetom

Hapšenje Timošenko otežalo je odnose Kijeva sa svetom
12.08.2011. god.

Nezadovoljstvo svetskih politčkih elita hapšenjem bivšeg premijera Ukrajine Julije Timošenko raste. Svoju negativnu reakciju tim povodom već je izrazila Rusija, SAD i EU. MIP Ukrajine je priznalo da je hapšenje glavnog opozicionara otežalo odnose republike sa jednim od ključnih strateških partnera – Evropom.

Aktualne ukrajinske vlasti optužuju Timošenko za premašivanje službenih ovlašćenja na dužnosti predsednika vlade prilikom sklapanja gasnih ugovora sa Rusijom 2009. godine. Ipak svetsku reakciju na njeno hapšenje Kijev očigledno nije predvideo. Stroge izjave koje osuđuju lišavanje slobode lidera stranke Batkivščina izneli su zvaničnici mnogih zemalja. Predstavnik Stejtdepartmenta SAD Mark Toner predložio je Ukrajini da razmotri pitanje hitnog oslobađanja političara.

Na naredno zasedanje suda bivšeg premijera došle su da podrže diplomate i političari iz SAD, Španije Velike Britanije i drugih država. Ukrajinskih ambasador u Parizu bio je pozvan u MIP Francuske radi razgovora o daljoj sudbini Timošenko i uzrocima njenog hapšenja. Zvanični predstavnik resora Kristin Faž istakla je da Francuska i čitava EU prate razvoj događaja.

Pa i u samoj Ukrajini mnogi smatraju da je sklučaj Timošenko politički, govori ukrajinski politikolog Mihail Pogrebinski.

Svaki krivični proces protiv bivšeg premijera nosi politički karakter. Što se tiče argumenata optužbe, za javno mnjenje Ukrajine oni ne deluju ubedljivo. U svakom slučaju argumenti poput onog da je premijer prekoračila ovlašćenja prilikom dogovora sa drugom zemljom deluju kao zamerke za njenu političku figuru. Zato odnos prema tome na Zapadu pa i u Rusiji može da bude motivisan različitom ali u suštini isto.

Eksperti ističu da hapšenje bivšeg premijera može da bude pogodno Kijevu u prvom redu zato što on uklanja sa političkog polja glavnog konkurenta aktualnog predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča. Ipak on sam u pismu predsedniku Češke republike Vaclavu Klausu uverava da se ne meša u sudski proces.

U celini gonjenje Timošenko ima višeznači karakter, govori potpresednik ruskog Centra za političke tehnologije i konjukture Sergej Mihejev.

Sa jedne strane, ovde se može videti politička komponenta iz tog razloga što je Timošenko bila glavni suparnik Janukoviča na proteklim predsedničkim izborima. Osim toga, sam karakter optužbi na račun Timošenko ispolitizovala je ukrajinska vlast. Sa druge strane, očigledno je da se iza Timošenko vuče ogroman veo svemogućne polukriminalne i ponekada otvoreno kriminalne fakture.

U samoj Urakjini prvi put su priznali da je razmatranje slučaja Timošenko provociralo komplikovanje odnosa sa EU. Potpresednik vlade Sergej Tigipko za vreme posete Nemačkoj rekao je da ovi događaji otežavaju pregovore o stvaranju zone slobodne trgovine sa EU.

Pred Ukrajinom je dilema: da ostavi Timišenko u pritvoru i da nanese udarac sopstvenom imidžu sa dalekosežnim posledicama ili da je pusti i da dobije odobravanje međunarodne zajednice, kao i prociju komplimenata o tome da je Ukrajina sačuvala status pravne države. Izbor je na Kijevu.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »