Sarajevska zima bez ruskog gasa
Moćno oružje kakvo je višecijevni raketni bacač orkan, kalibra 262 milimetra, proglašeno je neperspektivnim za Oružane snage BiH i može se prodavati zemljama koje nisu pod međunarodnim sankcijama.
Dovoljno je da tvornice namjenske industrije koje su prije rata zajedno proizvodile orkan, pribavile saglasnosti od državnih ministarstva odbrane, vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, te vanjskih poslova.
Direkcija namjenske proizvodnje FBiH obaviještena je da su preduzeća BNT iz Novog Travnika i "Pretis" iz Vogošće, mimo saglasnosti ministra vanjskih poslova Svena Alkalaja potpisala ugovor o isporuci višecijevnih raketnih bacača Gruziji. Tu informaciji potvrdio je i direktor Direkcije Ismat Briga.
- Dobili smo saglasnost od Ministarstva odbrane i Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Još se čeka na potpis ministra vanjskih poslova Svena Alkalaja - tvrdi Briga.
Međutim, prema raspoloživim informacijama iz tih ministarstava nakon protivljenja Rusije i diplomatske note koju je nakon obavještajnih saznanja uputio ambasador u BiH Konstantin Šuvalov, te nakon njegovih razgovora s Harisom Silajdžićem i Svenom Alkalajem, Ministarstvo vanjskih poslova neće potpisati saglasnost za isporuku orkana. Preduzećima namjenske industrije u tom slučaju ostalo je da ofanzivno oružje prokrijumčare.
Po riječima direktora Direkcije namjenske industrije FBiH, Rusije nije zemlja koja može u BiH određivati koje će se oružje i kome prodavati.
- Po Zakonu imamo tri embarga koja poštujemo. To su embargo UN, Evropske unije i OSCE-a. Tamo gdje su sankcije, oružje se ne prodaje. Bez obzira na intervenciju Rusije, mi samo čekamo potpis iz MVP-a i oružje se može prodati - kaže Briga.
Višecijevne rakatne bacače u ograničenom broju razvila je namjenska industrija SFRJ. Određen broj isporučan je Kuvajtu dok su ostali primjerci sačuvani u fabrici BNT u Novom Travniku
Direktor BNT-a, Abaz Mandžuka, nema informaciju da su dobijene dozvole ministarstava odbrane i vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.
Prodajom BNT bi zaradio oko milion KM.
- Ugovor sa "Pretisom" je mnogo veći i iznosi oko 14 miliona dolara. Dobijanjem tog ugovora uz "Pretis" bi oživio, pored ostalih, i "Vitezit" koji bi imao više posla. Uglavnom, svako ima zaseban ugovor. Mi radimo sredstva, a "Pretis" raketu. Kada bi prodali rakete, oživjeli bi našu tehnologiju koja je faktički mrtva od 1991. godine. Imali bi posao i imali bi se čime baviti - kaže Mandžuka.
Raketa za orkan je razvijena u dvije varijnte, s kasetnom bojevom glavom, kumulativno-parčadnim bombicama i s kasetnom bojevom glavom s protivtenkovskim minama. Minimalni domet je pet, a maksimalni 50 kilometara. Za izvoz naoružanja zainteresovan je i presjedavajući Predsjedništva, Željko Komšić. On je od Alkalaja zatražio da ispita mogućnost izvoza noružanja u Gruziju, jer se kako je naveo ugrožava razvoj namjenske proizvodnje u BiH.
- Izvor
- Fokus
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.