Muzej Mihajlovsko: punoća života
Osećam da su moje duhovne snage dostigle pun razvitak, ja mogu da stvaram. Takvo priznanje dao je jednom veliki ruski pesnik Aleksandar Puškin, boraveći na svom porodičnom imanju Mihajlovsko. Pre sto godina, 6. juna, na rođendan pesnika, u Mihajlovskom je bio otovren književni muzej.
Sada je to Državni memorijalni istorijsko-literarni i prirodni muzej. U stara vremena ova ogromna teritorija stotinak kilometara od starog ruskog grada Pskova nazivala se Svete gore. Smatralo se da je od najezde neprijatelja čuvaju nebeske sile. Ovde je čak bio podignut Svetogorski muški manastir, jedan od najpoštovanijih u Rusiji. Takvo susedstvo porodičnog imanja Puškina sa svetinjom nije moglo da se ne odrazi na pesnikovo stvaralaštvo. Tako istraživači smatraju da je lik monaha letopisca Pimena iz istorijske drame Boris Godunov, nastao upravo pod itiskom od manastira i njegovih žitelja.
U muzeju Mihajlovsko sačuvano je, rekonstruisano i rekonstruiše se mnogo od onoga što je činilo život i skavodnevnicu plemstva u provincijalnim plemićkim kućama. Pre nekoliko godina smo dobili čak vodenicu koja radi – govori u intervjuu za Glas Rusije direktor muzeja Georgij Vasiljevič.
U Mihajlovskom učimo da živimo punom snagom svojih talenata i uvek se radujemo tome što isto čine i naši gosti. To je najzanimljivije i najneobičnije mesto! – tvrdi direktor muzeja. Ovde može da se otkrije za sebe svet ruske prirode i ruske istorije koji se stalno menja i koji je u Puškinovim stihovima ujedinjen u celinu. Možda u tome i jeste osobenost i tajna Mihajlovskog, gde stalno prisustvuju ne samo sećanje, već i stvaralaštvo.
Posetioce na stvaralaštvo poziva, na primer, projekat muzejska pošta. U jednoj od soba gostoljubive krmče nalazi se poštansko odeljenje sa svojim pečatom, sa skupom predmeta za pisanje. Ovde svako može da sedne sa sto i da napiše pismo guščijim ili govzdenim perom, govori Georgij Vasiljevič.
Punoća života, duh slobode i stvaralaštva uvek su privlačili u Mihajlovsko poznate književnike. U sovjetsko vreme, na primer, ovde je radio kao vodič pisac Sergej Dovlatov. On je smislio ovakvu zabavu: da provede posetioce po svim muzejima kompleksa a da ni jednom ne upotrebi reč Puškin. Utisci od ovakvog muzejskog života legli su u osnovu čuvene priče Sergeja Dovlatova Spomen-muzej, primećuje direktor Mihajlovskog Georgij Vasiljevič i nastavlja.
Grupa entuzijasta zaljubljenih u delo Sergeja Dovlatova Spomen-muzej, danas pokušava da učini kućicu u kojoj je živeo pisac kada je vodio ekskurzije po Puškinovom muzeju delom izložbe. To je svojevrsno proširenje književnog prostora na nove teritorije, na nove ljude, koji će, dolazeći Dovlatovu, obavezno otkriti za sebe i Puškina, i svet 19. veka.
U čast stogodišnjice muzeja Mihajlovsko, Puškinov dan se obeležava u njemu posebno svečano. Od 3. juna tamo se održava Puškinov praznik poezije, na koji dolaze ljudi iz čitave Rusije.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Puškin
- muzej
- godišnjica
- književnost
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.