BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

ŠOS: nova geopolitička realnost

ŠOS: nova geopolitička realnost
14.06.2011. god.

Glavni grad Kazahstana – Astana, dočekuje učesnike jubilarnog samita Šangajske organizacije za saradnju. ŠOS je danas jedan od ključnih faktora međunarodne politike i garant stabilnosti u regionu Centralne Azije. Lideri država članica ŠOS-a (Rusije, Kazahstana, Kine, Kirgizije, Tadžikistana i Uzbekistana) nameravaju ne samo da rezimiraju proteklih 10 godina, već i da razmotre dugoročnu strategiju razvoja organizacije.

ŠOS nazivaju evroazijskim odgovorom na izazove vremena. Ona je formirana u složenom periodu kada je svet prestao da bude višepolaran i pretilo mu je dominiranje isključivo zapadnog pogleda na međudržavne odnose i ekonomski model razvoja. Danas se sigurno može reći da je ŠOS postao jedan od garanta višepolarnosti. Organizacija osigurava balans snaga ne samou regionu, već i u svetu.

Uskoro ŠOS može da postane snažan finansijsko-ekonomski pol, veliki politički centar. Za 10 godina ŠOS se pretvorio u uticajnu organizaciju, koaj je prerasla regionalne okvire. Bez njenog učešća nemoguće je efikasno rešavanje mnogih međunarodnih problema, ističe specijalni predstavnik predsednika Rusije za poslove ŠOS Leonid Moisejev.

Za 10 godina organizacija je prošla veliki put. Od nule je bila započeta saradnja po čitavom nizu važnih pravaca. Trenutno paleta ove saradnje proširila se na sve sfere koje su iznteresantne za države-članice ŠOS. Počeli smo od suprotstavljanja terorizmu, pitanja osiguranja bezbednosti i stabilnosti. Uporedo sa tim postepeno smo pristupili sradnji u ekonomiji, finansijama, obrazovanju, zdravstvu.

Na prestojećem sastanku predsednika zemalja ŠOS treba da bude razmotreno jedno od najakutnijih pitanja – antinarkotička strategija, koja treba da pokrene jedinstveni mehanizam suprotstavljanja avganistanskom švercu narkotika, od kojeg stradaju milioni stavnika raznih zemalja. Osim toga, u vidokrugu će biti razvoj regionalne antiterorističke strukture ŠOS, regulisanje sitaucije u Avganistanu, proširenje socijalnog, ekonomskog i kulturnog partnerstva.

Na dnevnom redu samita je još jedno važno pitanje – proširenje organizacije. Do nedavno ovaj proces je bio zamrznut, mada u doglednoj budućnosti ŠOS će verovatno biti popunjen novim članovima. Pravna baza za to je formirana. Prvi kandidati za stupanje mogu da budu zemlje koje imaju danas u organizaciji status posmatrača – Indija, Iran, Pakistan i Mongolija. Nameru da dobije takav status izrazilo je rukovodstvo Avganistana. Jednom reči, na marginama samita planiran je bilateralni sastanak predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva i avganistanskog lidera Hamida Karzaja.

Jedan od dokaza efikasnosti ŠOS je svestrana pomoć Kirgiziji u periodu prošlogodišnjih masovnih nemira, koja je omogućila da se u republici izbegne masovni građanski rat. Kao što se zna, Rusija je aktivno učestvovala u regulisanju ovog konflikta. Sličnih primera je mnogo. Da dodamo, posle Kazahstana predsedavanje ŠOS će preuzeti Kina, zemlja koja je odigrala jednu  od glavnih uloga u formiranju organizacije. Možda će u tom periodu ŠOS već izaći van okvira šestostranog formata.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kijev nastoji da okonča sukob, ali ne pod uslovima Rusije, izjavio je Igor Žovkva


Graničari svakodnevno privode desetine muškaraca koji žele da pobegnu u EU, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Igor Klimenko

Nemački političar Manfered Weber je „Belzebub” iza ove zamene stanovništva, tvrdi mađarski premijer


Upozorenje dolazi usred rastućih tenzija između Izraela i libanskog Hezbolaha

Ruske trupe su u protekla 24 sata izvršile udare na ciljeve u Krivom Rogu i Kirovogradu, a eksplozije su se dogodile i u oblasti Odese. Ukrajinske formacije su, zauzvrat,...


On je kao ukrajinski predsednik jednostavno „sakrio u svoju fioku“ 32 zakona, čime je prekršio Ustav, izjavio je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije


Ostale novosti iz rubrike »