BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

U kosmetskoj zasedi i teroristi - spavači

U kosmetskoj zasedi i teroristi - spavači
15.09.2007. god.

Na Balkanu postoje radikalne islamističke strukture. Širenje radikalnih islamističkih ideja u regionu jugoistočne Evrope je tokom poslednjih godina stvorilo potencijalne terorističke pretnje po stabilnost i bezbednost regiona - kaže šef bugarske obaveštajne službe Kirčo Kirov, dodajući da je „veoma moguće“ da u njegovoj zemlji postoje „međunarodne terorističke ćelije spavača“koje bi pod određenim uslovima, kao što je, na primer, neka „kriza“, mogle biti aktivirane, prenosi bugarska novinska agencija BTA.

- Eventualno priznanje Kosova povećalo bi rizik za eskalacije sukoba na Balkanu. Takođe je velika verovatnoća da će se tada „podići“ i radikalni albanski elementi u Makedoniji ako situacija dobije nepovoljan obrt - kaže Kirov, primetivši da bi eventualna podela Kosova dovela do najvećeg rizika po bezbednost u regionu.

Kirov je upozorio da jedan broj nevladinih organizacija tajno radi na širenju radikalnih islamističkih ideja pod plaštom humanitarnih aktivnosti, ali nije želeo da navede detalje. On smatra da je neodređenost budućeg statusa Kosmeta „najaktivniji i najrizičniji faktor destabilizacije u regionu“.

On veruje da bi čak i neki mali događaj mogao da izazove etničke konflikte slične onima koji su se desili marta 2004. god. A samo dan nakon njegove izjave, sofijski dnevni list Sega je obelodanio zvaničan podatak da u Bugarskoj, sa stanovišta terorističke pretnje, trenutno prebiva „oko 10.000 građana iz rizičnih država“.

Povodom opasnosti od nezavisnosg Kosova, oglasio se i Havijer Ruperes, izvršni direktor Uprave za borbu protiv terorizma UN na nivou asistenta generalnog sekretara Ban Ki Muna. U autorskom tekstu „Kosovska greška“, objavljenom u španskom dnevniku ABC,13. septembra, poručio je „postmiloševićevskoj“ Srbiji da kooperativnost nije dovoljna, te da se čitavo kosovsko pitanje mora preispitati.

Pre, za vreme i nakon konflikta na Kosovu, podseća Rupers, portparoli NATO i njenih zemalja članica su veoma pazili da naglase da je vojna operacija bila zamišljena da spreči uništavanje čitave jedne etničke grupe, kao i da Balkanu povrati stabilnost, ali nikada nisu pominjali da ona promoviše nezavisnost Kosova. Ahtisarijev izveštaj, sigurno nenamerno, predstavlja odobravanje upravo one politike protiv koje je bila preduzeta udružena vojna operacija. Ovaj izveštaj je jednostavno promenio faktore unutar iste jednačine: tamo gde je borba u početku bila usmerena da se spreči da Srbi raseljavaju Albance, danas UN podržavaju albansku dominaciju, čak i onda kad ona znači nestanak preostalih Srba koji još uvek žive na tom prostoru. A razlog za ovaj stav je jednostavno činjenica da se priznaje neuspeh.

Nezavisno Kosovo, nastavlja Rupers, ne samo da vređa principe međunarodnog prava, koji zahtevaju poštovanje teritorijalne nedeljivosti neke zemlje, nego pruža nadu, sa samog vrha međunarodne zajednice, svim čvrsto ubeđenim separatistima koji bi želeli da ukinu ovaj princip. Ono će neizbežno ohrabrivati nove nestabilnosti u regionu, što će se završiti sa ozbiljnim posledicama po sve njegove susede. I ono jasno konstituiše jedan gigantski korak unazad u svakom ljudskom naporu da se izgrade zajednice slobodnih i različitih građana koji mogu da žive jedni pored drugih u miru, uprkos međusobnim razlikama.

Zbog svojim zamršenih razloga, Rusija je nametnula svoju volju Savetu bezbednosti i dobila odlaganje odluke UN-a. Od suštinskog je značaja da se iskoristi ovo dobijeno vreme, da bi se preispitalo čitavo kosovsko pitanje na način na koji će ono odraziti današnje potrebe i osetljivosti. Ahtisari za ovo nije rešenje - zaključuje Rupers.

 ŠEF HOLANDSKE DIPLOMATIJE PORUČIO KOLEGAMA IZ EU
AMERIČKI STAV O KOSOVU „NIJE BAŠ MUDAR“

Ministar spoljnih poslova Kraljevine Holandije Maksim Ferhagen je kritikovao američki stav o budućnosti Kosova.
- Nije dobro da se već sada anticipira mogući neuspeh pregovora. Ako to radite, onda jednu stvar sigurno treba da znate: da će ovi pregovori propasti. Mislim da ovo nije baš mudro - izjavio je Ferhagen.
Ferhagen kaže da je on dobio podršku za svoj apel za „kreativno i nekonvencionalno razmišljanje“ o rešenjima za kosovski čvor. Nijedna zemlja članica EU ne želi da unapred išta odbaci, pa čak ni podelu Kosova, prenosi list njegovu izjavu.
- Ne postoji tabu u pogledu rezultata do kojeg bi zainteresovane strane same došle, pa čak ni podelu Kosova,“ kaže Ferhagen. Međutim, ni Priština ni Beograd nisu zainteresovani za podelu teritorije, dodavši da su Britanci, Francuzi i Nemci već stavili do znanja da ni oni nisu zainteresovani za ovo zbog rizika destabilizacije Balkana.

NEMAMO IZBORA

- Nemamo nikakvog izbora već da primetimo da će Kosovo, ukoliko ne usledi snažna reakcija međunarodne zajednice, postati nezavisno u ne baš tako dalekoj budućnosti. Ali to nije bio cilj za koji su se borili NATO avioni. To nije bio cilj koji je postavio Savet bezbednosti sa svojom „humanitarnom intervencijom“ - naglašava Rupers.



  • Izvor
  • Glas javnosti
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »