Braća smo
Skupština Srbije je usvojila izmjene i dopune Zakona o državljanstvu kojim je omogućeno svim Srbima koji žive izvan Srbije da dobiju srpsko državljanstvo. Za Zakon je glasalo 197 poslanika vladajuće koalicije i opozicije , Demokratska stranka (DS), Demokratska stranka Srbije (DSS), Nova Srbija (NS), G17 Plus, Srpska radikalna stranka (SRS) i Socijalistička partija Srbije (SPS). Protiv je bilo pet poslanika iz poslaničkog kluba LDP Čedomira Jovanovića.
Tokom usvajanja ovog za mnoge istorijskog zakona za srpski narod u Skupštini Srbije na poziv zamjenika predsjednika poslaničkog kluba DSS - NS Miroslava Markićevića kao gost bio je predsjednik Srpske narodne stranke (SNS) i lider "Srpske liste" Andrija Mandić i predsjednik Izvršnog odbora SNS-a Goran Danilović.
Nakon odluke Skupštine Srbije da svi Srbi mogu da dobiju državljanstvo matice u parlamentu su gosti iz Crne Gore Mandić, Danilović, i njihov domaćin Markićević održali konferenciju za novinare.
Markićević je rekao da "riječ daje ne gostima već budućim državljanima Srbije".
- Dobro rečeno , jer će poslanici "Srpske liste" i SNS biti prvi koji će zatražiti državljanstvo Srbije - rekao je Mandić uz konstataciju da je jučerašnji dan veliki za srpski narod posebno za Srbe van Srbije, jer im je matica omogućila da postanu njeni državljani. On je podsjetio da je u "našem regionu prije 15 godina to uradila i Hrvatska".
Po ocjeni Mandića zakon donijet u Skupštini Srbije će na prostorima bivše Jugoslavije zaustaviti asimilaciju Srba koju pokušavaju da sprovedu pojedini režimi. On je naglasio da su se uvjeravanja koja su stigla iz Srbije od vlasti i opozicije obistinila i zakon je usvojen sa ogromnom većinom.
- Hvala Srbiji, jer su Srbi izvan Srbije dobili veliku satisfakciju da očuvaju svoj identitet na prostoru bivše Jugoslavije - rekao je Mandić i podsjetio da je srpska emigracija u svijetu od 1945. godine tražila da se sličan zakon donese još u vrijeme SFRJ.
Na konferenciji za novinare bili su i sekretar IO SNS Zoran Nikolić i šef beogradske kancelarije Želidrag Nikčević.
Srpsko državljanstvo mogu dobiti "pripadnici srpskog naroda koji nemaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije bez otpusta iz stranog državljanstva, ako su navršili 18 godina života, nije im oduzeta poslovna sposobnost i ako podnesu pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatraju svojom državom".
Vlada Srbije odlučila je da podaci o tome ko je od Srba dobio srpsko državljanstvo ostane tajna zbog mogućnosti otpusta iz državljanstva države u kojoj imaju prebivalište.
Lider "Srpske liste" i predsjednik SNS Andrija Mandić izrazio je zadovoljstvo što je juče bio u Skupštini Srbije, kada je "izglasan zakon o državljanstvu, koji će omogućiti svim Srbima izvan Srbije da dobiju državljanstvo Srbije".
- Podsjećam da su već u regionu Hrvatska, Bugarska, a ranije u Evropi Njemačka i Francuska, usvojile slične zakone kojima su omogućili svojim sunarodnicima, koji žive izvan tih država, da dobiju njihovo državljanstvo. Dakle, ovo je veliki dan za srpski narod- izjavio je Mandić novinarima u parlamentu Srbije.
Upitan, kako će postupati Crnogorci, koji žive u Srbiji, obzirom da bi njihovo prihvatanje srpskog državljanstva u Crnoj Gori automatski značilo odricanje od crnogorskog, Mandić je uzvratio da «to nije baš tako».
- Neki mediji su se trudili da prikažu da će jedini diskriminisani Srbi izvan Srbije, biti baš Srbi iz Crne Gore. Dakle, da neće biti nikakav problem sa Srbima, koji žive u Hrvatskoj, Sloveniji, Americi ili u Makedoniji i da će ih jedino imati Srbi iz Crne Gore, zbog zakona o državljanstvu Crne Gore, koji nije u skladu sa crnogorskim ustavom- objasnio je Mandić dodajući da je SNS je pred Ustavnim sudom Crne Gore pokrenuo ocjenu člana 16. Zakona o državljanstvu, koji je u suprotnosti sa crnogorskim Ustavom.Ustavno rješenje je u skladu sa svim međunarodnim standardima i obezbjeđuje svim državljanima Crne Gore da im niko ne može oduzeti državljanstvo, a i ostavlja im ono pravo, da se dobrovoljno odreknu državljanstva.
