Alternativa za monopol nad resursima
Rusija poseduje jedinstvene rezerve ruda koje se retko nalaze u prirodi. Ruski potencijal u ovoj oblasti postaje izuzetno aktuelan u uslovima kad je lider u vađenju takovzane retke rude – Kina – ograničio njihov izvoz.
Cerijum, erbijum, iterbijum – u najbližoj budućnosti ove reči će se verovatno učvrstiti u leksikonu ne samo stručnjaka, već i običnih ljudi. To su takozvani materijali koji se retko nalaze u zemlji. Njihov krajnje mali sadržaj u zemljinoj kori odredio je i njihov naziv, a jedinstvena hemijska i fizička svojstva – široku primenu u industriji – od proizvodnje ekrana od tečnog kristala, fotoaparata, baterija za mobilne telefone i automobila do primene u reaktivnim motorima. To su metali budućnosti, za koje je bitka počela već sad, kažu stručnjaci.
Upravo zbog toga su odluku Kine da smanji izvoz retkih metala osetili svi učesnici na tržištu, istakao je u intervjuu za „Glas Rusije“ analitičar invest-kompanije „Aton“ Dinur Galifanov:
Reakcija tržišta je očigledna: odmah je došlo do poskupljenja. Velike zemlje-potrošači su počele da govore o tome da treba tražiti ili alternativne izvore ili pokušati s pronalaženjem svojih. Međutim, biće potrebno određeno vreme da ovi izvori retkih metala počnu realno da se pojavljuju na tržištu. To će trajati barem 3 godine ili čak 5. U ovom periodu potražnja će samo rasti, kao i cene.
Zbog toga raste uloga Rusije. Zemlja već zauzima drugo mesto u svetu po eksploataciji i prvo po prognoziranim pokazateljima većine retkih metala. Zasad se radovi odvijaju na nekoliko nalazišta. Međutim, osnovne rezerve su zasad netaknute, ističe Dinur Galifanov:
Postoje nalazišta u Murmanskoj oblasti, ima ih u Čiti – s velikim sadržajem retkih metala. U državnim rezervama su još 2 ili 3 velika nalazišta. Međutim, do sada niko nije govorio o planovima za njihovu eksploataciju. Po zakonima većina nalazišta retkih ruda se u Rusiji smatra strateškim. Zbog toga postoji određeni limit za njihovo vađenje.
Nedavno su velike rezerve renijuma – najunikalnije retke rude – pronađene na Kurilima. Ovaj metal predstavlja osnovu u inovacionoj naftnoj hemiji, elektroindustriji i metalurgiji. Stručnjaci ističu da se u uslovima ukupne svetske potražnje od 30 tona godišnje na Kurilima može dobiti preko 26 tona svake godine. A pošto je ovaj metal vulkanskog porekla, u uslovima seizmičke aktivnosti njegove rezerve se stalno povećavaju. Osim renijuma, region je bogat i naslagama germanijuma, indijuma, hafnijuma i drugih retkih metala.
Analitičari ističu da pronalaženje i vađenje retkih metala zahtevaju značajne napore. Međutim, ako se ima u vidu da će u budućnosti njihova uloga u industriji i inovacionim tehnologijama samo rasti, već danas velike države traže sigurne isporučioce retkih metala. I Rusija ima sve osnove da postane najveći igrač na ovom, u svakom smislu jedinstvenom tržištu.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- resursi
- proizvodnja
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.