Odluka specijalnog tribunala podelila Liban
Lider šiitske organizacije Hezbolah šejh Hasan Nasrula odbio je optužbe Specijalnog tribunala za Liban i izjavio da neće ekstradirati svoje ekstremiste međunarodnom pravosuđu. U komentaru za izdavanje naloga za hapšenje 4 člana te organizacije, osumnjičena za ubistvo premijera Libana Rafika Haririja 2005. godine, Nasrula je to nazvao političkom provokacijom.
Liban je ponovno na rubu građanskog rata. Pristalice poginulog bivšeg premijera su radosno pozdravili zahtev specijalnog tribunala o ekstradiciji aktivista grupacije Hezbolah. Šiiti su ga oštro kritikovali. U Libanu postoje davne unutrašnje protivrečnosti među religioznim grupacijama, kojih je dovoljno za oružane sukobe, tim pre što se mešaju strane snage, - ističe libanski politikolog, koordinator centra strateških istraživanja Al-Aman Anis An-Nakaš.
Vreme optužbi specijalnog tribunala UN u vezi sa predmetom ubistva bivšeg premijera Rafika Haririja poklapa se s objavljivanjem državnog programa nove vlade. Smatram da je odluka specijalnog tribunala suviše politizovana. To je učinjeno radi destabilizacije rada novog rukovodstva Libana. Spoljne snage se pri tome baziraju na protivrečnostima različitih političkih snaga zemlje. Vlada Libana može da izjavi da će početi istragu i uhapsiti krivce kada ih nađe. Međutim, u praksi je to veoma teško. Posle 30 dana, koje specijalni tribunal pruža vladi Libana, rukovodstvo zemlje će saopštiti da nije uspelo u tome. Dakle, odluka specijalnog tribunala neće služiti pravosuđu, već podstaći međukonfesionalna neslaganja u zemlji.
Nasrula je izjavio: nijedna libanska vlada neće moći da uhapsi te lude ni za 30 dana, ni za 30 ili 300 godina.
Zvanični Bejrut za sada obazrivo reaguje na tu situaciju. Prema rečima premijera Nadžiba Mikatija, sve treba dobro promisliti, jer u protivnom slučaju optužba specijalnog tribunala može da postane novo iskušenje za građanski mir u Libanu.
Specijalni tribunal za Liban istražuje smrt Rafika Haririja od marta 2009. godine. Bivši premijer i još 20 ljudi su poginuli u februaru 2005. godine prilikom eksplozije u Bejrutu. Prvo su krivce tražili u Siriji, zatim su islednici specijalnog tribunala našli osnove za optužbu članova pokreta Hezbolah. Sa svoje strane je Nasrula izjavio da je za to kriv Izrael.
Proteklog četvrtka je specijalni tribunal predao javnom tužilaštvu Libana nalog za hapšenje 4 čoveka, dva od kojih su vodeći rukovodioci Hezbolaha. Svestan da oputženi teško da će doći u tribunal, tribunal je izjavio, da je spreman za suđenje u odsutnosti. To je obična praksa Međunarodnog krivičnog suda koja je nažalost potpuno diskreditovala samu ideju pravosuđa. Pred mikrofonom je ekspert Ruskog instituta strateških istraživanja Aždar Kurtov.
Tokom poslednjih nekoliko godina Međunarldni krivični sud, izdavajući naloge za hapšenje nekih političara u različitim delovima sveta, nije doprineo smirenju konflikata, već ih je sam provocirao. Očigledno je da taj organ, koji je morao da postane neutralno pravosuđe, nije to postao. To je bilo očigledno na primeru Jugoslavie, danas – na primeru Libije. Mislim da takva situacija može da se ponovi i u Libanu. U svakom slučaju odluka specijalnog tribunala unosi svađu u krhki unutarlibanski mir.
Danas je u Libanu tiho. I šiiti, i suniti čekaju šta će ispasti. Međutim, istorija svedoči, da je za oružane sukobe dovoljan i sitniji povod. Malo ko sumnja u to da će do toga doći i sada.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.