- Mi, crnogorski Srbi bili smo inicijatori ovog zakona, da bismo imali redovnu komunikaciju sa Srbima iz Bosne, Hrvatske i Makedonije. Ja sam u februaru bio u Americi i naša dijaspora tamo je podržala ovakvu inicijativu, kao i dijaspora iz Zapadne Evrope. U parlamentu sada se samo konstatuje činjenica da Srbi izvan Srbije traže ono što su već dobili drugi narodi i da se Srbija ponaša kao Hrvatska, Bugarska, Njemačka, Francuska i druge ozbiljne evropske države- rekao je Mandić.
On je objasnio da Srbi ovim zakonom čuvaju svoj nacionalni idenditet i kulturu u državama koje su nastale raspadom bivše Jugoslavije, a posebno da u Crnoj Gori bude zaustavljena asimilacija koja je bila namijenjena srskom narodu.
Na novinarsko pitanje da li će Crnogorci u Srbiji prihvatiti srpsko državljanstvo, obzirom da bi im bila ugrožena imovina koju imaju u Crnoj Gori, Mandić je rekao da vjeruje da će svaki državljanin Crne Gore koji živi u Srbiji uzeti državljanstvo Srbije.
- I ne sumnjam da im je ugrožena imovina u Crnoj Gori, jer bi to bilo brutalno nasilje, koje po našim procjenama crnogorska vlast nema ni snage, ni kapaciteta da sprovede, naglasio je Mandić.
Na jedno od pitanja koje je glasilo zašto je tako strašno biti Crnogorac u Srbiji ili Crnogorac u Crnoj Gori, Mandić je uzvratio da uopšte ne misli da je to strašno.
- Samo ja govorim o Srbima iz Crne Gore, a ne zamjeram nikome, ko se opredijelio da pripada crnogorskoj naciji. Ima ih i u Srbiji. Prema zadnjem popisu u Srbiji živi oko 263.000 državljana Crne Gore, od kojih se oko 200.000 nacionalno izjašnjavaju kao Srbi, a nešto više od 60.000, kao Crnogorci. U Crnoj Gori je drugačija situacija, jer je tamo 32 odsto od ukupnog stanovništva onih koji su se nacionalno izjasnili kao Srbi, i ja ih predstavljam. I mi Srbi iz Crne Gore željeli smo i inicirali ovu akciju, koja nije bila samo naša, već svih Srba, koji žive izvan Srbije, objasnio je lider SNS i naglasio da se «naravno neće odreći crnogorskog državljanstva, jer mi Ustav Crne Gore garantuje da mogu da to učinim, samo ako ja to želim".
- A naravno ja ne želim da se odreknem tog državljanstva. Svi moji preci su rođeni u Crnoj Gori, koja je prije 100 godina bila srpska država. Sada su se promijenili uslovi i način života u Crnoj Gori, tako da 42 odsto stanovništva se nacionalno izjašnjava kao Crnogorci. To je njihov izbor i pravo, koje ne osporavamo. Ali, prosto tražimo da se poštujemo i mi koji smo tradicionalno Crnogorci, a nacionalno Srbi, kao i svi naši preci- poručio je Mandić.
Koštunica: Brinućemo o svakom pripadniku našeg naroda
Premijer Srbije Vojislav Koštunica ocijenio da je veoma važno što je Skupština Srbije usvojila zakon o državljanstvu, koji saglasno novom Ustavu Srbije, omogućava da svi pripadnici srpskog naroda, bez obzira gdje živjeli, mogu da dobuju državljanstvo svoje matične države Srbije.
- Posebno je značajno da će sada i potomci naše stare dijaspore, koji žive širom svijeta, moći da dobiju državljanstvo Srbije, što predstavlja najbolju poruku da ćemo kao država brinuti o svakom pripadniku našeg naroda- navodi Koštunica.
Prema njegovim riječima, sasvim je sigurno da će Srbi širom svijeta koji budu uzeli državljanstvo Srbije dati svoj puni doprinos ekonomskom, naučnom, kulturnom, sportskom i sveukupnom razvoju svoje matične države.
