Ekskurzija - harač za roditelje
Organizovanje đačkih ekskurzija unosan je biznis za turističke agencije, ali i za profesore i direktore škola koji u svemu tome, kažu roditelji, imaju svoje talove. Raznim „mutnim radnjama“ u organizaciji ekskurzija godinama pokušavaju da doskoče ljutiti roditelji, Ministarstvo prosvete i pojedini prosvetni radnici. Mahinacije su uvođenjem pravilnika o planiranju i izvođenju ekskurzija svedene na minimum, ali cene đačkih putovanja očigledno nisu.
Tako roditelji učenika jedne beogradske gimnazije za trodnevni izlet (dva noćenja) na Paliću treba da izdvoje 9.200 dinara. Roditelji kažu da deci treba dati i džeparac (najmanje dve, tri hiljade), kupiti grickalice za put, nove patike ili duks, uplatiti dopunu za mobilni telefon...
- To na kraju „izađe“ 15.000-20.000 dinara. Malo roditelja u Srbiji može da izdvoji toliko. Da li o tome razmišljaju nastavnici i direktori, pa čak i oni roditelji koji se slažu sa ovakvim aranžmanima - pita otac dečaka koji ide u ovu gimnaziju.
U jednoj osnovnoj školi, takođe u Beogradu, za dva dana na Tari roditelji treba da plate 8.200 dinara. Skupo, slažu se i oni sa nešto dubljim džepom. Vlasnik jedne turističke agencije iz Beograda kaže da je realna cena trodnevnog izleta na Paliću od 6.000 do 8.000 dinara i da je cena ekskurzije u pomenutoj beogradskoj gimnaziji „sigurno veća od realne“.
- Pravilnik o izvođenju ekskurzija koji je izmenjen prošle godine daje mogućnost roditeljima da kontrolišu ceo postupak izvođenja ekskurzije, od izbora agencije, destinacije i, konačno, jedino savet roditelja ima ovlašćenje da se saglasi sa visinom dnevnica za nastavnike. Ne mogu da kažem da li savet u svim školama u Srbiji obavlja funkciju u skladu sa zakonom. Nemam informacije iz naše inspekcije da se negde ovaj pravilnik ne poštuje. Ali, naglašavam, roditelji mogu i moraju da prate na koji način se troši njihov novac jer oni đačke ekskurzije finansiraju u celosti. Da bi se ekskurzija realizovala mora postojati saglasnost najmanje 70 odsto roditelja u jednom odeljenju - kaže za „Blic“ Bogoljub Lazarević, pomoćnik ministra prosvete.
Direktorski dilovi sa agencijama, kažu roditelji, vrlo su „poverljiva rabota“ kojoj je teško doskočiti i gde ne pomažu nikakvi pravilnici, tenderi, saveti roditelja...
- Prošle godine naše programe izvodilo je osam agencija. Niko kod nas nema ekskluzivitet. Prednost imaju samo agencije sa kojima smo duže radili i u koje imamo poverenje. Ali i mi imamo pritužbe i pitamo Ministarstvo prosvete zašto ne uredi standarde prihvata dece u objektima. Kao što je dobro urađeno što policija pregleda autobuse pre nego što deca krenu na put, isto tako turističke inspekcije treba da pregledaju u kakve objekte šaljemo naše učenike - kaže za „Blic“ Tripko Međedović, direktor Osnovne škole „Milan Đ. Milićević“ u Beogradu.
U Ministarstvu prosvete kažu da ukoliko se poštuje pravilnik o izvođenju ekskurzija, teško ostaje mesta za bilo kakav dil.
- Ne kažem da u pojedinim školama nisu ispoštovane odredbe ovog pravilnika i da nije bilo nezakonitosti u celom postupku. Roditelji sve ovakve pojave treba da prijave prvo predstavniku u Savetu roditelja, a potom Republičkoj prosvetnoj inspekciji Ministarstva prosvete - kaže Lazarević.
Nastavnici koji vode decu na ekskurziju dobijaju legalne dnevnice koje plaćaju roditelji. Njihov iznos utvrđuje savet roditelja i kreću se od 250 do 350 dinara po učeniku, pa puta 30 đaka, puta jedan, tri ili sedam dana... Otuda ne čudi što se nastavnici utrkuju ko će da vodi decu na ekskurziju.
Da su smanjene mahinacije i favorizovanje nekih turističkih agencija, koje su bile pretplaćene za realizaciju ekskurzija u pojedinim školama, slaže se i Aleksandar Vučković iz Turističke agencije „Argus turs“.
- Mahinacije su sigurno svedene na minimum. Ali škole nam ponekad postavljaju nerealne uslove i traže, primera radi, da iz Beograda u Milano stignemo za 12 sati kako bi oni ispunili plan - kaže Vučković.
Prema pravilniku o planiranju i izvođenju ekskurzija, izbor turističke agencije sprovodi se u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Agencija mora da poseduje odgovarajuću licencu, a na tenderu agencija se prijavljuje sa svojom ponudom (neto cenom usluge putovanja). Međutim, u Ministarstvu prosvete u toku je izrada novog pravilnika o organizovanju đačkih ekskurzija jer postojeći ima „svoje nedostatke“.
- Novi pravilnik će biti urađen u dogovoru sa Ministarstvom finansija, jer oni misle da đačka putovanja ne treba da budu predmet javnih nabavki - kaže Lazarević, napominjući da je Ministarstvo prosvete poslalo stručna uputstva školama u kojima se navodi da ne planiraju putovanja do 15. septembra kada se donosi godišnji program rada škole i kada će biti gotov novi pravilnik.
Pravila: Najmanje tri ponude
- Izleti i ekskurzije mogu maksimalno trajati tri dana, dok stariji učenici srednjih škola mogu u inostranstvo putovati na ekskurzije koje traju do sedam dana.
- Pravo učešća na tenderu imaju sve turističke agencije sa licencom resornog ministarstva, uz obavezu da se za višednevna putovanja obezbedi aranžman na bazi polupansiona i zdravstveni list svakom đaku za putovanja duža od tri dana.
- Direktor škole obavezan je da pribavi najmanje po tri ponude za svaku destinaciju, a tek po dobijanju saglasnosti od saveta roditelja i školskog odbora može i da potpiše ugovor sa turističkom agencijom.
- Putovanja moraju biti deo preciznog školskog kalendara, a kako se ističe u pravilniku, škola je ta koja raspisuje tender za izbor turističke agencije i snosi odgovornost za probleme koji mogu nastati tokom đačke ekskurzije, za šta su predviđene i visoke kazne.
- Autobus koji prevozi đake na đačke izlete ili ekskurzije u zemlji i inostranstvu mora biti tehnički ispitan, ispravan i ne stariji od pet godina.
- Izvor
- Blic
Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.