- Novi Zakon o državljanstvu daje veliki podsticaj za efikasno jačanje veza Srbije sa svim pripadnicima našeg naroda koji žive izvan naše zemlje- naveo je Koštunica.
Nikolić: Dokaz brige za sunarodnike
Zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke (SRS) Tomislav Nikolić rekao je da su napori radikala i "Srpske liste" i razgovori sa mnogim ljudima urodili plodom.
- Akcija je bila jaka i žestoka i stranke vladajuće koalicije nijesu mogle da se odupru - rekao je Nikolić za "Dan" dodajući da Srbi iz Crne Gore imaju razlog za slavlje.
Dodao je da je usvajanje Zakona dokaz da o Srbima iz Crne Gore neko brine i niko ne može da se ponaša prema srpskom narodu kao da ne postoji. -Predsjednik DPS-a Milo Đukanović i njegovi saradnici neće moći da sprovode samovolju i maltretiraju Srbe - poručio je Nikolić objašnjavajući da je jučeranji dan za srpski narod izvan Srbije istorijski.
- Radikali će vršiti pritisak na Vladu Srbije da ne popusti i obezvrijedi bilo koje pravo koje pripada Srbima izvan Srbije koji će imati ista prava kao mi, koji smo imali sreću da se rodimo u Srbiji- zaključio je Nikolić.
Batić je malo nervozan
Predsjednik Demohrišćanske stranke Srbije (DHSS) i poslanik LDP Vladan Batić je protestvovao što su poslanici "Srpske liste" ugošćeni u Skupštini Srbije iz svečane lože pratili prenos Skupštine, a u sali za posebne svečanosti održali konferenciju za štampu.
Batić je u hodniku Skupštine pred novinarima gotovo nasrnuo na predsjednika parlamenta Olivera Dulića zašto se sa uvažavanjem odnosi prema poslanicima "Srpske liste" koji su bili gosti u parlamentu tražeći da se prema njima ponaša kao prema strancima koji dolaze iz druge države.
Zahvalnost
Lider "Srpske liste" Andrija Mandić je zahvalio svima koji su učestvovali u nacionalnoj akciji, Vladi Srbije, ministru MUP- a Draganu Jočiću, čije je ministarstvo iniciralo ovaj zakon, kao i poslanicima srpskog parlamenta, koji su dizanjem ruke omogućili da svi Srbi izvan Srbije dobiju srpsko državljanstvo. Mandić se zahvalio i medijima koji su učestvovali u ovoj nacionalnoj akciji.
Zahtjev
Državljaninom Srbije ubuduće će se smatrati i crnogorski državljanin koji je 3. juna 2006. godine imao prijavljeno prebivalište na teritoriji Srbije, ako podnese zahtjev i pismenu izjavu da se smatra državljaninom Srbije.
Danilović: Hvala i Tadiću
Goran Danilović se zahvalio Skupštini i Srbiji u ime svih u Crnoj Gori koji dijele mišljenje SNS i "Srpske liste", jer je ogromnom većinom usvojen zakon i za njega glasali svi bez obzira na stranačku pripadnost.
Danilović se zahvalio predsjedniku Srbije Borisu Tadiću koji je potpisao ovaj zakon i amandmane.
- Bogu hvala što u Srbiji postoji toliki stepen nacionalne svijesti bilo da je u pitanju vlast ili opozicija- rekao je Danilović i "zahvalio i rijetkima koji su u parlamentu bili protiv da svi Srbi dobiju srpsko državljanstvo, jer su pokazali da ovdje postoji demokratija.
Danilović je istakao da akt Skupštine Srbije nije ni na čiju štetu već na korist srpskog naroda.
- Srećni su Srbi u Crnoj Gori jer postoji znak jednakosti između njih i Srba iz Srbije, jer će se izjednačiti i prava i obaveze- naglasio je Danilović uz opasku da Srbi iz Crne Gore Srbiji neće biti na teretu.
- Srbiju volimo kao i svi oni koji žive ovdje ne iz koristoljublja već što smo tako rođeni- rekao je Danilović i poručio da će njihovu podršku dobiti svi koji žele da zaštite svoje sunarodnike na isti način kao Srbija. On je zaključio da su ovaj zakon zaslužili svi Srbi izvan Srbije jer i Srbiju smatraju svojom državom.
- Izvor
- Srpska politika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.